Moeilijke marktomstandigheden houden aan Duurzaamheid bij Rabo Vastgoedgroep De crisis liet diepe sporen na in de vastgoedmarkt in Nederland. De hernieuwde economische recessie, maar ook het verscherpte toezicht vanuit Europa op financiële instellingen, en een beperktere bereidheid van beleggers leidden tot een afname van investeringen in vastgoed en een verdieping van de problemen in de vastgoedmarkt. De markt voor nieuwbouwwoningen kwam nagenoeg tot stilstand en de markt van commercieel vastgoed had te maken met veel leegstand in bestaand vastgoed. De vraag naar vastgoedbeleggingsfondsen was beperkt. De marktwaarde van de grondposities en grondexploitaties, het vastgoed en de financierings portefeuille op de balans van Rabo Vastgoedgroep kwamen onder druk te staan als gevolg van de crisis. Daarnaast verzwaarden (aangekondigde) overheidsbezuinigingen, de dalende koopkracht en het zeer zwakke consumentenvertrouwen de omstandigheden op de markt. Er zijn ook lichtpuntjes; kwalitatief hoogwaardig vastgoed blijft waardevast en de maatregelen van het kabinet Rutte II zorgen op termijn voor hervormingen van de Nederlandse woning markt. Op korte termijn kunnen de maatregelen de omstandigheden op de woningmarkt echter juist verslechteren. Rabo Vastgoedgroep heeft scherp zicht op de risico's en de kansen en daarnaast zorgt de spreiding van haar vastgoedactiviteiten over Nederland, Frankrijk en Duitsland voor vermindering van de risico's. Voor Rabo Vastgoedgroep staat vastgoed in dienst van de eindgebruiker en moet het bijdragen aan de kwaliteit van de samenleving in het heden en in de toekomst. Dat betekent: - actief zijn met duurzaam vastgoed; - integer ondernemen; - verantwoorde bedrijfsvoering; - maatschappelijke betrokkenheid. Dat alles gebeurt binnen een financieel verantwoorde huishouding. Actief met duurzaam vastgoed Bouwfonds Property Development heeft in 2012 de campagne'Daarom nieuwbouw'gevoerd om consumenten te wijzen op duurzaamheid en energiebesparing bij nieuwbouw. Bij de nieuwbouwwoningen van Bouwfonds Property Development - die al voldoen aan hoge eisen op het gebied van energiezuinigheid - kan de consument met de zogenoemde Groene Kopers Keuzelijst kiezen uit verschillende additionele energiebesparende maatregelen. MAB Development ontwikkelt commercieel vastgoed met visie. Een goed voorbeeld daarvan is winkelcentrum De Heuvelgalerie in Eindhoven. Dit project is twintig jaar geleden door MAB Development opgeleverd en behaalde, zonder additionele bouwkundige investeringen, in 2012 het BREEAM-in-use-certificaat Very Good. De bouwkundige aspecten bepalen de score voor een derde. Op de markt van commercieel vastgoed is BREEAM de standaard in duur zaamheid. MAB Development hanteert voor haar ontwikkelingen minimaal de BREEAM-score Very Good. Voor het project First Rotterdam is de score Excellent gerealiseerd. FGH Bank heeft in 2012 een duurzaamheidsmodule ingevoerd om te inventariseren welke duurzaamheidslabels de objecten hebben die de bank in portefeuille heeft. In de zogenoemde'Kantorentop'overleggen gemeenten, provincies, de landelijke overheid, beleggers, ontwikkelaars, gebruikers en vastgoedfinanciers - ook FGH Bank - op landelijk niveau over een doeltreffende aanpak van leegstaande kantoren. In juni 2012 hebben de partijen een convenant getekend om de leegstand in kantoren te bestrijden en een beter functionerende kantorenmarkt te stimuleren. Bouwfonds REIM heeft de ambitie om rapportages van institutionele fondsen zo veel mogelijk te laten aansluiten bij de aanbevelingen vanuit de brancheorganisatie INREV (European Association for Investors in Non-Listed Real Estate Vehicles). Conform de Food Agri Principles van de Rabobank wordt geïnvesteerd in landbouwgronden en boerderijen in Midden-Europa. Lokale gemeenschappen worden ondersteund op het gebied van ondernemerschap en bij de oprichting van coöperaties, om het economische en sociale perspectief te verbeteren. Fondsenbeheer Nederland heeft als strategisch motto Investeren in ruimtelijke kwaliteit. De door Fondsenbeheer Nederland beheerde fondsen realiseren dit dagelijks op het gebied van monumenten (Nationaal Restauratiefonds), natuurbeheer (Nationaal Groenfonds), de stimulering van woningmarkt, stadsvernieuwing en duurzaamheid (SVn) en herbestemming van industrieel, agrarisch en religieus erfgoed (BOEi). 71 Onze gespecialiseerde dochters

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 72