de raad van commissarissen, de heer Vermeer. De heer Degle was op 17 april 2013 verhinderd. Hij heeft de moreel-ethische verklaring afgelegd op 23 mei 2013. De heren Van Dalen en Teerlink hebben dit op 3 oktober 2013 gedaan ten overstaan van de huidige voorzitter van de raad van commissarissen, de heer W. Dekker. Op 1 november 2013 hebben de heren Nagel en RJ. Dekker de moreel-ethische verklaring afgelegd ten overstaan van de voorzitter van de raad van bestuur, de heer Minderhoud. Permanente educatie De raad van bestuur volgt enkele dagdelen per jaar een programma voor permanente educatie (PE). Onderdelen van dit programma zijn onder andere relevante ontwikkelingen binnen de Rabobank en de financiële sector, corporate governance in het algemeen en die van de financiële sector in het bijzonder, de zorgplicht jegens de klant, integriteit, risicomanagement, financiële verslaggeving en audit. Aan de PE-sessies wordt, afhankelijk van het onderwerp, een bijdrage geleverd door zowel interne als externe deskundigen. In 2013 heeft de raad van bestuur zich onder meer laten informeren over risicomanagement, virtualisering en veranderend klant gedrag. Ook maakten diverse leden van de raad van bestuur gebruik van de uitnodiging tot het bijwonen van de sessies voor PE van de raad van commissarissen: over relevante (toekomstige) Europese regelgeving, de verwachte impact hiervan op de Rabobank en belangenbehartiging van de Rabobank in dat kader, het herstelplan dat de Rabobank op verzoek van De Nederlandsche Bank (DNB) heeft opgesteld, megatrends in de food- en agrisector en de nieuwe food- en agri- strategie van de Rabobank Groep (Banking4Food). Naast het programma voor PE wordt voor nieuw benoemde bestuursleden een introductie programma op maat opgesteld waarbinnen ze diverse interne en externe deskundigen spreken en werkbezoeken afleggen. Raad van commissarissen De raad van commissarissen van Rabobank Nederland is divers samengesteld. Nieuwe commis sarissen volgen een introductieprogramma ter voorbereiding op hun werk als commissaris bij de Rabobank. Voorts wordt jaarlijks een opleidingsprogramma opgesteld. De gekozen onderwerpen houden rekening met de actualiteit en met de kennisbehoefte binnen de raad van commissarissen. De raad van commissarissen heeft zich in 2013 uitvoerig laten informeren over relevante (toekomstige) Europese regelgeving, de verwachte impact hiervan op de Rabobank en belangenbehartiging van de Rabobank in dat kader, het herstelplan dat de Rabobank op verzoek van DNB heeft opgesteld, megatrends in de food- en agrisector en de nieuwe food- en agristrategie van de Rabobank Groep (Banking4Food) en governance en het functioneren van de raad van commissarissen in de diverse rollen die de raad vervult. Daarnaast maakten diverse commissarissen gebruik van de uitnodiging tot het bijwonen van een sessie voor PE van de raad van bestuur over virtualisering en veranderend klantgedrag. De leden van het audit, compliance risk committee hebben zich in het voorjaar van 2013 in het kader van PE laten informeren over hedge accounting. In het najaar heeft het risk committee (in aanwezigheid van enkele leden van het audit committee en de raad van bestuur) zich laten informeren over de kwaliteit van de hypotheekportefeuille van de Rabobank en de toprisico's volgens de Rabobank en de DNB-risicoanalyse. Benoemingen en herbenoemingen van commissarissen vinden plaats door de algemene vergadering op voordracht van de raad van commissarissen en na advies van de centrale kringvergadering. In 2013 heeft de raad van commissarissen een successieplan voor de raad opgesteld. Dit plan beschrijft de beleidslijn die de raad van commissarissen wil volgen bij de huidige en toekomstige samenstelling van de raad van commissarissen. Kijkend naar de kernkwaliteiten van elke zittende commissaris in combinatie met het rooster van aftreden, 114 Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 115