Om de klanten zo goed mogelijk te kunnen bedienen heeft Rabobank International samen werkingsverbanden met respectievelijk Rothschild op het gebied van fusies en overnames en Jefferies voor de plaatsing van obligaties. Een belangrijke transactie in 2012 was de cross- borderfusie tussen twee zuivelcoöperaties, Milklinken Aria Foods. Bij deze fusie, tussen de leidende zuivelcoöperatie in het Verenigd Koninkrijk en één van de grootste Deense zuivel coöperaties, heeft de Rabobank een belangrijke rol gehad in de advisering. Daarnaast had de Rabobank een leidende rol bij de herfinanciering van Burger King. Een andere bijzondere transactie in 2012 is de just-in-timefaciliteit en een Structured Inventory Product (SIP) voor Barry Callebaut, een innovatieve oplossing om werkkapitaal te optimaliseren. Een van de grote snelgroeiende food- en agrimarkten waarde Rabobank expandeert is Brazilië. Om de groei in goede banen te leiden wordt een agency desk voor gesyndiceerde leningen in Sao Paulo opgezet. Fliermee wordt het aanbieden van oplossingen voor de groeiende vraag naar dit soort leningen verder gestructureerd en worden de administratieve activiteiten die ermee samenhangen gecentraliseerd. Internationaal rural- en retailbankbedrijf FHet internationale rural- en retailbankbedrijf richt zich op de financiering van agrarische ondernemers en op 'community banking'. De omvang van de kredietverlening binnen het rural- en retailbankbedrijf groeide met 8% tot 38,6 (35,8) miljard euro. Deze kredieten vormen hiermee 36% (34%) van de totale kredietverlening van Rabobank International. FHet grootste deel van deze rural- en retailkredieten is verleend aan klanten in Australië en Nieuw-Zeeland, waar de Rabobank al jaren een sterke positie heeft. Deze portefeuille groeide met 6% tot 15,9 (14,9) miljard euro. In de Verenigde Staten worden door communitybank Rabobank N.A. niet alleen agrarische klanten maar ook retailklanten bediend, terwijl Rabo AgriFinance zich volledig richt op het agrisegment. De groei in de agrisector in deze regio's droeg bij aan de stijging van de portefeuille in de Amerikaanse regio met 11% tot 13,1 (11,8) miljard euro. De Rabobank deed in 2012 een bod op alle uitstaande aandelen in de Poolse retailbank Bank BGZ. Doel van het bod was het verkrijgen van tenminste 75% van de aandelen. Na afronding van het gedane aanbod steeg het belang van de Rabobank van 60% naar 98%. Met dit percentage heeft de Rabobank een volledig controlerend belang in Bank BGZ. De Rabobank heeft als doel Bank BGZ te laten groeien, met name in de kredietverlening aan agrarische ondernemers en de voedingsmiddelenindustrie. De kredietportefeuille van Bank BGZ steeg in 2012 met 22% tot 6,6 (5,4) miljard euro. In Ierland bleef de economische situatie zorgelijk. Veel klanten ondervonden de gevolgen van de belastingverhogingen, overheidsbezuinigingen en van de zwakke onroerendgoedmarkt. Flierdoor moest de Rabobank additionele voorzieningen vormen. De retailportefeuille van ACC Bank kwam uit op 3,1 (3,7) miljard euro. RaboDirect wordt belangrijker als funding basis De Rabobank heeft in 2012 haar zesde internetspaarbank in het buitenland geopend: RaboDirect Duitsland. In de Duitse markt zijn veiligheid en betrouwbaarheid van een bank doorslaggevend om succesvol te zijn. De Rabobank streeft ernaar zich in deze markt te kunnen onderscheiden met haar coöperatieve achtergrond en haar solide financiële positie. De Duitse spaarmarkt vormt een logische stap in de groeiplannen van RaboDirect. In zes maanden tijd spaarden 83.000 klanten reeds 2,8 miljard euro bij RaboDirect Duitsland. In Polen groeide de internetbank BGZ Optima sinds de opening in 2011 voortvarend en ook bij de grootste en eerste internetbank van de Rabobank in België was de groei aanzienlijk. Daar stegen de spaarmiddelen in 2012, het jaar waarin het tienjarig bestaan werd gevierd, met meer dan 36%. Eind 2012 beheerden de buitenlandse internetbanken vooreen totaal van 24,2 (16,4) miljard euro aan spaargeld. FHet totale aantal International Direct Banking- klanten nam in 2012 met 42% toe tot 670.000 (472.000). De spaargelden uit de RaboDirect-activiteiten worden aangewend voor financiering van de kredietverlening van het internationale rural- en retailbankbedrijf, alsmede voor de andere onderdelen van de Rabobank Groep. De Rabobank wil, in lijn met het Strategisch Kader 2013-2016, haarfundingbasis verbreden door naast Nederlandse spaargelden ook spaar tegoeden in het buitenland aan te trekken. Een bredere fundingbasis maakt de bank minder afhankelijk van externe funding. De spaargelden uit RaboDirect vormen inmiddels ongeveer 16% (12%) van de spaargelden op groepsniveau en dragen hiermee bij aan het verbreden van de fundingbasis. 46 Jaarverslag 2012 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 47