Belang Klanten Bank Land (in Kantoren Medewerkers (x 1.000) 14 De getallen van Banco Cooperativo Sicredi zijn gebaseerd op de totale coöperatieve organisatie. National Microfinance Bank United Rural Cooperative Bank of Hangzhou Tanzania China 35 147 141 Totaal 1.855 2.777 1.976 23.370 1.525 1.720 Zambia National Commercial Bank Zambia 46 123 1.220 636 Banco Terra Mozambique 49 9 158 26 Banco Regional Paraguay 40 38 686 68 Banque Populaire du Rwanda Rwanda 35 189 1.455 1.486 Banco Cooperativo Sicredi" Brazilië 26 1.208 15.098 2.265 7.726 Toegang tot financiering voor miljoenen klanten In 2012 is Rabo Development benaderd door diverse financiële instellingen in met name Latijns-Amerika, Afrika en Azië, voor specifieke kennis omtrent de verduurzaming van hun activiteiten en het verantwoord uitbouwen van financiële diensten aan de agrarische sector. Dit heeft geleid tot een aantal nieuwe adviesprojecten. Rabo Development heeft bijvoorbeeld samen met de International Finance Corporation (IFC) een project opgestart voor de herstruc turering van de State Coöperatieve Bank, een van de grootste bancaire instellingen in de staat Andhra Pradesh in India. Deze projecten vinden plaats naast de ondersteuning aan partner- banken. Het streven is dat ondersteuning leidt tot een verbeterde marktpositie in het gebied waarin de bank actief is. Partnerbanken gaan steeds meer profiteren van uitwisseling van informatie en commerciële kruisbestuiving, waar Rural Retail bedrijfsonderdelen van Rabobank International zich tegenwoordig ook bij aansluiten. De samenwerking tussen Rabo Development en het ministerie van Buitenlandse Zaken op het vlak van toegankelijkheid van financiële dienstverlening en voedselzekerheid is verder verstevigd, onder andere door een uitwisselingsprogramma voor senior medewerkers. Actieve rol in het verduurzamen van waardeketens in de agrarische sector Rabo Development richt een groot deel van haar activiteiten op het verduurzamen van waardeketens in de agrarische sector. Voor de partnerbank in Rwanda, Banque Populaire du Rwanda (BPR), is bijvoorbeeld een programma uitgerold, gefinancierd door de World Bank, voor technische assistentie specifiek gericht op de bonen-, mais-, zuivel- en tuinbouwsector. Experts van verschillende Rabobank-onderdelen hebben hun kennis ingebracht, zoals de Trade Commodity Finance-afdeling, Kredietrisicomanagement, Juridische Zaken en de lokale Rabobank Westland. Dit heeft de kennis van agrarisch financieren bij BPR verhoogd en het kredietverleningsproces verbeterd. In Tanzania heeft Rabo Development, samen met Rabobank Maas &Waal, partnerbank NMB ondersteund bij de ontwikkeling van een financieringsmodel voor middelgrote boeren in de zaden-, bonen-, rijst- en zuivelsector. Banco Terra, de partnerbank in Mozambique, heeft de samenwerking opgezocht met Rabobank Brazilië om het kredietverlenings- en krediet bewakingssysteem voor agrarische financieringen te verbeteren. In Ivoorkust is de ondersteuning van coöperaties vooral gekoppeld aan klanten in de cacao- sector van Rabobank International. Coöperaties in de cacaosector die hun cacao toeleveren aan een grote klant van Rabobank International, ECOM Agroindustrial, worden gesteund door middel van training en advies. In september 2012 werd een soortgelijk project gestart voor een samenwerkingsverband tussen drie andere grote internationale klanten in de cacaoverwerkingssector, Delfi, Blommer en Cemoi. Rabo Development ondersteunt in dit geval coöperaties op het vlak van het fermenteren van cacaobonen, wat een betere kwaliteit en een betere prijs bij de verkoop oplevert. Beide projecten in Ivoorkust worden gesponsord door de Rabobank Foundation. Nieuwe investering - WAAD en kapitaalinjectie Banco Terra In de eerste helft van 2012 heeft Rabo Development, in samenwerking met de International Finance Corporation (IFC), een nieuwe investering in West-Afrika aangekondigd, namelijk in de West African Agricultural Development Corporation (WAAD). Deze onderneming gaat financiële dienstverlening aanbieden aan kleine en middelgrote West-Afrikaanse bedrijven, die onderdeel zijn van de agrarische waardeketens, uiteenlopend van productie, verwerking en logistiek tot diensten en technologie. 50 Jaarverslag 2012 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 51