Het Libor-dossier heeft begrijpelijk tal van emoties opgeroepen bij klanten, medewerkers en het bredere publiek. Ook bij de lokale Rabobanken en hun leden heeft de schikking het vertrouwen in de Rabobank en de daarvoor eindverantwoordelijken te Utrecht geschaad. De raad van bestuur en de raad van commissarissen ontvingen vele reacties van leden, klanten, lokale Rabobanken, medewerkers en andere betrokkenen waarin zij hun emoties en opinies nadrukkelijk hebben geuit. Een factor van betekenis betrof de summiere communicatie. De raad van bestuur en de raad van commissarissen hebben zich in de periode voorafgaand aan de schikking diverse malen over dit onderwerp gebogen. Hierbij is de bank op basis van juridisch advies tot de conclusie gekomen dat de informatievoorziening beperkt moest blijven. Een tweede geluid betrof de positie van de heer Schat als eindverantwoordelijke in de raad van bestuur voor het bedrijfsonderdeel waar het ontoelaatbare gedrag van medewerkers plaats vond. De grote hoeveelheid vragen en de bijkomende emoties hebben de raad van bestuur en de raad van commissarissen ertoe bewogen sessies te organiseren voor medewerkers en afgevaardigden van lokale Rabobanken. Tijdens de sessies met directievoorzitters en voorzitters van de raden van commissarissen van lokale Rabobanken is uitvoerig gesproken over manieren om het geschonden vertrouwen in de Rabobank te herstellen. In dat kader bleek ook dat het draagvlak voor het aanblijven van de heer Schat als lid van de raad van bestuur in ernstige mate was afgebrokkeld. Dit heeft de raad van commissarissen in een lastig parket geplaatst. De externe toezichthouders en de raad van commissarissen hadden immers het vertrouwen in hem uitgesproken en de heer Schat had zich volledig gecommitteerd om de herstel maatregelen in het kader van het Libor-dossier uitte (blijven) voeren teneinde het in hem gestelde vertrouwen waar te maken. Desondanks heeft de raad van commissarissen gemeend gehoor te moeten geven aan de oproep vanuit de lokale Rabobanken en hun leden, zoals dat een raad van commissarissen in een coöperatieve structuur betaamt. Met het vertrek van de heer Schat verliest de Rabobank overigens een zeer ervaren en kundige internationale bankier, die veel voor de bank heeft betekend in de bijna 30 jaar dat hij voor de bank werkte. Het Libor-dossier en de gevolgen daarvan zijn buitengewoon spijtig, maar doen niet af aan de strategische keuzes van de Rabobank. Deze zijn onveranderd. De coöperatieve Rabobank stelt het belang van de klanten onverminderd voorop. De Rabobank is en blijft een coöperatie waarin leden van de bank nauw betrokken zijn bij het beleid van de bank. Daarmee blijft de coöperatieve lokale Rabobank hecht verankerd in de woon- en werkomgeving van onze klanten. Een bank die investeert in dienstverlening en advisering die past bij de virtuele samenleving van vandaag en morgen. De raad van bestuur en de raad van commissarissen zullen de komende periode in nauw overleg met de lokale Rabobanken veel tijd en aandacht investeren in initiatieven om zowel intern als extern het vertrouwen van alle stakeholders te herwinnen en eigentijdse lokale Rabobanken in te richten, met een bijpassende ondersteuning door en inrichting van Rabobank Nederland. Visie 2016 De raad van commissarissen schonk in 2013 tijdens elke vergadering aandacht aan de voortgang van Visie 2016. Zo boog de raad van commissarissen zich begin 2013 over de Visienota 2016 als doorvertaling van het Strategisch Kader en over de suggesties van de co-makinggroepen ten aanzien van de thema's modernisering van de coöperatie, klant en markt, operational excellence en financiën en beheersing. Later in het jaar sprak de raad van commissarissen met de raad van bestuur over de inrichting van de coöperatieve klantbediening door lokale Rabobanken. Hierbij werd ook aandacht besteed aan de minimale schaalgrootte van lokale Rabobanken en enkele gewenste fusiebewegingen. In het kader van benchmarking schetste de raad van bestuur de mogelijkheden van lokale Rabobanken tot verlaging van de kosten en tot stijging van de commerciële productiviteit en efficiëntie. De raad van commissarissen sprak voorts herhaaldelijk met de raad van bestuur over de personele gevolgen van Visie 2016, met betrekking tot zowel het aantal als het profiel van de medewerkers.Tevens vroeg de raad van commissarissen om als Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 137