Sterke stijging beheerd vermogen Robeco Particulieren terughoudend met beleggen Ontwikkeling beheerd en bewaard vermogen van klanten Beheerd en bewaard vermogen van klanten naar beleggingstype Het beheerd vermogen bij Robeco steeg in 2012 met 38,6 miljard euro tot 188,9 miljard euro. Pensioenfonds Vervoer bracht zijn pensioenvermogen van ongeveer 13 miljard euro onder bij Robeco, wat in belangrijke mate bijdroeg aan de sterk positieve cashflow van 18,4 (7,6) miljard euro. De totale instroom van vermogen bij de vermogensbeheeractiviteiten, inclusief Robeco, bedroeg 16,4 (7,0) miljard euro. De meeste aandelenbeurzen hebben een mooi jaar achter de rug en zowel het rendement op aandelen als het rendement op obligaties was voor klanten gemiddeld positief. Per saldo resulteerde dit in een positief beleggingsresultaat bij de vermogensbeheeractiviteiten van 23,6 (-16,5) miljard euro. Valutakoersontwikkelingen resul teerden per saldo in een negatief valuta-effect van -1,4 (4,9) miljard euro. Door de verkoop van Sarasin daalde het totale beheerd en bewaard vermogen van klanten van de Rabobank Groep met 41,1 miljard euro tot 221,2 (262,321) miljard euro. Indien wordt geabstraheerd van de verkoop van Sarasin, die ultimo 2011 79,3 miljard euro aan vermogen in beheer had, steeg het beheerd vermogen met 38,1 miljard euro. Behalve door Robeco werd het vermogen van de Rabobank Groep beheerd door Schretlen Co voor 8,6 (8,4) miljard euro en door Rabo Vastgoedgroep voor 5,5 (5,9) miljard euro. De lokale Rabobanken beheren het overige vermogen van klanten. 21 Vergelijkend cijfer is aangepast, Rabo Vastgoedgroep hanteert een nieuwe rekensystematiek voor beheerd vermogen. Ondanks de problemen in de eurozone en de recessie waar een groot deel van Europa mee kampt, was 2012 een goed beleggingsjaar waarin het nemen van risico's werd beloond. De economische omgeving bracht echter veel onzekerheid mee. Ook werd het beleggings sentiment beïnvloed door politieke ontwikkelingen. Veel particulieren kozen voor de zeker heid van een laag rendement op een spaarrekening in plaats van de onzekere kans op een hoger rendement door het geld risicovoller te beleggen. Deze ontwikkelingen leidden in 2012 tot een beperkte instroom van particuliere gelden. in miljarden euro's in ultimo 2012 2 2 310 Fiduciair Cashflow m Alternatives 2io Beleggingsresultaten Gemengd Valutaresultaten en overig Vastgoed .1?.?mU53m Verkoop Sarasin i Geldmarkt 78 Jaarverslag 2012 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 79