Code Banken Achtergrond Naar aanleiding van de financiële crisis die medio 2007 ontstond, is er een diepgaand maatschappelijk debat op gang gekomen over het functioneren van financiële instellingen. In Nederland nam de Adviescommissie Toekomst Banken het voortouw door op 1 april 2009 het rapport 'Naar herstel van vertrouwen' uit te brengen. Binnen de bancaire wereld zijn daarover diverse discussies gevoerd, waaraan ook de Rabobank heeft deelgenomen. Deze discussies hebben geleid tot de Code Banken. De Code Banken is op 9 september 2009 vastgesteld door de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) en is op 1 januari 2010 in werking getreden. De Code Banken kent een wettelijke verankering en maakt deel uit van een stelsel van nationale, Europese en internationale wet- en regelgevingjurisprudentie en codes, dat deels nog in ontwikkeling is. Bij de toepassing van de Code Banken moeten de banken rekening houden met dit volledige stelsel. De Code Banken bevat bepalingen over de inrichting van de governance, het risicomanagement, de auditfunctie en het beloningsbeleid. Tegelijkertijd vormt de Code Banken voor derden een handvat om te beoordelen of de banken naar aanleiding van de financiële crisis de juiste maat regelen hebben genomen. Doel van de Code is bij te dragen aan het herstel van vertrouwen in de financiële sector. Eind 2012 is de tweede rapportage van de Monitoring Commissie Code Banken verschenen. De belangrijkste conclusie van deze commissie is dat de Code Banken goed wordt nageleefd, maar dat de naleving door de bancaire sector nog te weinig wordt uitgedragen. Ruim vier jaar na invoering werd het dan ook tijd om de Code een nieuw karakter te geven. Bij deze vernieuwing is onder meer rekening gehouden met de aanbevelingen van de Monitoring Commissie Code Banken, het rapport van de Commissie Structuur Nederlandse Banken en de kabinetsvisie Nederlandse bankensector. De principes uit de 'oude' Code die al zijn vastgelegd in wet- en regelgeving, komen niet meer terug in de nieuwe. Vanzelfsprekend zal de Rabobank deze nationale en internationale regelgeving blijven naleven. De Rabobank zal zich in 2014 inspannen om de bekendheid van de nieuwe Code Banken bij het publiek te vergroten en de dialoog met de samenleving aan te gaan. Dit hoofdstuk gaat in op de context waarin de bepalingen van de bestaande Code Banken worden toegepast, en beschrijft op hoofdlijnen hoe de bepalingen zijn geïmplementeerd. Naleving door de Rabobank van de bepalingen van de Code Banken gebeurt op basis van het beginsel 'pas toe of leg uit'. De Rabobank hecht aan transparantie en een duidelijke verantwoording. Voor een meer gedetailleerd overzicht van de bijzonderheden per bepaling wordt verwezen naar een separate bijlage bij dit jaarverslag op de corporate website. Vanaf 2014 zal over de compliance van de Rabobank met de nieuwe Code Banken worden gerapporteerd. 111 Code Banken

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 112