Marktaandeel food en agri Food en agri SEPA-migratie 2013 is het jaar van de migratie naar Single Euro Payments Area (SEPA), de overgang naar één Europese betaalmarkt. Vanaf 1 februari 2014 is er geen verschil meer tussen binnenlandse en grensoverschrijdende betalingen en incasso's in Europa. Ook worden alle huidige rekening nummers omgezet in een internationaal rekeningnummer, het IBAN. Alle Rabobankklanten gaan in 2013 over op SEPA. Voor het merendeel van de klanten is de impact gering en zal de overgang gefaseerd en automatisch plaatsvinden. In 2012 is er veel aandacht uitgegaan naar de groep klanten waarbij de overgang naar SEPA relatief veel impact heeft. Voor deze groep klanten kiest de Rabobank voor de rol van partner door ondersteuning te geven met onder andere migratieconsultants, een Referral Partner Programma en RABO SEPA Services, waar onder het ondersteunen van testmogelijkheden. Realisatie verbeterde ICM-propositie Om tegemoet te komen aan de behoeftes van zakelijke klanten ontwikkelt de Rabobank een eigen samenhangend aanbod voor internationaal cashmanagement (ICM). Internationale bedrijven kunnen hiermee hun geldstromen en werkkapitaal optimaliseren en zo hun concur rentiepositie verstevigen. In 2012 heeft de Rabobank een succesvolle start gemaakt met de ontwikkeling van haar ICM-aanbod. In 2013 wordt een aantal nieuwe mogelijkheden volledig beschikbaar. Zo kunnen klanten, ongeacht waar ze hun rekening aanhouden, hun overtollige cash geautomatiseerd concentreren in Nederland en hebben ze inzicht in en controle over steeds meer rekeningen in het buitenland. Met succes zijn de Rabobank International vesti gingen in Polen (Bank BGZ en Rabobank Polska) en de Verenigde Staten (RNA) op Rabobank Cash Management aangesloten. Klanten kunnen nu gebruikmaken van de lokale cash- managementdiensten terwijl ze hun rekeningen centraal beheren. in 100 60 40 20 0 Floriade 2012 De Rabobank was als founder nauw betrokken bij de Floriade 2012, de Wereld Expo die ruim twee miljoen bezoekers trok. De Rabobank heeft de Floriade breed ingezet voor haar leden en klanten met een hospitalityprogramma, eigen maatwerkarrangementen, een leden programma, de Rabo Floriade Kids Experience en het paviljoen de Rabo Earthwalk. In het grote, tweedaagse openingscongres presenteerde de Rabobank de studie 'Floreren met flexibiliteit'. Tijdens het evenement werd door de Rabobank een veelheid aan workshops en bijeenkomsten georganiseerd, zowel voor de agrarische doelgroepen als voor ondernemers met internationale ambities, Private Banking-klanten en ondernemers in de horeca en gezondheidszorg. Samen met het Wereld Natuur Fonds werd een programma samengesteld voor gezinnen van klanten. Er werden acht ledenraadsarrangementen gehouden waarin in totaal 24 lokale Rabobanken hebben deelgenomen. Toonaangevend partner in food en agri door duurzaam marktleiderschap De Rabobank heeft een lange traditie als financier en kennis centrum voorde agrarische sector. In 2012 kwam het marktaandeel uit op 85% (83%). De Rabobank investeert in visie- en kennis ontwikkeling voor klanten op het gebied van food- en agribusiness. Dit is vertaald in een aantal belangrijke thema's: verduurzaming, internationalisering, markt, maatschappij, innovatie en gezondheid. De glastuinbouwsector werd in 2012 wederom op de proef gesteld. Het fragiele herstel, als gevolg van een betere prijsvorming, is niet altijd voldoende geweest om een sluitende exploitatie te kunnen realiseren. De Rabobank was in 2012 op diverse niveaus deelnemer in maatschappelijke discussies over land- en tuinbouw en zal daar ook in 2013 mee doorgaan. In 2012 zijn twee studies voor de pluimveehouderijsector gelanceerd 'Draagvlak voor succes' en 'Markt van de leg', die bijdragen aan de strategievorming van de ondernemers in deze sector. Het convenant'Uitvoeringsagenda duurzame veehouderij', werd actief ondersteund. Tenslotte werd ook veel aandacht besteed aan bedrijfsopvolging en -beëindiging. Dit thema zal ook in 2013 een actueel onderwerp blijven in de primaire agrarische sector. 40 Jaarverslag 2012 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 41