Honorering raad van commissarissen Het jaar 2013 was buitengewoon ingrijpend voor de Rabobank. Dit heeft ook grote invloed gehad op de tijdbelasting van de raad van commissarissen. De reguliere werkzaamheden van de leden van de raad van commissarissen betreffen het bestuderen van een omvangrijke hoeveelheid stukken, het bijwonen van de vergaderingen van de raad, het bijwonen van de vergaderingen van de verschillende commissies uit de raad van commissarissen (audit committee, risk committee, commissie voor coöperatieve aangelegenheden, benoemingscommissie, remuneratiecommissie en in voorkomende gevallen de beroepscommissie), het bij toerbeurt als toehoorder bijwonen van de overlegvergaderingen van de ondernemingsraad, het bijwonen van kringvergaderingen, de vergaderingen van de centrale kringvergadering (CKV), het onderhouden van contacten met de lokale Rabobanken en het bijwonen van de jaarlijkse algemene vergadering. Ook het voldoen aan de eisen van permanente educatie vraagt een tijdsinvestering. Op basis van de ervaringen binnen Rabobank Nederland uit het recente verleden alsmede de verwachting naar de toekomst, bedraagt de gemiddelde tijdsbesteding van commissarissen van Rabobank Nederland, inclusief de diverse commissies ongeveer: 3 tot 4 dagen per week voor de voorzitter; 1 tot 2 dagen per week voor de vicevoorzitter; en 1 tot 1,5 dag per week voor een lid. Voor de vergoeding van de voorzitter van de raad van commissarissen geldt dat twee derde deel van deze vergoeding betrekking heeft op de rol als voorzitter van de raad van commissarissen en het deelnemen aan de diverse commissies uit de raad van commissarissen. Eén derde deel van deze vergoeding heeft betrekking op het goed laten functioneren van de coöperatieve ledeninvloed die uniek is voor de Rabobank en die valt terug te voeren op de coöperatieve structuur. Hierbij kan onder andere worden gedacht aan het voorzitterschap van de CKV. In 2013 is de vergoeding van de raad van commissarissen bekeken vanuit drie invalshoeken: marktbandbreedte, tijdsbesteding in combinatie met uurtarief en puntensysteem in relatie tot het vaste salaris van de voorzitter van de raad van bestuur. Op basis van deze drie invalshoeken en in het licht van de specifieke structuur van de Rabobank en de daarmee samenhangende tijdsbesteding en verantwoordelijkheden van de raad van commissarissen, heeft een gespecia liseerd extern bureau een opinie afgegeven waaruit blijkt dat de hoogte van de huidige totaal vergoedingen aangemerkt wordt als passend. De vertrouwenscommissie uit de centrale kringvergadering bepaalt de honorering van de leden van de raad van commissarissen van Rabobank Nederland. Informatie over de honorering van de leden en oud-leden van de raad van commissarissen van Rabobank Nederland in 2013 is opgenomen in hoofdstuk 47 van de geconsolideerde jaarrekening 2013 van de Rabobank Groep. Moreel-ethische verklaring Op 17 april 2013 hebben de op dat moment in functie zijnde leden van de raad van bestuur en leden van de raad van commissarissen de moreel-ethische verklaring afgelegd ten overstaan van de toenmalige voorzitter van de raad van commissarissen, de heer Koopmans. De heer Koopmans heeft op deze datum de moreel-ethische verklaring afgelegd ten overstaan van de vicevoorzitter van de raad van commissarissen, de heer Vermeer. De heer Degle was op 17 april 2013 verhinderd. Hij heeft op 23 mei 2013 de moreel-ethische verklaring afgelegd ten overstaan van de heer Koopmans. De heren Van Dalen en Teerlink hebben dit op 3 oktober 2013 gedaan ten overstaan van de huidige voorzitter van de raad van commissarissen, de heerW. Dekker. (Her)benoemingen raad van commissarissen en successieplanning Benoemingen en herbenoemingen van commissarissen vinden plaats door de algemene vergadering op aanbeveling (indien van toepassing) van de algemene vergadering, de raad van bestuur en de ondernemingsraad en na advies van de centrale kringvergadering. Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 130