Df. Piel Moei land voorzitter raad van bestuur Rabobank Nederland en agrisector. Ook internationaal staan we op de kaart met ons food- en agripro- fiel. Daarnaast heeft het internetsparen buiten onze landsgrenzen zich in het afgelopen jaar sterk ontwikkeld. Na de opening van RaboDirect in Duitsland zijn we in zes landen actief met internetspaarbanken. We brachten een succesvol bod uit op de resterende aandelen in de Poolse Bank BGZ. Voor De Lage Landen was het. ondanks de moeilijke economische omstandig heden, een succesvol jaar met een resultaat dat aanzienlijk hoger is dan in 2011. Bij de vermogensbeheeractiviteiten boekte Robeco goede resultaten. De beurzen ontwikkelden zich in 2012 positief en er was sprake van eenflinke instroom van nieuw vermogen. In 2012 werden de strategische mogelijkheden verkend van Robeco. Dit leidde in februari 2013 tot de verkoop van de vermogensbeheer dochter aan Orix. In juli 2012 werd de verkoop van Sarasin afgerond. Moeilijke vooruitzichten voor 2013 Ook 2013 wordt een uitdagend jaar met zeer beperkte economische groei. Zowel In Nederland als In de rest van Europa zal het accent noodgedwongen nog meer liggen op structurele hervormingen. De sanering van de Nederlandse overheidsfinanciën, deels door lagere uitgaven, deels door lastenverzwaringen, zal haarsporen nalaten. De werkloosheid zal toenemen en de koopkracht van huishoudens zal verder afnemen. Daarnaast zorgt de onzekerheid over de economische toekomst ervoor dat veel huishoudens terughoudend blijven In hun bestedingen. Bovendien zullen ze als gevolg van nieuwe regelgeving een groter d eel van hun inkomen gebruiken om hypotheekschulden af te lossen. De investeringsgeneigdheid van het bedrijfs leven zal zeer beperkt blijven. In 2013 zal de concurrentie op de spaarmarkt hevig blijven. Op langere termijn zijn de perspectieven voor de woningmarkt gunstiger, maar het zal nog zeker tot 2014 duren voordat het herstel echt inzet. De kostendruk bij de Rabobank zal aanhouden. Voeg daar nog bij de resolutieheffing, de blijvend hoge druk op de organisatie om te blijven voldoen aan wet- en regelgeving en grote groepen klanten die in moeilijkheden verkeren, en het beeld is duidelijk: het zal niet meevallen om het resultaat van 2012 te evenaren. De Rabobank in 2016 Als we verder vooruit kijken zien we ons eveneens geplaatst voor grote uitdagingen. We leggen op dit moment de laatste hand aan onze strategie voor de periode 2013-2016, die moet garan deren dat we de solide en sterke bank blijven die we nu zijn. Dichtbij, zichtbaar en betrokken aan de voorkant slim en efficiënt aan de achterkant. We blijven ons vanuit onze coöperatieve missie onderscheiden op het gebied van duurzaam ondernemen en duurzaam bankieren en investeren in een continue dialoog met diverse stakeholders. Daarom zullen we binnen afzienbare tijd concrete, maatschappelijk relevante duurzaamheidsdoelstellingen en meetbare Indicatoren formulerea De wereld staat voor enorme uitdagingen, zoals de toekomstige voedselvoorziening en het duurzame beheer van grondstoffen. We zullende komende jaren dan ook onze verant woordelijkheid in de mondiale voedselketens benadrukken. Onze omgeving verandert ingrijpend. Klanten hebben steeds meer behoefte aan eenvoudige en transparante financiële dienstverlening en willen altijd en overal hun geldzaken kunnen regelen. Particulieren, private-bankingklanten en bedrijven willen multichannel, virtueel en op maat worden bediend Om onze solide positie te kunnen blijven waarborgea moet de trend van stijgende kosten worden omgebogen. Daarom werkt de Rabobank aan het stroomlijnen van processen, het vereenvoudigen van het productenaanbod en het vergroten van de zelfbedie ningsmogelijkheden via internet en mobiel. Eerst zal dit gepaard gaan met flinke investeringen in systemen en processen. Vervolgens moet de nieuwe strategie resulteren in forse kosten besparingen, een aanzienlijk verlies van arbeidsplaatsen en een substantiële reductie van het aantal kantoren in het binnenlandse bankbedrijf. Voor 2013 en 2014 verwachten we bij lokale Rabobanken een verlies van 3.000 arbeidsplaatsen, met verdere doorwerking in de jaren hierna. Ook is versobering van onze zeer goede arbeidsvoorwaarden nodig. De Rabobank ziet er In 2016 anders uit maar is en blijft de coöperatieve, solide en duurzame bank voor haar klanten, Piet Moerland, voorzitter raad van bestuur Rabobank Nederland 3 Bericht van de voorzitter

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 4