Belonen Als aantrekkelijke werkgever, maar ook vanuit businessperspectief wil de Rabobank toon aangevend zijn. Daarbij hoort een'inclusieve cultuur', waarin diversiteit onder medewerkers dient te worden herkend, erkend en gewaardeerd. Specifieke aandacht gaat uit naar gender- diversiteit. De Rabobank streeft naar een toename van het aandeel vrouwen in seniormanage mentposities in 2014 met 8,5 procentpunt ten opzichte van 2011. In 2012 is het aandeel vrouwen in deze posities ten opzichte van 2011 licht toegenomen tot 14% (12,8% in 2011). Binnen de Talentprogramma's, Interim Management en het Corporate Management Traineeship is specifieke aandacht voor het aandeel vrouwelijke deelnemers. Interim Management is een belangrijke kweekvijver voor directiefuncties bij lokale Rabobanken. Hier was het aandeel vrouwen in 2012 39%. In de hoogste echelons van de Rabobank telt de raad van commis sarissen twee vrouwen en de raad van bestuur één vrouw. In januari 2013 is ze teruggetreden uit de raad van bestuur. Belonen hangt nauw samen met aantrekkelijk werkgeverschap. In de HR-visie van de Rabobank staat dat'belonen meer is dan betalen'en dat ook zaken als een inspirerende werkomgeving, de mogelijkheid om zelfverantwoordelijkheid te nemen, eigen talenten te ontwikkelen en te werken voor een organisatie waar je trots op kunt zijn, belangrijk zijn. Groepsbreed Beloningsbeleid De Rabobank is van mening dat ze in 2012, evenals in voorgaande jaren, een prudent en beheerst beloningsbeleid heeft gevoerd. Hierdoor zijn er geen ongewenste prikkels van dit beleid uitgegaan die kunnen leiden tot het schaden van het klantbelang of de financiële lange- termijnpositie van de Rabobank. De Rabobank vaart daarbij haar eigen - relatief gematigde - koers bij de vaststelling van de hoogte van de beloningen. Het beloningsbeleid van de Rabobank is vastgelegd in het Groepsbreed Beloningsbeleid (GBB) dat in 2011 werd inge voerd. In het GBB zijn de uitgangspunten van het beloningsbeleid nader uitgewerkt. Het GBB is opgesteld in lijn met de eisen die de Europese Capital Requirements Directive (CRD III) stelt op het gebied van beheerst belonen in de financiële sector. Deze eisen zijn in Nederland wettelijk verankerd in het Besluit beheerst beloningsbeleid Wft en de Regeling beheerst beloningsbeleid Wft 2011 De jaarlijkse beoordelings- en beloningscyclus, inclusief het vaststellen en meten van de performancedoelstellingen, is erop gericht de juiste doelstellingen te kiezen die enerzijds het klantbelang centraal stellen en anderzijds in het belang zijn van de langetermijncontinuïteit en soliditeit van de Rabobank. De raad van bestuur en de raad van commissarissen houden toezicht op de toekenning en uitbetaling van variabele beloning binnen de kaders van het GBB. Monitoringcommissies, die zijn ingericht bij alle bedrijfsonderdelen en dochters, vervullen in dit proces een belangrijke advies- en toetsfunctie. Het doel hiervan is om de risico's van variabele beloning waar nodig te verminderen en tevens eventuele ongewenste prikkels te voorkomen. In 2012 is een nieuw beloningsraamwerk ingevoerd binnen Rabobank International Rural Retailbanking (R&R). Dit bestaat uit een eenduidig en vergelijkbaar functiegebouw en beloningsstructuur (global consistency) en biedt tegelijkertijd aan individuele entiteiten de flexibiliteit die nodig is om de beloning te kunnen laten aansluiten op de lokale markt omstandigheden (local flexibility) waarbinnen R&R actief is. De global consistency wordt bereikt door de uniforme systematiek van functiewaardering, de uniforme salarisstructuur en het uniforme variabele inkomensmodel. Local flexibility komt vooral tot uitdrukking in de hoogte van de beloning als gevolg van de lokale omstandigheden en gebruiken. De Rabobank streeft naar een kostenbewuste koers in de arbeidsvoorwaarden. De Rabobank- cao was geldig tot 1 juli 2012. De cao-partijen hebben in het voorjaar van 2012 onderhandeld over een nieuwe cao. Kort voor de zomer kwamen ze tot de conclusie dat de onderhandelingen beter konden worden opgeschort. Een reden was dat de verschillen in de wensen van de partijen zo groot waren, dat verder onderhandelen niet opportuun leek. Een andere reden was dat na de val van het kabinet Rutte I en het Lenteakkoord onzekerheid was ontstaan over voor de cao relevante wetgeving. Bij de hervatting van het overleg tussen de cao-partijen in het najaar van 2012 constateerden ze dat beide redenen nog steeds het succesvol afronden van de onderhandelingen in de weg stonden. In januari 2013 zijn de onderhandelingen hervat. De Rabobank hecht aan een met de vakorganisaties overeengekomen cao. De cao 2011-2012 is per 1 juli 2012 automatisch met een jaar verlengd. 83 Medewerkers

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 84