het afscheid van de heren Moerland en Schat. De raad van commissarissen is mevrouw Silvis en de heren Van der Linden, Moerland en Schat erkentelijk voor hun inspanningen voor de Rabobank Groep. Talentmanagement De raad van commissarissen heeft eind 2013 een assessment laten uitvoeren van het top management van de Rabobank Groep. In 2014 volgt een assessment van het gehele executive kader. De raad van commissarissen zal hierbij tevens onderzoeken hoe (gender)diversiteit kan worden vergroot. De raad van commissarissen ondersteunt het besluit van de raad van bestuur om in het voorjaar van 2014 het CharterTalent naar de Top te ondertekenen. Situatie op de financiële markten en de positie van de Rabobank In 2013 heeft de raad van commissarissen de situatie op de financiële markten en de gevolgen daarvan voor de Rabobank nauwgezet gevolgd. Hierbij werd aandacht geschonken aan de ontwikkeling van de kapitaalratio van de Rabobank Groep en maakte de raad van bestuur melding van emissies ter realisatie van de fundingdoelstellingen voor 2013. Ook de ontwikkeling van de rating kwam diverse malen aan de orde. Rabobank (Leden)certificaten In 2013 speelde een aantal vraagstukken omtrent Rabobank Ledencertificaten. AFM-leidraden ter verbetering van beleggingsdienstverlening moesten worden geïmplementeerd. In dit licht werden klanten erop gewezen dat de Rabobank het passend vond om de maximale omvang van Rabobank Ledencertifïcaten ten opzichte van het totale vermogen van de klant te beperken. Hierbij kwam dat gedurende enkele maanden van 2013 sprake was van een verhoogd aanbod van Rabobank Ledencertifïcaten als gevolg van de gebeurtenissen omtrent SNS en Cyprus. De raad van bestuur heeft in nauw overleg met DNB een oplossing gezocht die de Rabobank in staat moest stellen om enerzijds haar langetermijnkapitaalbeleid uit te voeren en anderzijds op korte termijn een tijdelijk aanbodoverschot van Rabobank Ledencertificaten op te vangen. Tegen jaareinde heeft de raad van bestuur, gesteund door de raad van commissarissen, een dergelijke oplossing gevonden. De doelgroep werd uitgebreid naar institutionele beleggers en een notering van de certificaten op de effectenbeurs werd aangekondigd om de verhandel baarheid te vergroten. Ook werd de beoogde minimumvergoeding voor alle bezitters van de certificaten verhoogd naar 6,5% per jaar. Op 14 januari 2014 hebben de certificaathouders ingestemd met de plannen waardoor de Rabobank Ledencertificaten zijn omgedoopt tot Rabobank Certificaten en, per 27 januari 2014, zijn genoteerd aan Euronext Amsterdam. De raad van commissarissen heeft zich, behalve over de technische wijzigingen rondom de certificaten, in het bijzonder gebogen over de communicatie naar de leden van de lokale Rabobanken. Dit vanuit de gedachte dat de beursnotering van de certificaten bij leden de vraag zou kunnen oproepen of dit het einde van de coöperatie inluidt. In dat kader is in de communicatie nogmaals benadrukt dat de Rabobank al sinds 1982 met diverse obligaties beursgenoteerd is, maar een coöperatieve bank is en blijft. De coöperatie als organisatievorm en de manier waarop de Rabobank haar kapitaalpositie regelt, zijn immers twee losstaande zaken. De Rabobank Certificaten hebben ook niet het karakter van aandelen zoals een vennoot schap die kent en geven de houders evenmin zeggenschap over het beleid van de Rabobank. Ondanks het vervallen van de lidmaatschapseis voor het houden van certificaten, kunnen leden invulling blijven geven aan hun verbondenheid aan de Rabobank door het houden van Rabobank Certificaten. Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 139