Bericht van de voorzitter Winstdaling door economische tegenwind Resultaten onderdelen in 2012 De Rabobank kijkt terug op een moeilijk jaar, waarin economisch herstel uitbleef. De Nederlandse economie kromp in 2012 sterker dan aan het begin van het jaar werd vermoed. Kenmerkend waren een afname van de consumptie, oplopende werkloosheid, dalende huizenprijzen en een gebrek aan investeringen door bedrijven. De schuldencrisis zorgde voor aanhoudende onzekerheid op de financiële markten. Vooral het binnenlands retailbankbedrijf zag zijn resultaat relatief sterk teruglopen als gevolg van hogere waardeveranderingen, een lager renteresultaat en oplopende bedrijfslasten. Daarnaast viel vooral het resultaat van Rabo Vastgoedgroep aanzienlijk terug en drukte de bankenbelasting het resultaat met 196 miljoen euro. De totale nettowinst in 2012 bedroeg 2.112 miljoen euro, 20% minder dan in 2011 Onze solvabiliteit en liquiditeitspositie bleven sterk: de core tier 1-ratio steeg tot 13,2%, de tier 1-ratio liep op tot 17,2%. Dankzij onze solide kapitaalspositie hebben we ons ook in het afgelopen jaar goed kunnen funden op de internationale financiële markten. Ons internationale aanzien is onverminderd goed. Duurzaamheid en maatschappelijk ondernemen zijn voor bedrijven integraal onderdeel van de 'license to operate'geworden. De roep om transparantie en het afleggen van verantwoording neemt toe. Dit geldt versterkt voor de financiële sector. De rol en positie van banken in de samenleving ligt onder het vergrootglas en dat zal de komende jaren zo blijven. Anno 2012 moeten banken het vertrouwen van klanten herwinnen. Ook wij moeten het vertrouwen van onze leden en klanten versterken. 2013 is voor ons het'Jaar van klant'. Maatschappelijke betrokkenheid, transparantie en verantwoording zijn daarbij sleutelwoorden. De Rabobank wordt breed herkend en erkend als een bijzondere speler in de markt. De Rabobank is wat betreft haar geschiedenis, structuur, organisatievorm en doelstelling feitelijk fundamenteel anders dan andere banken. Door onze coöperatieve structuur beschik ken wij als geen andere bank over een solide institutioneel raamwerk om met klanten en leden de dialoog aan te gaan over gemeenschappelijke thema's als duurzame (economische) ontwikkeling van de leefomgeving. Zo kunnen we een positieve bijdrage leveren aan maat schappelijke onderwerpen die onze klanten direct raken. Het uitblijven van economisch herstel vertaalde zich vooral in een daling van het resultaat van ons binnenlands retailbankbedrijf. In alle sectoren kregen klanten het moeilijker. Vooral in de bouw en het onroerend goed, in de transportsector, de middenstand, de glastuinbouw en de zee- en binnenvaart kampten ondernemingen met lagere bedrijfsresultaten. Dit was terug te zien in de waardeveranderingen, die met 681 miljoen euro opliepen tot 1.329 miljoen euro (44 basispunten, hoger dan het langjarige gemiddelde van 13 basispunten). Vooral door de consolidatie van Friesland Bank groeide de kredietportefeuille met 4% tot 306,5 miljard euro. De toevertrouwde middelen stegen met 7% tot 213,9 miljard euro. De integratie van de activi teiten van Friesland Bank vergt een grote inspanning, maar loopt volgens plan en zal in 2014 zijn afgerond. Het renteresultaat daalde. De bedrijfslasten liepen op bij de lokale Rabobanken als gevolg van de kosten van implementatie en handhaving van strengere wet- en regelgeving. De efficiencyratio verslechterde onder invloed hiervan van 57,4% tot 59,8%. De nettowinst in het binnenlands bankbedrijf daalde met 30% tot 1.304 miljoen euro. Rabobank International kende ondanks de moeilijke economische omstandigheden een relatief goed jaar en boekte een resultaat van 704 miljoen euro, 10% lager dan het jaar ervoor. Lagere rentemarges en hogere bedrijfslasten zetten het resultaat onderdruk, maar dit werd deels gecompenseerd door de opbrengst van de verkoop van aandelen in de Indiase Yes Bank. Sinds 2011 is de Rabobank de leidende bank voor grootzakelijke klanten in Nederland. De kredietportefeuille liet in 2012 een kleine groei zien, die vooral werd gerealiseerd in de food- 2 Jaarverslag 2012 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 3