Marktomstandigheden drukken Nederlandse woningverkoop Daling productie commercieel vastgoed Integer ondernemen De nieuwe beleidsregel Integriteitsbeleid van De Nederlandsche Bank betreffende zakelijke vastgoedactiviteiten is in 2012 conform planning binnen Rabo Vastgoedgroep ingevoerd. Hiertoe zijn bij een aantal divisies integriteitsworkshops en dilemmatrainingen voor mede werkers gehouden. Verantwoorde bedrijfsvoering De C02-beiasting van het energiegebruik van de groep wordt jaarlijks groepsbreed binnen de Rabobank Groep gecompenseerd, door de aanschaf van C02-certificaten. Bij investeringen in apparatuur wordt nadrukkelijk gekeken naar besparingsmogelijkheden op het gebied van energieverbruik. De huidige autoleaseregeling wordt geëvalueerd en gewijzigd naar een systeem waarbij meer naar de werkelijke uitstoot wordt gekeken. Maatschappelijke betrokkenheid Rabo Vastgoedgroep wil ondernemen met oog voor morgen. Rabo Vastgoedgroep is al jaren hoofdsponsor van de Open Monumentendag, een van de grootste culturele evenementen in Nederland, die de rijkdom van het Nederlandse erfgoed viert. In 2012 bezochten ruim 925.000 mensen de meer dan 3.500 opengestelde monumenten. Rabo Vastgoedgroep geeft haar maatschappelijke betrokkenheid onder meer vorm via de activiteiten van drie non-profit bedrijfsonderdelen: - Fondsenbeheer Nederland voert het management over publiek-private maatschappelijke fondsen die zich inzetten voor ruimtelijke kwaliteit in Nederland; - Bouwfonds Cultuurfonds ondersteunt culturele projecten die een relatie hebben met de gebiedsontwikkelingen van Bouwfonds Ontwikkeling; - Bouwfonds Kunststichting verzamelt, beheert en behoudt hedendaagse kunst ter verfraaiing van de werkomgeving. Bouwfonds Property Development, in Nederland actief onder de naam Bouwfonds Ontwikkeling, ontwikkelt integrale woongebieden in Nederland en daarnaast in de andere thuislanden Frankrijken Duitsland. De regiokantoren van Bouwfonds Ontwikkeling werken samen met Rabobank Nederland en de lokale Rabobanken bij de verkoop van nieuwbouw projecten, de (her)ontwikkeling van gebieden en bij acties om de lokale woningmarkt te stimuleren. De Nederlandse woningmarkt ondervond de gevolgen van de voortdurende onzekerheid bij consumenten. Weliswaar zorgen de beleidsmaat- Aantal verkochte woningen per land regelen van het kabinet Rutte II voor hervormingen op lange termijn, op korte termijn kunnen deze maatregelen de omstandig- in heden op de woningmarkt juist verzwaren. In Nederland kwam het 2 aantal transacties ongeveer 30% lager uit en ook de gemiddelde L woningwaarde daalde ten opzichte van 2011In 2012 verkocht Bouwfonds Ontwikkeling in Nederland 2.739 (3.922) woningen. Ook in de Franse markt waren de gevolgen van de economische neergang en de politieke onzekerheid ten aanzien van het ,43. woningsubsidiestelsel voelbaar en werden er minder woningen Nederland verkocht in vergelijking met het jaar ervoor. De Duitse woning- «Frankrijk markt bleef gezond en het aantal verkochte woningen steeg m Duitsland verder onder invloed van een lage hypotheekrente en een hoog Overig consumentenvertrouwen. In 2012 verkocht Bouwfonds Property Development in totaal 6.312 (8.206) woningen. MAB Development richt zich primair op de ontwikkeling van nieuw commercieel vastgoed en op de transformatie van bestaand commercieel vastgoed op hoogwaardige binnenstedelijke locaties. De projecten van MAB bevatten meestal een combinatie van functies met een sterk accent op retail. Gezien de achterblijvende economische groei en Het Nieuwe Werken is er een flinke leegstand ontstaan in kantoren op vooral secondaire monofunctionele locaties. Er is wel vraag op binnenstedelijke plekken zoals stationslocaties in steden als Amsterdam en Rotterdam, waar MAB kantoren ontwikkelt voor specifieke gebruikers. In het Convenant Aanpak Leegstand Kantoren, dat door een groot aantal publieke en private instellingen, inclusief MAB Development, is ondertekend, zijn maatregelen vastgelegd om de leegstand van kantoren verder terug te dringen. Naast minder nieuwbouw staat hierbij herontwikkeling centraal. MAB Development levert bijvoorbeeld aan de Coolsingel in Rotterdam een bijdrage hieraan. 72 Jaarverslag 2012 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 73