bijeen, de benoemingscommissie vijfmaal en de remuneratiecommissie zesmaal. In 2013 zijn geen zaken aanhangig gemaakt bij de beroepscommissie. In 2013 hadden enkele commissarissen zitting in twee tijdelijke commissies. Dit betrof het Special Libor Committee, ingesteld in 2012, en een commissie in het kader van de Rabobank Ledencertificaten. Offsites De raad van commissarissen heeft in 2013 vier offsite bijeenkomsten gehouden. De eerste betrof een terugkoppeling van de uitkomsten van de geschiktheidstoets van de leden van de raad van commissarissen door afgevaardigden van DNB. Dit overleg vond medio april 2013 plaats. De offsite van eind mei 2013 stond in het teken van de zelfevaluatie van de raad van commissarissen, die eerder in het voorjaar van 2013 onder externe begeleiding had plaatsge vonden. In de tweede helft van augustus 2013 sprak de raad van commissarissen met een externe deskundige over de topstructuur van Rabobank Nederland. Medio november 2013 kwam de raad van commissarissen bijeen om van gedachten te wisselen over de actuele ont wikkelingen, onder andere naar aanleiding van het Libor-dossier. Sessies voor permanente educatie en overige opleidingsinspanningen De leden van het audit, compliance risk committee hebben zich in het voorjaar van 2013 in het kader van permanente educatie (PE) laten informeren over hedge accounting. In het najaar heeft het risk committee (in aanwezigheid van enkele leden van het audit committee en de raad van bestuur) zich laten informeren over de kwaliteit van de hypotheekportefeuille van de Rabobank en de door de Rabobank en DNB gesignaleerde toprisico's. De raad van commissarissen heeft in 2013 vier sessies voor PE bijgewoond. Eind januari 2013 heeft de raad van commissarissen zich uitvoerig laten informeren over relevante (toekomstige) Europese regelgeving, de verwachte impact hiervan op de Rabobank en belangenbehartiging van de Rabobank in dat kader. In maart heeft de raad van commissarissen zich diepgaand gebogen over het herstelplan dat de Rabobank op verzoek van DNB heeft opgesteld, de moge lijke herstelmaatregelen en herstelcapaciteit van de Rabobank, de relatie met resolutieplanning en de rol van de raad van commissarissen binnen het herstel- en resolutieraamwerk. Begin oktober 2013 sprak de raad van commissarissen met enkele interne en externe deskundigen over megatrends in de food- en agrisector en de nieuwe food- en agristrategie van de Rabobank Groep (Banking4Food), met speciale aandacht voor de ontwikkelingen in Afrika. Bij deze drie sessies voor PE waren behalve interne en externe deskundigen ook leden van de raad van bestuur aanwezig. De vierde opleidingssessie van de raad van commissarissen vond plaats buiten aanwezigheid van de raad van bestuur. Medio oktober 2013 heeft de raad van commissarissen onder begeleiding van enkele externe deskundigen uitvoerig gesproken over het onderwerp governance en het functioneren van de raad van commissarissen in de diverse rollen die de raad vervult. Hierbij werden per rol ook de uitkomsten van de evaluatie van het functioneren van de raad van commissarissen in beschouwing genomen. Begin juni 2013 maakten diverse commissarissen gebruik van de uitnodiging tot het bijwonen van een sessie voor PE van de raad van bestuur over virtualisering en veranderend klantgedrag. Ter aanvulling op de sessies voor PE hebben enkele commissarissen deelgenomen aan conferenties voor Rabobankprofessionals georganiseerd door Group ICT en Group Risk Management. Voor de heren Van Dalen en Teerlink, die op 25 september 2013 tot commissaris van Rabobank Nederland zijn benoemd, is voorts een kennismakings-en introductieprogramma ingericht. Werkzaamheden van de raad van commissarissen in 2013 op hoofdlijnen Conform zijn wettelijke taak heeft de raad van commissarissen toezicht gehouden op het beleid van de raad van bestuur en op de algemene gang van zaken bij Rabobank Nederland en de met haar verbonden ondernemingen. Daarnaast fungeerde de raad van commissarissen als klankbord voor de raad van bestuur. Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 133