Voor de leden van de raad van bestuur geldt dat zij deelnemen aan de collectieve pensioen regeling, zoals deze door het Rabobank Pensioenfonds wordt uitgevoerd. Met ingang van 1 januari 2013 is de pensioenregeling aangepast en versoberd (voor een nadere toelichting zie de paragraaf'Nieuwe Ra bobank-cao'). Executive kader Voor de medewerkers op het niveau van het executive kader zijn de salarissen sinds 2008 niet meer voor inflatie gecorrigeerd. Eind 2013 is besloten het variabel inkomen voor deze groep per 1 januari 2014 af te schaffen, waarmee een verdere versobering van de totale arbeidsvoor waarden voor deze doelgroep wordt gerealiseerd. Over Performance Management-jaar 2013 wordt een korting van 40% tot 70% toegepast op de variabele beloning voor het executive kader van Rabobank Nederland. Ook voor de medewerkers op het niveau van het executive kader geldt dat zij automatisch deelnemen aan de collectieve pensioenregeling die met ingang van 1 januari 2013 is aangepast en versoberd. Nieuwe Rabobank-cao Per 1 juli 2013 is een nieuwe cao voor de Rabobank van kracht geworden. Deze heeft een looptijd van twee jaar en zes maanden, dus tot eind 2015. In de nieuwe cao heeft de Rabobank in de eerste plaats een versobering van de arbeidsvoorwaarden afgesproken. Zo is overeen gekomen om voor de duur van de cao een 'nullijn'te hanteren, dat wil zeggen dat er geen collectieve loonsverhoging plaatsvindt. Ook zijn de jaarlijkse individuele salarisaanpassingen en de salarisgroei bij promotie gematigd. Een tweede belangrijke afspraak in de cao is dat het variabel inkomen met ingang van het beoordelingsjaar 2013 is vervallen. Voor 2013 geldt een overgangsregeling. Een gedeelte van het variabel inkomen is overgegaan naar een 'Employee Benefit Budget' dat de medewerker naar eigen wens kan besteden in de 'Benefïtshop', bijvoor beeld voor het kopen van extra verlofuren of om te sparen voor pensioen. De Rabobank zet daarmee een verdere stap in de modernisering van haar arbeidsvoorwaarden. De afschaffing van variabele beloning is per 1 januari 2014 verder deels gecompenseerd door de verhoging van de salarissen met 1,5%. Nieuw in de cao is verder dat een Sociaal Plan is overeengekomen. Met dit Sociaal Plan wil de Rabobank de personele gevolgen van Visie 2016 zorgvuldig begeleiden. Doel is om boventallig heid zo veel mogelijk te voorkomen. Daartoe is een fase van 'actieve mobiliteit'afgesproken voor medewerkers in functies waarin boventalligheid wordt verwacht. In deze fase krijgen zij uiteenlopende faciliteiten om hun inzetbaarheid binnen en buiten de bank te vergroten. Medewerkers die boventallig worden, hebben recht op een periode van tien maanden begeleiding. Volgens de regels van 'vacaturemanagement' hebben boventalligen voorrang bij interne vacatures. Bij gedwongen vertrek in het kader van de reorganisatie gelden vastgelegde financiële vergoedingen. De vierde significante wijziging in de cao is de aanpassing van de pensioenregeling. De pensioenvoorzieningen voor medewerkers van de lokale Rabobanken, Rabobank Nederland, De Lage Landen, Obvion en Rabo Vastgoedgroep zijn ondergebracht bij het Rabobank Pensioenfonds. Voor de aanpassing van de pensioenregeling waren verschillende aanleidingen. Onder de oude regeling bestond het risico dat als gevolg van IFRS-boekhoudregels potentieel grote schommelingen in het vermogen van de bank zouden ontstaan. Ook wetgeving met betrekking tot het verlagen van het maximale opbouwpercentage en de verhoging van de pensioenrichtleeftijd maakten aanpassing van de pensioenregeling noodzakelijk. Tot slot was de pensioenpremie de laatste jaren sterk gestegen, mede als gevolg van toenemende levens verwachting en de lage rente. Over de aanpassing van de regeling is intensief overleg gevoerd met de vakorganisaties, de medezeggenschap, de Deelnemersraad van het pensioenfonds en de Vereniging Gepensioneerden Rabobank. De Rabobank heeft in de nieuwe pensioenregeling 109 Medewerkers

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 110