Medewerkers HR in transitie De Rabobank bevindt zich in een 'nieuwe werkelijkheid', die door de mede werkers en managers van het binnenlandse retailbankbedrijf moet worden vormgegeven, maar tegelijkertijd ook grote invloed op henzelf heeft. De veranderingen zijn het gevolg van de financiële en economische crises van de afgelopen jaren, ander klantgedrag, stagnerende opbrengstengroei en de toegenomen druk van wet- en regelgeving. Om de bank in deze veranderingen te ondersteunen, is begin 2013, binnen het programma Visie 2016, een HRTransitieteam opgericht. De focus van dit team lag in 2013 op het managen van de personele reductie, de versobering van de arbeids voorwaarden en het versterken van de cultuur, de coöperatieve identiteit en het vakmanschap van medewerkers. Een grote personele reductie bij de lokale Rabobanken is in 2013 in gang gezet. De recentelijk voorgenomen herinrichting van Rabobank Nederland zal er ook toe leiden dat Rabobank International hier een integraal onderdeel van zal uitmaken. Het veranderproces is in nauw overleg met een klankbordgroep met vertegenwoordigers van lokale Rabobanken tot stand gekomen. Ook de Groepsondernemingsraad Aangesloten Banken en de Onder nemingsraad van Rabobank Nederland zijn nauw betrokken geweest bij de HR-ontwikkelingen in het licht van Visie 2016. In 2013 zijn de arbeidsvoorwaarden voor medewerkers over de gehele linie versoberd. In de paragraaf Remuneratiebeleid wordt een overzicht gegeven van het arbeidsvoorwaardenbeleid en de versobering die is ingezet. Cultuur, houding en gedrag Optimale klantbediening, het centraal stellen van het klantbelang en ons onderscheidend vermogen daarbij als bank - dat alles begint bij een daadwerkelijke betrokkenheid van de eigen medewerkers. Het zijn immers de eigen medewerkers die de bank verbinden, zoals ook in de HR-visie van de Rabobank staat verwoord. Cultuur is het resultaat van het collectief handelen en wordt bepaald door een veelheid van factoren, waaronder ook de processen, procedures en afspraken die met elkaar gemaakt worden. Visie 2016 richt zich voor een groot deel op deze processen, procedures en afspraken. In dat kader hebben er dialoogsessies plaats gevonden over de gewenste cultuur in de organisatie. Besloten is om begin 2014 een bankbreed cultuurprogramma te starten. Dit programma richt zich vooral op de houding en het gedrag waarmee invulling gegeven wordt aan het dagelijks handelen. Het programma is complementair aan de beweging binnen Visie 2016 en aan het programma CRISP dat binnen het internationale bankbedrijf plaatsvindt. Aan de basis van het programma CRISP liggen respect, integriteit, duur zaamheid en professionaliteit: de coöperatieve waarden van de bank. Diverse aspecten worden opnieuw bepaald, zoals de strategie van de internationale organisatie, de organisatieopbouw en de aansturing door middel van specifieke doelstellingen. Daarnaast wordt via workshops 100 Jaarverslag 2013 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2013 | | pagina 101