Centrale kringvergadering Algemene vergadering Ondernemingsraad De Rabobanken zijn geografisch verdeeld in twaalf kringen die elk een eigen bestuur hebben. De kringbesturen vormen gezamenlijk de centrale kringvergadering (CKV), die viermaal per jaar bijeenkomt. De leden van de CKV zijn - via de kringbesturen - in meerderheid door leden benoemd als hun vertegenwoordiger op lokaal en collectief niveau. Voorafgaand aan een CKV bespreken de kringen de geagendeerde onderwerpen. Daarnaast kunnen de kringen zelf onderwerpen voor hun eigen vergadering inbrengen. De kringvergadering en de centrale kringvergadering hebben een belangrijke invloed op het beleid van de Rabobankorganisatie. Naast het voorgenomen beleid komen ook andere kwesties aan de orde. Zo is de CKV onder meer bevoegd om: - regels vast te stellen die bindend zijn voor alle lokale Rabobanken; - het Strategisch Kader vast te stellen, waardoor ze de koers van de groep bepaalt; - de begroting van de activiteiten van Rabobank Nederland ten behoeve van de lokale Rabobanken goed te keuren. De CKV adviseert aan de lokale Rabobanken, aan de raad van bestuur, of aan de algemene vergadering. Indien besluitvorming over bepaalde kwesties statutair is voorbehouden aan de algemene vergadering van Rabobank Nederland, brengt de CKV van tevoren advies hierover uit. In de CKV vinden indringende inhoudelijke discussies plaats. Niet alleen onderwerpen die voortvloeien uit de specifieke taken en bevoegdheden van de CKV komen aan de orde. De CKV fungeert namelijk ook als klankbord voor de raad van bestuur. De discussies in de CKV zijn tevens ingegeven door het streven naar consensus tussen de lokale Rabobanken en Rabobank Nederland. De raad van bestuur van Rabobank Nederland bespreekt het gevoerde beleid in de CKV en geeft daarover nadere informatie. Om slagvaardig te kunnen opereren heeft de CKV uit haar midden commissies benoemd die belast zijn met specifieke taken. De vertrouwenscommissie adviseert over benoemingen in de raad van commissarissen, stelt de hoogte vast van de vergoeding van de leden van de raad van commissarissen en beoordeelt de toepassing van het remuneratiebeleid door de raad van commissarissen. De CKV-coördinatiecommissie stelt de CKV-agenda vast en toetst de te agenderen stukken aan formele vereisten. De commissie spoedzaken adviseert in spoedeisende, koersgevoelige of vertrouwelijke gevallen - voor namelijk over majeure (des)investeringen - namens de CKV aan de raad van bestuur. De algemene vergadering is het orgaan waarin alle lokale Rabobanken, de leden van Rabobank Nederland, direct zeggenschap kunnen uitoefenen. In de algemene vergadering vindt de vaststelling van de jaarrekening plaats, evenals het verlenen van decharge, de wijziging van statuten en de benoeming van de leden van de raad van commissarissen. De CKV brengt voorafgaand advies uit over alle onderwerpen die in de algemene vergadering zijn geagendeerd. Door deze procedure is gewaarborgd dat voorafgaand aan de algemene vergadering een inhoudelijke discussie over deze onderwerpen heeft plaatsgevonden op lokaal, regionaal en centraal niveau. De Ondernemingsraad Rabobank Nederland is het orgaan dat op basis van de wet op de ondernemingsraden de medezeggenschapsrol uitoefent. Deze ondernemingsraad ziet onder andere toe op een goede toepassing van de cao, de Arbowet en het Arbeidstijdenbesluit. Om de medezeggenschapstaak zo goed mogelijk te kunnen uitvoeren, overlegt de OR met de voorzitter van de raad van bestuur tijdens overlegvergaderingen. Per jaar worden er gemiddeld zes overlegvergaderingen gehouden. Tijdens dit overleg komen zaken aan de orde die Rabobank Nederland of de medewerkers raken, zoals bezuinigingen, reorganisaties en sociaal beleid. Voorafgaand aan de overlegvergadering bespreken de leden in de ondernemings raadvergadering de behandeling in de overlegvergadering voor. Daar worden meningen en standpunten uitgewisseld om uiteindelijk tot een definitief standpunt te komen. Op grond van de Wet op de Ondernemingsraden zijn aan de OR verschillende rechten toe gekend. Zo is de raad van bestuur bijvoorbeeld verplicht tijdig alle inlichtingen en gegevens te verstrekken die de OR redelijkerwijs nodig heeft om zijn taak te kunnen vervullen. Naast het recht op informatie heeft de OR onder meer een advies-, instemmings- en initiatiefrecht. 91 Corporate governance

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 92