De raad van commissarissen heeft de bezoldiging van de leden van de raad van bestuur vergeleken met die van peer groepen. De raad van commissarissen heeft in oktober 2013 besloten om de variabele beloning van de raad van bestuur van Rabobank Nederland af te schaffen. Dit besluit van de raad van commissarissen volgt op het eerdere besluit om over de jaren 2012 en 2013 geen variabele beloning aan de raad van bestuur toe te kennen. Het afschaffen van de variabele beloning volgt uit de conclusie van de raad van commissarissen dat een variabele beloning van bestuurders niet meer goed verenigbaar is met de functie van een maatschappelijk verankerde bank zoals de Rabobank. Overigens is de afgelopen vijfjaar ook al sprake van een nullijn voor het vaste inkomen van de raad van bestuur. Verder heeft de raad van bestuur, hoewel geen van haar leden op de hoogte was van, of betrokken was bij het ontoelaatbare gedrag inzake Libor, vrijwillig afgezien van een deel van hun beloning, tot een totaalbedrag van 2 miljoen euro. Op voorstel van de remuneratiecommissie heeft de raad van commissarissen goedkeuring gehecht aan het besluit van de raad van bestuur om met ingang van 1 januari 2014 het beloningsbeleid voor het executive kader te wijzigen. Dit houdt in dat ook voor deze doelgroep het variabel inkomen wordt afgeschaft. In december 2013 is het GBB aangepast aan de beloningsrichtlijnen van de Capital Require ments Directive IV. In navolging hiervan zijn de algemene regel Beloningsbeleid en de Visie op belonen aangepast. Begin 2014 zal het Reglement Variabele Beloning Identified Staff worden gewijzigd in lijn met het herziene GBB. Dit besluit moest worden uitgesteld in verband met de omvorming van Rabobank Ledencertificaten naar Rabobank Certificaten. Een nadere toelichting op het GBB en op de remunerate van de raad van bestuur en de raad van commissarissen is opgenomen in het hoofdstuk Medewerkers elders in dit jaarverslag en in de jaarrekening. Reflectie op eigen functioneren De raad van commissarissen beoordeelt doorlopend het eigen functioneren en dat van zijn afzonderlijke commissies. Tevens wordt periodiek in een bilateraal gesprek tussen de voorzitter en elke commissaris het functioneren van de raad in zijn geheel en van de desbetreffende commissaris geëvalueerd. Voor zover noodzakelijk worden op basis van deze vormen van reflectie verbeteringen in het functioneren van de raad en de afzonderlijke commissarissen aangebracht en individuele of collectieve inspanningen ondernomen op het gebied van kennisvergroting. Belangrijke aandachtspunten bij de beoordeling van het functioneren zijn de mate waarin de raad van commissarissen, de commissies en de individuele commissarissen voldoen aan het gewenste profiel, de samenstelling en de aanwezigheid van de vereiste competenties in de raad van commissarissen en in de afzonderlijke commissies, en de aanwezigheid bij en de bijdragen van commissarissen aan de vergaderingen van de raad van commissarissen. Waar nodig, worden bij vacatures de vertegenwoordigde competenties aangevuld door nieuwe benoemingen. In het voorjaar van 2013 heeft de raad van commissarissen een integrale onafhankelijke evaluatie van het eigen functioneren laten uitvoeren. De betrokkenheid van ieder lid van de raad van commissarissen, de cultuur binnen de raad, de houding en het gedrag van de individuele leden en de relatie tussen de raad van commissarissen en de raad van bestuur maakten deel uit van deze evaluatie. Uit de evaluatie kwamen enkele thema's naar voren waaraan de raad van commissarissen meer aandacht wenst te besteden. Het betrof onder andere de invulling van de werkgeversrol (target setting, monitoring en beoordeling van de leden van de raad van bestuur, successie planning raad van bestuur/management development en talentontwikkeling), gedrag en cultuur, strategieontwikkeling en agendabeheer en processen betreffende de raad van commissarissen. Dit heeft geleid tot het verzoek aan de remuneratiecommissie om een voorstel te doen voor de Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 141