Kredietportefeuille Kredietportefeuille FGH Bank stabiel Bouwfonds REIM: enerverend jaar Klimop-dossier De detailhandel ondervond de gevolgen van de dalende koopkracht onder consumenten. Doordat de consument bovendien vaker online winkelt, ontstonden groeiende leegstand en dalende huren op vooral secondaire locaties. Hoogwaardige binnenstedelijke gebieden met een breed aanbod van voorzieningen en een aantrekkelijk openbaar gebied bieden echter wel degelijk kansen voor nieuwe retail (her)ontwikkelingen. Ook internationale retailers die toetreden tot onze markten zoeken dit soort plekken op en de huren staan hier nauwelijks onder druk. MAB Development richt zich met ontwikkelingen als Raaks in Haarlem, Achter de Lange Stallen in Breda, Solingen, Ulm en Valenciennes primair op dit type kansen. Daarnaast zijn er mogelijkheden voor de herontwikkeling van sterke wijkwinkelvoorzieningen op het gebied van dagelijkse behoeften, zoals Colmschate in Deventer en Anklaar in Apeldoorn en voor nieuwe voorzieningen in nieuwe wijken zoals Vathorst in Amersfoort en Terwijde in Utrecht. In totaal werd er in 2012 door MAB Development voor 248 (650) miljoen euro aan commerciële projecten opgeleverd. De productie van commercieel vastgoed kwam uit op 218 (269) miljoen euro. Eind 2012 had MAB Development 4 (6) projecten in aanbouw. Voor een optimale focus op de drie grootste projecten van MAB Development is een specialistisch team samengesteld. Zij zorgen voor uitontwikkeling en optimalisatie van deze projecten. FGH Bank richt zich op het financieren van commercieel vastgoed in miljarden euro's en is actief in de kantoren-, winkel-, bedrijfsruimten- en vastgoed- beleggingsmarkt, met name in Nederland. Ze bedient de lokale 2°.vastgoedmarkten vanuit acht regiokantoren verdeeld over het 15 hele land en is hierdoor nauw betrokken bij lokale marktontwik- kelingen. De lokale Rabobanken schakelen voor vastgoedvraag- 10stukken FGH Bank in als kennis- en expertisecentrum. FGH Bank 5 ondersteunt de lokale Rabobanken met analyses van de bestaande vastgoedportefeuille en van nieuwe financieringsaanvragen en o Ui2tlKÜü3lS!lLIKilllI EfilEI doet markt- en locatieonderzoeken. Daarnaast biedt FGH Bank ondersteuning in de vorm van opinievorming en taxaties via de FGH RaboTaxatieDesk. Deze desk speelde in 2012 een belangrijke rol bij het bewaken van de kwaliteit van externe taxateurs en bij het opstellen van taxatierapporten voor taxaties vanaf 5 miljoen euro en andere grote of bijzondere projecten. De kredietportefeuille bleef in 2012 nagenoeg stabiel op 19,2 (19,0) miljard euro. Als real estate investmentmanager biedt Bouwfonds REIM unieke beleggingsproducten voor institutionele en particuliere beleggers, gebaseerd op maatschappelijk verantwoorde beleggingsprincipes, in de sectoren woningen en commercieel vastgoed, parkeergarages, communicatie-infrastructuur en de landbouwsector. Bouwfonds REIM was in 2012 succesvol met het uitbreiden van haar parkingfondsen. In Duitsland werden fondsen voor institutionele en particuliere beleggers gelanceerd. De fondsen investeren in parkeergarages in Europa. Ook andere fondsen van Bouwfonds REIM hebben hun portefeuille in 2012 verder uitgebreid. Zo groeide het Bouwfonds European Residential Fund in het verslagjaar naar ruim 500 miljoen euro beheerd vermogen en hebben het Rabo Bouwfonds Communication Infrastructure Fund en het Rabo Farm Fund hun porte feuilles verder vergroot. Ook werd in 2012 een aantal fondsen afgestoten. Door de uitstroom van vermogen daalde het totaal beheerd vermogen bij Bouwfonds REIM met 0,4 miljard euro tot 5,5 (5,916) miljard euro. De activiteiten met betrekking tot de afwikkeling van de vastgoedfraude, de zogenaamde Klimop-zaak van de FIOD-ECD en het Openbaar Ministerie, is bij Rabo Vastgoedgroep in 2012 gecontinueerd en steeds meer gericht op verhaalsacties op de verdachten. Daarnaast levert dit dossier voortdurend input voor ons Customer Due Diligence (CDD)-beleid. De onderzoeks werkzaamheden zijn uitgevoerd met behulp van externe partijen. Sinds 2007 is aan forensisch onderzoek en externe juridische ondersteuning 28 miljoen euro besteed. Begin 2012 is vonnis in de strafzaak tegen verdachte partijen gewezen en zijn de meeste verdachten veroordeeld. Aan het eind van het jaar zijn de overige verdachten veroordeeld. In bijna alle gevallen is hoger beroep ingesteld door het OM en de verdachten. De behandeling van het hoger beroep zal plaatsvinden in de loop van 2013. Met instemming van het Openbaar Ministerie zijn in het verslagjaar door verdachte partijen vaststellingsovereenkomsten gesloten met de 16 Vergelijkend cijfer is aangepast en is in benadeelde partijen Philips Pensioenfonds en Rabo Vastgoedgroep. Tevens zijn er nog lijn met het 2012 cijfer samengesteld 1 J 1 uur- ju op basis van een nieuwe reken- besprekingen gaande met verdachte partijen ter zake van het sluiten van een vaststellings- systematiek voor beheerd vermogen overeenkomst. Verder lopen er civielrechtelijke procedures gericht op het verhalen van in lijn met internationale richtlijnen. schade bij verdachte partijen die geen bereidheid tonen tot terugbetalen van schade. 73 Onze gespecialiseerde dochters

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 74