De raad van commissarissen boog zich het afgelopen jaar over diverse benoemings- en remuneratievraagstukken, waaronder enkele personele mutaties binnen het hogere executive kader en het afschaffen van de variabele beloning van de raad van bestuur. Als onderdeel van het GBB heeft de raad van commissarissen diepgaand met de raad van bestuur gesproken en goedkeuring gehecht aan onderwerpen die samenhangen met de variabele beloning voor de Identified Staff en materiële uitzonderingen op het GBB. Ook stond de raad van commissarissen stil bij de jaarlijkse rapportage in het kader van de Regeling Bestuurderskredieten en bij het jaarverslag van de Vertrouwenscommissie uit hoofde van de Klokkenluiderregeling. Onderwerpen die in 2013 bijzondere aandacht van de raad van commissarissen kregen Jaarrekening 2012, halfjaarverslag 2013 en begroting 2014 In februari 2013 heeft de raad van commissarissen de jaarstukken 2012 van Rabobank Nederland en de Rabobank Groep uitvoerig met de raad van bestuur besproken, in aanwezigheid van de interne en de externe accountant. De jaarstukken omvatten onder andere het verslag van de raad van bestuur, het begeleidende accountantsrapport, de jaarrekening en het voorstel tot winst bestemming. Ook de managementletter, inclusief de managementrespons, werd gedetailleerd besproken. Aan de orde kwamen onder andere de ontwikkeling van de kapitaalratio's en de liquiditeitspositie, de kosten kredietverliezen, vastgoedwaarderingen, nieuwe IFRS-regels en (des)investeringen. In augustus 2013 behandelde de raad van commissarissen het halfjaarverslag 2013 van de Rabobank Groep. Hierbij werd nadrukkelijk stilgestaan bij de overgang naar defined contribution accounting voor de pensioenen, het treffen van een voorziening inzake Libor, de ontwikkeling van Rabobank Ledencertificaten en de verkoop van Robeco. In het najaar van 2013 is de begroting voor 2014 van de Rabobank Groep door de raad van commissarissen besproken en goedgekeurd. Ook werd in dit kader aandacht besteed aan de effecten van Visie 2016, de kostenstructuur van Rabobank Nederland en de ontwikkeling van rendabele, toekomstbestendige verdienmodellen. In het najaar werd ook goedkeuring gehecht aan het fundingmandaat voor 2014. Het audit, compliance risk committee en vanaf september 2013 het audit committee hebben de bespreking van bovenstaande onderwerpen grondig voorbereid. Opgedragen toezicht Rabobank Nederland oefent richting de aangesloten banken het zogenoemde opgedragen toezicht uit. Dit betekent dat Rabobank Nederland toezicht uitoefent op de lokale Rabobanken met betrekking tot een beheerste en integere bedrijfsvoering, uitbesteding, solvabiliteit en liquiditeit. Deze taak vloeit voort uit de Wet op het financieel toezicht (Wft) en geeft invulling aan het toezicht dat anders rechtstreeks door DNB op de lokale Rabobanken zou worden uitgeoefend. Daarnaast oefent Rabobank Nederland (controle)taken uit met betrekking tot de lokale Rabobanken op grond van het zogenaamde collectieve vergunningsregime in het kader van de naleving van het gedragstoezicht waarop de AFM toezicht houdt. Bij het aansturen en aanspreken van lokale Rabobanken vanuit de prudentiële toezichtrol, streeft de raad van bestuur naar een balans tussen commercie, efficiency en risico/compliance. Het afgelopen jaar heeft de raad van bestuur de opzet van het opgedragen toezicht opnieuw bezien en besloten om meer expliciet te gaan sturen op deze aandachtsgebieden. De raad van commissarissen onderschrijft dit besluit. De raad van commissarissen realiseert zich dat de rol van opgedragen toezichthouder in de coöperatieve context in combinatie met de rol van facilitator voor de lokale Rabobanken als oprichters en leden van Rabobank Nederland, niet altijd eenvoudig is en een beroep doet op alle betrokkenen om tijdig op gepaste wijze en met de juiste toon tussen deze rollen te schakelen. Periodiek ontvangt de raad van commissarissen een Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 135