is bezien over welk profiel te selecteren commissarissen bij de eerstvolgende benoemings- ronde(n) moeten beschikken. Uiteraard is successieplanning een continu en dynamisch proces. Bij iedere (her)benoeming wordt bezien welke kennis- en ervaringsdomeinen en overige kwaliteiten en competenties op dat moment noodzakelijk worden geacht om als collectieve raad van commissarissen optimaal te kunnen functioneren. Verder voert de raad van commissarissen jaarlijks een evaluatie uit met betrekking tot het functioneren van individuele commissarissen en van de raad van commissarissen als geheel. In dit jaarverslag is het Verslag van de raad van commissarissen opgenomen waarin meer informatie staat over de activiteiten van de raad van commissarissen in 2013. Risicomanagement Risicomanagement is een centraal thema in de Code Banken. De behoudende risicobereidheid van de Rabobank Groep vloeit voort uit de degelijke doelstellingen inzake stabiliteit en soliditeit die de Rabobank sinds jaar en dag hanteert. Ook in de recente jaren van economische en financiële turbulentie is gebleken dat de Rabobank de meeste risico's effectief heeft beheerst. De Rabobank blijft werken aan het versterken van de kwaliteit van risicomanagement en de risicocultuur binnen de organisatie. Bij het verder versterken van het risicomanagement zijn in 2013 onder meer top-down en bottom-up risicoanalyses en verschillende stresstests uitgevoerd, waarbij integraal naar de verschillende risicocategorieën is gekeken. In dit jaarverslag is een apart hoofdstuk over risicomanagement opaenomen. Risicobereidheid De Rabobank heeft een traditie en een cultuur van prudent risicobeleid, waarbij zij risicobewust optreedt en zuinig en weloverwogen omspringt met haar schaarse resources. Deze prudentie wordt gehanteerd bij het nemen van strategische beslissingen en bij de uitvoering ervan. De Rabobank hanteert een risicostrategie die gericht is op continuïteit. Productgoedkeuring Het productgoedkeuringsproces wordt uitgevoerd op groepsonderdeelniveau. Sinds 2010 is er een groepsbreed beleid met kaders opgesteld om een vergelijkbare werkwijze en gewenst kwaliteitsniveau van het productassortiment te borgen binnen alle onderdelen van de Rabobank Groep. Producten worden niet alleen voor introductie, wijziging of beëindiging getoetst, het volledige lopende assortiment wordt ook periodiek getoetst aan de actuele normen. Belangrijk daarbij is of de producten nog steeds voorzien in een klantbehoefte en of ze in het belang van de klant zijn. Hiermee neemt de Rabobank verantwoordelijkheid voor haar relatie met de klanten en voor het geboden kwaliteitsniveau. De afdeling Audit Rabobank Groep toetst periodiek de opzet, het bestaan en de werking van het productgoedkeuringsproces. Audit De raad van bestuur maakt gebruik van de onafhankelijk gepositioneerde afdeling Audit Rabobank Groep (ARG) om vast te stellen of de interne beheersing van de risico's (governance, risicomanagement en control) voldoet aan de gestelde eisen. ARG verricht op basis van een uitgebreide risicoanalyse en een daarvan afgeleid auditplan jaarlijks auditwerkzaamheden om te toetsen of de interne beheersing en het risicomanagement op orde zijn. De directeur rapporteert rechtstreeks aan de voorzitter van de raad van bestuur en heeft een directe rapportagelijn naar (de voorzitter van) het audit committee van de raad van commissarissen. Minimaal één keer per jaar vindt een tripartiet overleg plaats tussen de externe accountant, DNB en de Rabobank (waaronder ARG). Daarbij komen onder meer risicoanalyses, het auditplan en auditbevindingen aan de orde. In het jaarverslag staat in een verklaring van de raad van bestuur dat de interne risicobeheersings- en controlesystemen zo zijn ingericht dat de financiële verslaggeving betrouwbaar kan worden geacht. 115 Code Banken

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 116