Uitgangspunten risicomanagement binnen de raad van commissarissen de besluitvorming voorbereidt. De Chief Financial Officer is verantwoordelijk voor het risicobeleid binnen de Rabobank Groep. Twee directoraten dragen zorg voor het risicobeleid. Group Risk Management is verantwoordelijk voor het integrale risicomanagement en meer specifiek voor het beleid betreffende rente-, markt-, liquiditeits- en valutarisico en operationeel risico, evenals voor het beleid inzake de krediet risico's op portefeuilleniveau. Het directoraat Kredietrisicomanagement is verantwoordelijk voor het acceptatiebeleid van kredietrisico's op postniveau. Daarnaast vindt ook binnen de groeps- onderdelen risicomanagement plaats door onafhankelijke risicomanagementafdelingen. Om de risico's te beheersen is binnen de Rabobank Groep een uitgebreid stelsel van limieten en controlemechanismen geïmplementeerd. De primaire doelstelling van risicomanagement is het beschermen van de financiële soliditeit en de reputatie van de Rabobank Groep. De volgende uitgangspunten verankeren het risicobeleid binnen de Rabobank Groep: - bescherming van de financiële soliditeit: risico's dienen te worden beheerst om de impact van ongewenste potentiële ontwikkelingen op zowel het vermogen als het resultaat te beperken. De bereidheid om risico te nemen moet in verhouding staan tot het aanwezige vermogen. De risicobereidheid wordt jaarlijks vastgelegd in de risk appetite. Om de risico's te kwantificeren is een intern raamwerk ontwikkeld; - bescherming van de reputatie: voor het uitoefenen van het bankiersvak is de reputatie van wezenlijk belang. Hier moet prudent mee worden omgegaan; - risicotransparantie: het in kaart brengen van alle risico's is van groot belang om goed inzicht te hebben in de posities van de Rabobank Groep. Om de juiste commerciële afwegingen te kunnen maken, moeten de risico's zo zuiver mogelijk worden meegewogen; - managementverantwoordelijkheid: de diverse onderdelen van de Rabobank Groep zijn verantwoordelijk voor zowel de resultaten als de risico's die voortvloeien uit de bedrijfsactiviteiten. Risico en rendement moeten in een evenwichtige verhouding tot elkaar staan, uiteraard binnen de risicolimieten; - onafhankelijke risicocontrol: dit is het gestructureerde proces van identificeren, meten, monitoren en rapporteren van risico's. Om de integriteit te waarborgen, opereren de risicomanagementafdelingen onafhankelijk van de commerciële activiteiten. Stresstesten Stresstesten vormt binnen de Rabobank een essentieel onderdeel van het risicomanagement- raamwerk. Bij stresstesten wordt de impact van extreme, maar plausibele gebeurtenissen op de Rabobank bepaald. In 2012 is opnieuw gekeken welke stressscenario's, naar verwachting, de meeste impact hebben op de Rabobank. Daarnaast heeft DNB in de tweede helft van het jaar twee verzoeken tot het uitvoeren van stresstesten gedaan. Het eerste verzoek had betrek king op de hele Rabobank Groep. Het tweede verzoek had betrekking op de Nederlandse hypothekenportefeuille. De uitkomsten van beide stresstesten zijn aangeleverd in het kader van de Supervisory Review and Evaluation Process (SREP). Naast de stresstestactiviteiten voor de groep zijn afgelopen jaar ook weer de nodige interne stressscenario's uitgewerkt voor (deel)portefeuilles van de bank. De resultaten van de uitgewerkte scenario's zijn gerapporteerd aan en besproken met de raad van bestuur, de raad van commissarissen en het audit compliance risk committee. Risk appetite De Rabobank is continu bezig met het identificeren en managen van de risico's voor haar organisatie. Dit heeft mede geleid tot een integraal risicomanagementmodel. Onderdeel hiervan vormt de risicomanagementcyclus; het bepalen van de risk appetite, het opstellen van integrale risicoanalyses - zowel top-down als bottom-up, per groepsonderdeel en voor de groep als geheel - en het meten en monitoren van risico's. Hierbij hanteert de Rabobank een risicostrategie die gericht is op de continuïteit en die is toegespitst op bescherming van de winst, behoud van solide balansverhoudingen en bescherming van de identiteit en reputatie. In 2012 heeft de Rabobank haar Strategisch Kader herzien. Dit heeft mede geleid tot een verdere ontwikkeling van de risk appetite. Daarnaast is het proces van meten en rapporteren van het rendement-risicoprofiel verder vorm gegeven, zowel op groepsniveau als binnen de groepsonderdelen. Hiermee is een volgende stap gezet in het integreren van risico in de managementinformatie. Risk appetite: omgevingsfactoren en belangrijke thema's van 2012 De economische en politieke omgeving vormt het kader waarbinnen de Rabobank acteert. De volatiliteit en onzekerheid van economische ontwikkelingen hebben een grote invloed op de activiteiten van de Rabobank. Politieke factoren spelen een grote rol bij het zoeken naar oplossingen, in het bijzonder voor de schuldencrisis in de eurozone. Europese overheids- 54 Jaarverslag 2012 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 55