integraal onderdeel van de Visie 2016 voldoende aandacht te blijven schenken aan het dienen van het klantbelang. De raad van commissarissen spreekt waardering uit voor de wijze waarop vertegenwoordigers van de lokale Rabobanken, Rabobank Nederland en de raad van bestuur de verschillende deelprogramma's in het kader van Visie 2016 hebben opgepakt. Wijziging topstructuur van Rabobank NederlandEén Rabobank Kijkend naar Visie 2016 en enkele leerpunten voortvloeiend uit het Libor-dossier hebben de raad van bestuur en de raad van commissarissen indringend gesproken over de gewenste inrichting van Rabobank Nederland. In november 2013 besprak de raad van commissarissen de nieuwe topstructuur voor Rabobank Nederland en de bijbehorende herziene portefeuille verdeling van de raad van bestuur. Volgens de nieuwe topstructuur zal de inrichting van de bestaande organisatie binnen Rabobank Nederland die dient ter ondersteuning van de lokale Rabobanken, worden aangepast. Ook zullen enkele afdelingen van Rabobank Nederland en Rabobank International worden samengevoegd en zal de aansturing hiervan in enkele gevallen worden gewijzigd. De raad van commissarissen heeft goedkeuring gehecht aan de nieuwe topstructuur van Rabobank Nederland, die is uitgewerkt in een gewijzigde portefeuilleverdeling van de raad van bestuur. De raad van commissarissen heeft deze nieuwe topstructuur en portefeuilleverdeling in ogenschouw genomen bij de benoeming van de heren Nagel en RJ. Dekker tot leden van de raad van bestuur en bij de voorstellen ter invulling van enkele directeursposities binnen Rabobank Nederland. De raad van bestuur en de raad van commissarissen zijn van mening dat, zeker in tijden van beperkte groei en kostenbesparing, nadrukkelijk aandacht moet worden besteed aan onderling begrip en saamhorigheid binnen de organisatie. Het gevoel allen deel uit te maken van één Rabobank kan worden bevorderd door meer kennis te nemen van eikaars activiteiten en door samen bij te dragen aan de resultaten van de groep als geheel. Dit geldt evenzeer voor groeps- onderdelen in Nederland, als in het buitenland. In dat kader onderschrijft de raad van commis sarissen het besluit van de raad van bestuur om, in aanvulling op het project CRISP (een gedrag- en cultuurprogramma om employee engagement binnen Rabobank International te verhogen) een groepsbreed cultuurprogramma te introduceren. De raad van commissarissen verwacht dat een gezamenlijke cultuur en een verscherpte onderlinge afstemming tussen de lokale Rabobanken, Rabobank Nederland en Rabobank International eraan zullen bijdragen dat klanten de Rabobank als één krachtige fysieke en virtuele coöperatieve bank gaan ervaren. Personele wijzigingen raad van bestuur De raad van commissarissen benoemde per 1 november 2013 op advies van de benoemings commissie de heren RJ. Dekker en H. Nagel tot leden van de raad van bestuur. Deze benoe mingen dienden om te voorzien in de vacatures die in de loop van 2013 zijn ontstaan door het terugtreden van mevrouw Silvis en van de heer Van der Linden. Mevrouw Silvis trad met ingang van 25 januari 2013 terug, waarna zij is benoemd tot directeur Human Resources Rabobank. De heer Van der Linden trad met ingang van 4 september 2013 om gezondheidsredenen terug. De heer Moerland trad op 29 oktober 2013 op eigen initiatief terug uit de raad van bestuur na het bekendmaken van de Libor-schikking. Daarop is de heer Minderhoud, tot op dat moment lid van de raad van commissarissen van Rabobank Nederland, toegetreden tot de raad van bestuur in de rol van voorzitter. De bereidheid van de heer Minderhoud om deze functie op interim basis te vervullen, stelt de raad van commissarissen in de gelegenheid om op zorgvuldige wijze de selectie- en benoemingsprocedure voor een nieuwe bestuursvoorzitter te doorlopen. De heer Schat moest op 18 november 2013 afscheid nemen van de organisatie vanwege een gebrek aan draagvlak vanuit de lokale Rabobanken naar aanleiding van het Libor-dossier. De raad van commissarissen betreurt de omstandigheden die aanleiding hebben gegeven tot Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 138