Raad van commissarissen Risicomanagement Risicobereidheid Productgoedkeuring management, operationeel en reputatierisico, informatieveiligheid, pensioenen, operational excellence/straight through processing (STP) en klantbelang centraal. Naast het programma voor permanente educatie wordt voor nieuw benoemde bestuursleden een introductie programma op maat opgesteld waarbinnen ze diverse interne en externe deskundigen spreken en werkbezoeken afleggen. De raad van commissarissen van Rabobank Nederland is divers samengesteld. Nieuwe commissarissen volgen een introductieprogramma ter voorbereiding op hun werk als commissaris bij de Rabobank. Voorts wordt jaarlijks een opleidingsprogramma opgesteld. De gekozen onderwerpen houden rekening met de actualiteit en met de kennisbehoefte binnen de raad van commissarissen. In 2012 zijn er onder meer PE-sessies georganiseerd over risicomanagement, de werking en ontwikkeling van de kortetermijnfundingmarkten, backtesting, operationeel en reputatierisico, informatieveiligheid, pensioenen, operational excellence/straight through processing (STP), klantbelang centraal, funding en balans- management, en solvabiliteit. Voor elke vacature in de raad van commissarissen, inclusief die van de voorzitter, wordt een individuele profielschets opgesteld. De profielschets geeft onder andere de vereiste integriteit, deskundigheid en beschikbaarheid van de commissaris weer. Verder voert de raad van commissarissen jaarlijks een evaluatie uit met betrekking tot het functioneren van individuele commissarissen en van de raad van commissarissen als geheel. In dit jaarverslag is het verslag van de raad van commissarissen opgenomen waarin meer informatie staat over de activiteiten van de raad van commissarissen in 2012. Ook risicomanagement is een centraal thema in de Code Banken. De behoudende risico bereidheid van de Rabobank Groep vloeit voort uit de degelijke doelstellingen inzake stabiliteit en soliditeit die de Rabobank sinds jaar en dag hanteert. Ook in de recente jaren van economische en financiële turbulentie is gebleken dat de Rabobank de risico's effectief heeft beheerst en blijft werken aan het versterken van de kwaliteit van risicomanagement en de risicocultuur binnen de organisatie. Bij het verder versterken van het risicomanagement zijn in 2012 onder meer top-down en bottom-up risicoanalyses en verschillende stresstests uit gevoerd, waarbij integraal naar de verschillende risicocategorieën is gekeken. In dit jaarverslag is een apart hoofdstuk over risicomanagement opgenomen. Risicomanagement vindt plaats binnen de begrenzing van de risico's die de Rabobank bereid is te accepteren. Dit is de risicobereidheid, ook wel risk appetite genoemd, waarvoor op groeps niveau expliciet beleid is geformuleerd. Al in 2010 is de risicobereidheid opgesteld die voldoet aan de Code Banken. Dit document is vastgesteld door de raad van bestuur en goedgekeurd door de raad van commissarissen. Bij het opstellen van de risicobereidheid is uitgegaan van de strategie van de Rabobank. De risicobereidheid sluit ook aan bij de door de Rabobank gehanteerde kernwaarden. De risicobereidheid wordt jaarlijks - en bij materiële wijzigingen ook tussentijds - ter goedkeuring aan de raad van commissarissen voorgelegd. In het verlengde van de risicobereidheid op groepsniveau is door alle materiële groepsactiviteiten een eigen risicobereidheid opgesteld. In 2012 is de cyclus van risicobereidheid verder verstevigd door het inrichten van een monitoringsproces waarin het risicoprofiel wordt afgezet tegen de gedefinieerde risicobereidheid. Dit proces zal de komende tijd verder worden ontwikkeld. Het productgoedkeuringsproces is ingericht op groepsniveau. Sinds eind 2010 is een groeps- kader van kracht dat het beleid van de Rabobank Groep voor het productgoedkeuringsproces beschrijft en zich richt op het waarborgen van productkwaliteit. Tevens gelden normen voor de inrichting en processen voor productgoedkeuring, evenals voor de individuele toetsing van producten binnen de groepsonderdelen. Periodiek wordt het volledige productassortiment getoetst aan de actuele normen en wordt nagegaan of de producten nog steeds voorzien in een klantbehoefte en in het belang van de klant zijn. Hiermee neemt de Rabobank verant woordelijkheid voor haar relatie met de klanten en voor het geboden kwaliteitsniveau. De afdeling Audit Rabobank Groep toetst de opzet, het bestaan en de werking van het productgoedkeuringsproces. 96 Jaarverslag 2012 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 97