Rabobank financiert duurzame energie Equator Principles Hierdoor hebben ze een lage productiviteit, leveren lage kwaliteit en leven vaak in armoede. In 2012 werd door de Hans R. Neumann stichting, de Tanzanian National Microfinance Bank Foundation en de Rabobank Foundation een driejarig project gestart dat gericht is op het verbeteren van het inkomen van 12.000 boeren in het zuiden van Tanzania. Het programma wordt vooral gericht op verbetering van productietechnieken, het versterken van boeren coöperaties, en de professionalisering van de marketing. De verwachte resultaten tonen een aanzienlijke stijging van de productiviteit en het inkomen van de boeren. Een ander aansprekend voorbeeld van resultaten die zijn gerealiseerd in samenwerking met partijen in de keten, is het Better Cotton Fast Track Programma. Dit programma, opgericht in 2010, is een samenwerkingsverband tussen verschillende marktpartijen, het Initiatief Duurzame Handel en de Rabobank. Het programma is gericht op het verduurzamen van de katoenproductie. In het seizoen 2011-2012 zijn 23 projecten, verspreid over de hele wereld, door het programma gerealiseerd. Daarbij werden 117 duizend boeren opgeleid en werd meer dan 200 duizend ton duurzame katoen geproduceerd. De boeren werden in staat gesteld om te besparen op hun inkoopkosten, waardoor hun inkomen steeg en ze beter in staat waren te voorzien in de kosten van levensonderhoud. Het gebruik van pesticiden is inmiddels ook sterk verminderd. Sinds een aantal jaren worden wholesale klanten beoordeeld op duurzaamheid, rekening houdend met de sector waarin ze actief zijn en de lokale context waarin de klant opereert. De bevindingen uit deze beoordeling worden betrokken in elke kredietaanvraag. Daarmee is duurzaamheid een integraal onderdeel van het kredietproces. In 2012 is opnieuw veel aan dacht besteed om klanten te beoordelen op duurzaamheid. Het doel om een volledige en actuele beoordeling te hebben voor 95% van alle grote ondernemingen met een lening bij Rabobank International is bereikt. In 2012 is het interne netwerk van duurzaamheidscoördinatoren en specialisten verder versterkt. Nauwe samenwerking tussen de duurzaamheidscoördinatoren en de commercie is van vitaal belang voor verder integratie van duurzaamheid in de activiteiten van Rabobank International. Gedurende 2012 zijn medewerkers vanuit diverse disciplines getraind en zijn workshops en webinars georganiseerd om deze integratie te bevorderen. Daarnaast is gestart met de ontwikkeling van een e-learningmodule over duurzaamheid voor alle medewerkers van Rabobank International. Een dergelijke e-learningmodule bestond al voor Nederlandstalige medewerkers. De internationale e-learning beoogt de algemene kennis over duurzaamheid binnen Rabobank te vergroten en zal wereldwijd beschikbaar worden gesteld in 2013. Onderdeel van de strategie van Rabobank International is - naast de focus op food en agri - de focus op de financiering van duurzame energie wereldwijd. In 2012 heeft de Rabobank haar groei in het duurzame-energiesegment kunnen voortzetten, niet alleen in West-Europa maar in het bijzonder in de Verenigde Staten en Canada. De Rabobank heeft een leidende rol gespeeld in het arrangeren van en participeren in projectfinancieringen voor diverse onshore wind-, offshore wind- en solarprojecten. Zo was de Rabobank een van de banken die project Northwind hebben gefinancierd; de totale investering bedraagt zo'n 850 miljoen euro. Northwind is een windpark voor de kust van Zeebrugge. Het windpark zal goed zijn voor 216 megawatt stroomcapaciteit. Renewable Energy Infrastructure Finance (REIF) is de afdeling van Rabobank International voor deze projectfinancieringen. De belangrijkste diensten bestaan uit het adviseren, structureren en financieren van projecten van klanten. Op deze projecten zijn de Equator Principles van toepassing (zie verder onder'Equator Principles'). De projecten passen bewezen technologie toe in de sector duurzame energie en infrastructuur. De focus ligt op windenergie, zonne-energie en biomassatoepassingen in Europa, de Verenigde Staten en Azië. De Rabobank past sinds 2003 de Equator Principles toe op projectfinancieringen groter dan 10 miljoen US dollar. De Rabobank heeft beleid en procedures die waarborgen dat alle transacties worden beoordeeld op toepasbaarheid van de Equator Principles. In de porte feuille van REIF bevinden zich geen transacties met een classificatie A (potentieel significant ongunstig effect). Een aantal projecten heeft een classificatie B (een potentieel beperkt ongunstig effect). De overige projecten kennen een classificatie C (een potentieel minimaal tot geen ongunstig effect). 48 Jaarverslag 2012 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 49