uitgebreide verantwoordingsrapportage over het opgedragen toezicht. Hierin rapporteert de raad van bestuur over de ontwikkeling binnen de genoemde drie aandachtsgebieden voor alle lokale Rabobanken samen en voor lokale Rabobanken die op een of meer van deze gebieden extra aandacht en ondersteuning vanuit Rabobank Nederland behoeven. De verantwoordings rapportages worden na bespreking met de raad van commissarissen beschikbaar gesteld aan DNBendeAFM. Wet- en regelgeving De raad van commissarissen heeft zich het afgelopen jaar doorlopend laten informeren over de mogelijke impact van nieuwe nationale en internationale wet- en regelgeving, evenals over de implementatie van bestaande wet- en regelgeving, richtlijnen en codes. De raad van commissarissen betreurt het dat de forse regeldruk en de soms complexe en langdurige implementatietrajecten die daaruit voortvloeien zo veel tijd en aandacht van de organisatie vergen, dat dit in de praktijk soms ten koste gaat van de tijd en aandacht voor klanten en markten. De Rabobank heeft in 2012 met betrekking tot regelgeving een uniforme implemen tatie aanpak vastgesteld en een implementatie goedkeuringscommissie in het leven geroepen. Indien de commissie een dossier als kritisch bestempelt, gaat de uniforme implementatie aanpak in werking om een consistente en tijdige implementatie bij de lokale Rabobanken te bevorderen. De raad van commissarissen sprak veelvuldig met de raad van bestuur over de implementatie van wet- en regelgeving op het terrein van onder andere klantintegriteit, zorgplicht, Klantbelang Centraal, provisie, reclame-uitingen en anticorruptie. Libor Hoewel er in het afgelopen jaar binnen de Rabobank tal van belangwekkende onderwerpen speelden, zal 2013 bij velen zowel binnen als buiten de Rabobank met name in herinnering blijven als het jaar van het Libor-dossier. De raad van commissarissen, en in het bijzonder het Special Libor Committee uit de raad van commissarissen, is in de aanloop naar de schikking nauw bij dit dossier betrokken geweest. Namens de raad van commissarissen hadden de heren Koopmans, Dekker en Minderhoud zitting in het Special Libor Committee. Na het afscheid van de heer Koopmans als voorzitter van de raad van commissarissen, is de heer Graafsma op 20 juni 2013 toegetreden tot deze commissie. De commissie bestond voorts uit de heren Moerland, Schat en Bruggink namens de raad van bestuur en werd bijgestaan door interne en externe deskundigen. De raad van commissarissen beschikte hierbij ook over een eigen externe juridisch adviseur. Het Special Libor Committee is in 2013 negen keer bijeengekomen in de aanloop naar de schikking. Hierbij is intensief gesproken over onder andere de onderzoeksbevindingen en de duiding hiervan, over het plan van aanpak, waaronder de te treffen herstelmaatregelen, over de lopende contacten met externe toezichthouders en andere betrokken partijen, over het aspect aansprakelijkheid en over de communicatiestrategie. De voltallige raad van commissarissen is via de verslagen van het Special Libor Committee, mondelinge toelichtingen ter vergadering en de bespreking van diverse documenten doorlopend geïnformeerd over de ontwikkelingen in het dossier. De raad van commissarissen betreurt de feiten die aanleiding hebben gegeven tot de Libor- schikking en de ingrijpende gevolgen die deze met zich mee hebben gebracht, financieel en met name ook reputationeel. Het Libor-dossier heeft het vertrouwen in de Rabobank ernstig schade toegebracht. In dit licht heeft de heer Moerland het gepast geacht om bij de bekend making van de schikking op 29 oktober 2013 terug te treden als voorzitter van de raad van bestuur. De raad van commissarissen respecteert hem zeer om dit besluit. De heer Minderhoud is de heer Moerland op interim-basis opgevolgd als voorzitter van de raad van bestuur totdat een definitieve opvolger voor de heer Moerland is gevonden. Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 136