In februari 2013 wijdde de raad van commissarissen met de raad van bestuur en de interne en externe accountant een intensieve bespreking aan de jaarrekening en het jaarverslag over 2012. Hierbij kwamen ook de daaraan toegevoegde gegevens, het voorstel tot winstbestemming en de verklaringen van de interne en externe accountant van Rabobank Nederland aan de orde. De raad van commissarissen boog zich diepgaand over het accountantsverslag, de voor zieningen voor kredietverliezen, de managementletter en de bijbehorende managementrespons. In augustus zijn in aanwezigheid van de interne en externe accountant de halfjaarcijfers besproken en goedgekeurd. De raad van commissarissen heeft zich bij elke vergadering laten informeren over relevante ontwikkelingen binnen de Rabobank en de financiële sector. Tijdens vergaderingen van de voltallige raad van commissarissen en tijdens commissievergaderingen werd frequent met de raad van bestuur gesproken over strategische vraagstukken, de voortgang van het programma Visie 2016, tussentijdse en geprognosticeerde resultaten, de vermogenspositie van de onderneming, de uitkomsten van soivabiiiteits- en liquiditeitstoetsing, diverse aspecten van risicomanagement, waaronder de risicobereidheid, operationele en financiële doelstellingen, audit en compliance thema's en over belangrijke toezichtdossiers. De raad van commissarissen heeft tijdens elke vergadering aandacht geschonken aan de naleving van bestaande wet- en regelgeving en aan de implementatie en mogelijke gevolgen van nieuwe en toekomstige wet en regelgeving. De raad van commissarissen werd, veelal mondeling en via verslagen van het Special Libor Committee, op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen in het Libor-dossier. De raad van commissarissen besloot om het audit, compliance risk committee in september 2013 te splitsen in een audit committee en een risk committee. Naar aanleiding van deze splitsing en enkele mutaties in de raad van commissarissen per juni en september 2013, werd de samenstelling van sommige commissies uit de raad van commissarissen iets aangepast. Voor het audit committee en het risk committee werden nieuwe reglementen opgesteld. De reglementen van de raad van bestuur, de raad van commissarissen en de remuneratie- commissie werden aangepast in lijn met de guidelines on internal governance van de European Banking Authority (EBA) en het Groepsbreedbeloningsbeleid (GBB). leder halfjaar liet de raad van commissarissen zich uitgebreid informeren over ICT-aangelegen- heden. Naast de stabiliteit van de systemen, het wegwerken van legacy en het bestrijden van cybercrime, stond de raad van commissarissen nadrukkelijk stil bij business continuity management en bij de voortgang van omvangrijke ICT-projecten in binnen- en buitenland. De voortgang van de migratie naar de nieuwe Europese betaalstandaard SEPA (Single Euro Payments Area) stond in 2013 standaard op de agenda's van de raad van commissarissen en van het risk committee. De raad van commissarissen gaf op advies van het risk committee goedkeuring aan een update van het risicobereidheidsdocument (risk appetite statement). Ook sprak de raad van bestuur uitvoerig met het risk committee en de raad van commissarissen over het Supervisory Review and Evaluation Process (SREP) in relatie tot de beheersing van de toereikendheid van intern kapitaal (ICAAP) en interne liquiditeit (ILAAP) en over de visie van de raad van bestuur op het gebied van de toprisico's zoals geïdentificeerd door de Rabobank zelf en zoals beschreven in de jaarlijkse risicoanalyse van DNB. In de voltallige raad van commissarissen en in het audit committee is aandacht geschonken aan de uitkomsten van de beoordeling door de raad van bestuur van de opzet en werking van de interne risicobeheersings- en controlesystemen en materiële wijzigingen daarin. Daarnaast werd het functioneren van de compliance-organisatie binnen de Rabobank Groep besproken, evenals de inrichting en de werking van het opgedragen toezicht en de verhouding met de lokale Rabobanken. Ten minste op kwartaalbasis wisselde de raad van commissarissen met de raad van bestuur van gedachten over coöperatieve aangelegenheden en duurzaam ondernemen. Ook besteedde de raad van commissarissen aandacht aan het communicatiebeleid, aan reputatiemanagement en aan gedrag en cultuur binnen de organisatie. Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland

RABN | 2013 | | pagina 134