Global Financial Markets, Corporate Finance en Trade Commodity Finance Duurzaamheid bij Rabobank International TCF bedient klanten in de internationale handel van fysieke grondstoffen. Ze gebruikt haar kennis van de grondstoffenmarkten en de daarbij behorende financiële producten voor Nederlandse klanten en internationale food- en agriklanten, alsmede voor klanten die actief zijn in de energie- en metaalsectoren. Door de relatief hoge commodityprijzen en de verminderde activiteit van sommige andere banken is TCF in 2012 opnieuw gegroeid. In de wereldwijde handelsfinanciering binnen het agrisegment heeft TCF een leidende positie. De portefeuille van TCF heeft zich in de afgelopen jaren kwalitatief en kwantitatief gunstig ontwikkeld. De Rabobank kreeg verder erkenning op de markt van de internationale handelsstromen met de verkiezing tot'Best Soft Commodities Bank'door de lezers van Euromoney Trade Finance magazine. GFM biedt klanten een breed scala aan producten die zijn gerelateerd aan de wereldwijde financiële markten. Deze producten zijn onder andere gericht op risicobeheersing bij de klant. Daarnaast begeleidt GFM bedrijven die zelfstandig funding ophalen op de financiële markten. Equity Capital Markets adviseert en helpt bedrijven bij het versterken van de eigen vermogens positie, en Client Structured Products biedt op de klant toegespitste investeringsoplossingen aan voor private banken en andere financiële instellingen. Daarnaast heeft GFM een belang rijke functie in het balansmanagement van de Rabobank Groep. Binnen Corporate Finance is met name de aangescherpte strategische focus op het gebied van het bedienen van de zakelijke food- en agriklanten succesvol geweest. Rabo Private Equity is de investeringstak van de Rabobank. Via gespecialiseerde labels wordt op basis van sectorkennis een belang genomen in ondernemingen. Hierbij worden de labels Rabo Capital, Rabo Ventures, Dutch Greentech Fund, RaPar en Phoenix Recovery Capital onderscheiden. Op 1 december 2012 zijn Rabo Capital en Friesland Bank Investments samen gegaan. De nieuwe combinatie heeft de ambitie om haar positie uit te bouwen door het verwerven van belangen in duurzaam groeiende Nederlandse bedrijven. Ondanks dat het huidige economische klimaat beperkt mogelijkheden biedt voor het afstoten van belangen, is in 2012 toch een aantal transacties succesvol afgesloten. Optimalisatie van het netwerk Het netwerk van Rabobank International wordt continu geoptimaliseerd. Zo is in 2012 het resterende belang in de Indiase Yes Bank verkocht. De verkoop van deze aandelenpositie leidde in 2012 tot een bate van 80 miljoen euro. Daarnaast is eind 2012 besloten om het bij kantoor van de Rabobank in Tokio te sluiten en te vervangen door een 'representative office' voor ondersteuning aan belangrijke investeerders en klanten die zaken willen doen in Japan. Verder worden de strategische opties voor Rabobank International Indonesia onderzocht. Daarnaast worden de mogelijkheden tot het verkrijgen van een bankvergunning in Turkije verkend en bestaat het voornemen om in 2013 een wholesalekantoor in Afrika te openen, om de internationale food- en agriklanten ook op dat continent beter van dienst te kunnen zijn. Duurzaamheid wordt steeds beter geïntegreerd in de kernprocessen van Rabobank Inter national. In het verleden lag de nadruk nog veelal op risicomanagementvraagstukken, de focus ligt nu meer en meer op het ondersteunen van klanten en toeleveringsketens in de transfor matie naar meer duurzame productiemethoden. Om beter zichtbaar te maken hoe duurzaam heid in klantrelaties de commerciële kansen vergroot, zijn performancemanagementdoelen opgesteld gericht op het communiceren van transacties op het gebied van duurzaamheid. In 2012 is veertienmaal actief intern gecommuniceerd over duurzaamheidstransacties (exclusief projecten voor hernieuwbare energie). Binnen de eenheid Global Financial Markets wordt duurzaamheid geleidelijk geïntegreerd in de kernactiviteiten. Bij diverse emissies in de kapitaalmarkt is informatie over duurzaamheid opgenomen in de documentatie voor beleggers. Ook is er een duurzaamheidsspecial gepubli ceerd door equity research. Ten slotte heeft een equity-investorconference plaatsgevonden met duurzaamheid als thema. Een aansprekend voorbeeld van de wijze waarop duurzaamheid en commercie gecombineerd worden is de samenwerking tussen de Rabobank en Neumann, een van 's werelds grootste koffiehandelaren en een klant van Rabobank International. Koffie wordt vaak geproduceerd door kleine boeren die beperkt toegang hebben tot de moderne landbouwtechnieken. 47 Internationaal: leidende food- en agribank

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 48