Verzuim Aantrekkelijk werkgeverschap teamleiders als onderdeel van het managementcurriculum een training gevolgd ter versterking van hun vaardigheden om deze ontwikkelgesprekken te voeren. Naast individueel loopbaan advies is er de mogelijkheid deel te nemen aan opleidingen gericht op inzetbaarheid. Hierbij is ook in 2012 aandacht geweest voor de oudere medewerkers. Er is specifieke aandacht besteed aan de loopbaanmogelijkheden van professionals binnen de organisatie, waarbij gekeken wordt naar zowel verticale als horizontale loopbaanpaden. Lokale Rabobanken en afdelingen binnen Rabobank Nederland en Rabo International ontwikkelden daarnaast nog eigen initiatieven, zoals Connect4You en zogenaamde Rotation Development Committees. Binnen Rabobank Nederland is in 2012 twee keer een goed bezochte'inzetbaarheidsmarkt'voor medewerkers en managers georganiseerd. De uitdaging voor HR Rabobank in de komende jaren zal zich vooral concentreren op de begeleiding van de opleidingsinspanningen om de transformatie van de organisatie te realiseren, zoals ingegeven door het hernieuwde Strategisch Kader. Daarbij hebben externe ontwikkelingen een onverminderd grote invloed. Zo werkt het ministerie van Financiën aan een wetsvoorstel dat een belangrijke wijziging van de Wft inhoudt ten aanzien van de deskundigheid van adviseurs. Dat zal zich uiteraard vertalen in opleidingsinspanningen voor medewerkers. HR Rabobank speelt in op ontwikkelingen in het virtueel leren. Naast het leren op de werkplek neemt het leren via social media, communities, webinars en e-coaching een steeds grotere plek in. In 2013 wil HR Rabobank deze nieuwe vormen van leren verder ondersteunen. Op het gebied van talentontwikkeling is het Management Development-beleid en een meer- jarenagenda vastgesteld. Hiermee wil de Rabobank beter inzicht creëren in de talentpipeline en het opvolgingsmanagement ondersteunen. Bij zes afdelingen van Rabobank Nederland en elf lokale Rabobanken zijn initiatieven ontplooid om één of meer Wajongeren te plaatsen. Vanuit Rabobank Nederland is in 2012 een project gestart met als doel meer mensen met een arbeidsbeperking een kans te geven door ze een baan binnen de Rabobank aan te bieden. Naast inzetbaarheid is vitaliteit een belangrijk aandachtsgebied binnen de Rabobank. Hierbij is het uitgangspunt dat een vitale medewerker productiever is. Vitaliteit draagt even eens bij aan de duurzame inzetbaarheid van medewerkers. Onder medewerkers van lokale Rabobanken en Rabobank Nederland gaf in 2012, evenals in 2011, 65% van de medewerkers aan zich vitaal te voelen. Van de medewerkers gaf 69% aan bevlogen te zijn. De gemiddelde score op de schaal Inzetbaarheid is 66; de gemiddelde score op de schaal Energie tijdens het werk is 67. Relatief veel medewerkers liepen in 2012 kans op uitval door ervaren werkdruk en/of werkstress. (Bij 31 van de medewerkers is er sprake van een verhoogde werkdruk, bij 16% is er sprake van werkstress). Het aandeel medewerkers dat een verhoogd risico loopt op uitval door CANS-klachten (klachten van de arm, nek en/of schouder) is 14%. In 2012 heeft 43% van de medewerkers zich niet ziek gemeld (201139%). Van degenen die zich hadden ziek gemeld, was 82% binnen een week weer hersteld. Het verzuimpercentage van de Rabobank Groep is in 2012 fors gedaald. Was het verzuim over 2011 nog 3,9%, in 2012 is dit 3,6%. Hiermee komt het verzuimpercentage onder de in het Arbobeleidskader gestelde norm van 3,8%. De meest voorkomende redenen van verzuim onder medewerkers van lokale Rabobanken en Rabobank Nederland zijn 45% (50%) psychische klachten en 16% (17%) klachten van het bewegingsapparaat. Jaarlijks evalueert de Arbodienst Rabobank Groep de activiteiten van vertrouwenspersonen. Hiermee ontstaat inzicht in het aantal en de aard van de meldingen die bij de vertrouwenspersonen binnenkomen. In 2012 is 66% (65%) van de vertrouwenspersonen benaderd; dit percentage ligt hoger dan in 2011 Het aantal meldingen per vertrouwenspersoon was 2,2 (2,6). Het imago van de Rabobank op de Nederlandse arbeidsmarkt is goed. Regelmatig wordt de Rabobank verkozen tot favoriete werkgever, zoals ook in 2012 door Intermediair, Incompany 200, Linkedln-professionals en door Management Team. Ook in tijden van schaarste aan talent op de vergrijzende arbeidsmarkt is de instroom van nieuwe jonge medewerkers cruciaal om de bank vitaal te houden. De Rabobank streeft naar een 'top-of-mind'-positie bij veelbelovende studenten, onder meer via de inzet van social media en campusbezoeken. 82 Jaarverslag 2012 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 83