Hoge kredietwaardigheid: risicomanagement De Rabobank Groep voert een prudent risicobeleid, dat gericht is op een gematigd risicoprofiel. Dit komt onder andere tot uitdrukking in de ruime liquiditeitspositie, de sterke vermogenspositie en de zeer geringe exposure op staatsobligaties uitgegeven door de GlIPS-landen. In het verslagjaar werd voor 29 miljard euro aan langetermijn- funding aangetrokken, waarmee het jaarbudget ruimschoots werd gerealiseerd. Daarnaast groeiden de spaarmiddelen. Ondanks deze sterke positie is de Rabobank Groep gevoelig voor de gevolgen van de huidige economische situatie. Als gevolg van de economische ontwikkelingen verslechterde het risicoprofiel van met name het binnenlandse gedeelte van de kredietportefeuille van de Rabobank Groep. De waardeveranderingen kwamen uit op 52 basispunten van de gemiddelde private kredietportefeuille. Algemeen Introductie Organisatie risicomanagement Naast een uitleg van de uitgangspunten van het risicomanagement en de organisatie hiervan komen de volgende specifieke risico's aan de orde: kredietrisico, landenrisico, renterisico, liquiditeitsrisico, marktrisico, valutarisico en operationeel risico. Ook in 2013 zal de Rabobank Groep te maken hebben met deze risico's. Daarnaast is ze blootgesteld aan andere risico's die haar winst en eigen vermogen sterk kunnen beïnvloeden, zoals de bancaire omgeving, de algemene economische omstandigheden, overheidsbeleid en regelgeving. Voor de organisatie en control van de Rabobank Groep zijn eisen geformuleerd door zowel de bank zelf als De Nederlandsche Bank. Krachtens de Wet op het financieel toezicht en de daarop gebaseerde lagere wetgeving en regels van de toezichthouders (De Nederlandsche Bank en de Autoriteit Financiële Markten) worden eisen gesteld aan de organisatie en control van de Rabobank Groep. Deze wettelijke regels en de regels van de toezichthouders vormen voor de Rabobank Groep het kader voor de inrichting van de organisatie en control van de activiteiten. In 2012 is tevens veel aandacht besteed aan de gevolgen van toekomstige regelgeving, zoals Basel III, FATCA en Dodd-Frank. Het risicomanagement vindt binnen de Rabobank Groep plaats op diverse niveaus. Op het hoogste niveau stelt de raad van bestuur, onder toezicht van de raad van commissarissen, de te volgen risicostrategie, risk appetite, beleidsuitgangspunten en limieten vast. Dit gebeurt op advies van de Balans en Risico Management Commissie Rabobank Groep, de Kredietbeleids commissie Rabobank Groep en het Group Operational Risk Committee. De raad van commis sarissen evalueert regelmatig de risico's die verbonden zijn aan de activiteiten en de portefeuille van de Rabobank Groep, waarbij het audit, compliance risk committee (ACRC) 53 Hoge kredietwaardigheid: risicomanagement

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 54