Marktaandeel HID Handel, industrie en dienstverlening in de UN Global Compact. De Rabobank Groep heeft zelf al in 2002 de Global Compact onder tekend en Rabobank Private Banking gebruikt deze principes ook als referentiekader in het beleggingsproces. Daarnaast vraagt Rabobank de aanbieders van beleggingsfondsen de Principles of Responsible Investment van de Verenigde Naties te ondertekenen. Ze zeggen daarmee toe in hun beleggingsproces aandacht te schenken aan duurzaamheidsfactoren en ondernemingen waarin ze beleggers hierop aan te spreken. Rabobank wil geen financiering verstrekken aan bedrijven, die betrokken zijn bij controversiële wapens, en/of die betrokken zijn bij wapens die voor controversiële doeleinden worden gebruikt. Beleggingen in deze bedrijven worden vermeden en aanbieders van beleggingsfondsen wordt gevraagd een uitsluitingsbeleid op dat vlak te formuleren. Dat is vastgelegd in het groepsbrede Rabobank Beleid Wapenindustrie. Meer informatie over de uitgangspunten van verantwoord beleggen staat op: www.rabobank.nl/privatebanking/uw_situatie/uw_beleggingen/maatschappelijk_verant- woorde_beieggingen/ Ultimo 2ÖÏ2 voldeed 79% (71%) van de beleggingsfondsen in het assortiment van Private Banking aan alle criteria van de normen van verantwoord beleggen, 19% (16%) ten dele en 2% (13%) niet. Met partijen die nog niet aan alle criteria voldoen, is Private Banking in gesprek om ze in de gewenste richting te bewegen. Kredietverlening MKB stabiliseert in In 2012 waren de consumentenbestedingen laag en daarnaast was er in Nederland sprake van een terugval in groei van de export. De investeringen van het bedrijfsleven bleven achter. Veel sectoren hebben inmiddels al diverse moeilijke jaren achter de rug, waarbij is ingeteerd op de financiële buffers. Een groot aantal ondernemers is terughoudend geworden om grote investe ringen te doen nu de crisis langer voortduurt dan voorzien. Door de beperkte consumentenbestedingen in Nederland en de tegen vallende export is er vaak ook geen noodzaak om uitbreidings investeringen te doen. Het marktaandeel van de Rabobank Groep in de handel, industrie en dienstverlening groeide, mede door toevoeging van de Friesland Bank, in 2012 met 1 tot 43% (42%). In het najaar van 2012 presenteerde de Rabobank haar nieuwe MKB-visie aan een gezelschap van brancheorganisaties en vertegenwoordigers van het midden-en kleinbedrijf. Centraal hierin staat het vermogen van ondernemers om te anticiperen op veranderingen. De Rabobank heeft een belangrijke rol in het selecteren van proposities die kans van slagen hebben. Kennis van de sector helpt zowel de ondernemer als de bank om hierbij de juiste keuzes te maken. De financiële stabiliteit van de Rabobank zorgt ervoor dat ze in staat is om onder nemers ook in lastige perioden te ondersteunen. Begeleiden zakelijke klanten in problemen Evenals voorgaande jaren vertaalde de moeilijke economische situatie zich in een stijging van de portefeuille met klanten in bijzonder beheer. Binnen het directoraat Bijzonder Beheer Rabobankgroep (BBR) worden klanten met problemen intensief begeleid door deskundige accountmanagers. In nauwe samenwerking met de klant en de lokale Rabobank maakt de accountmanager van BBR een plan van aanpak om zowel de bedrijfsprestaties van de klant als de positie van de bank te verbeteren. Door de duur van de economische crisis blijkt het steeds moeilijker om de financiële positie van deze klanten te verbeteren. Samenwerking en partnerships voor ondernemers De Rabobank werkt via verschillende partnerships samen met en voor ondernemers. Enkele aansprekende voorbeelden voor startende ondernemingen zijn: www.ikgastarten.nl en'The Next Entrepreneur', een samenwerking met MKB Nederland waarvoor in 2ÖÏ2 ai 3.600 aanmeldingen zijn ontvangen. Met Qredits, een samenwerkingsverband tussen banken, het Fonds Werken aan Wonen, het ministerie van Economische Zaken en het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, helpt de Rabobank startende én bestaande ondernemers met minder dan vijf werknemers bij het (door)starten van hun bedrijf. Ruim zeventig Rabobankmedewerkers hebben zich als vrijwilliger aangemeld binnen het coachingsnetwerk van Qredits. Bijna veertig van hen zijn inmiddels aan een ondernemer gekoppeld en dragen hiermee direct bij aan het succes van deze kwetsbare groep. ^fU 30 20 10 0 2008 2009 2010 2011 2012 38 Jaarverslag 2012 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 39