Maatschappelijke dialoog ontwikkeling van een gezamenlijke duurzaamheidsvisie van WWF Chile, Rabobank Chile en lokale zalmproducenten. Het vormde de basis voor het plan van aanpak en de vervolgacties die in 2013 zullen worden opgestart. De Rabobank is een maatschappelijk betrokken onderneming die actief de dialoog aangaat met stakeholders over zaken die grote impact hebben op de bank, haar klanten en de samenleving. De volgende stakeholdersgroepen worden onderscheiden: klanten, medewerkers, belangen organisaties van klanten, overheden en maatschappelijke organisaties. De dialoog kan geïnitieerd worden door de stakeholders, maar andersom nodigt de Rabobank maatschappe lijke organisaties die deskundig zijn en bereid tot dialoog uit om hun zienswijze te geven bij de totstandkoming van nieuw duurzaamheidsbeleid van de Rabobank. Tenslotte vindt met een aantal maatschappelijke organisaties periodiekoverleg plaats. In het verslagjaar voerde de Rabobank een dialoog met maatschappelijke partijen over de volgende onderwerpen. Wie Wat Resultaat Amnesty International Shell, Barrick Gold, Vedanta Engagementbeleid en resultaten besproken. SOMO Loonkosten en omvang banken Toelichting zienswijzen en reactie op onderzoeksrapport. (via Nederlandse Vereniging van Banken) Wereld Natuur Fonds (WNF) Virunga ParkTotal Engagementaanpak toegelicht. Wereld Natuur Fonds (WNF) Initiatief duurzame palingvisserij (Dupan) Zienswijzen palingvisserijhandel uitgewisseld. Op verzoek van klanten vroeg de Rabobank aan WNF met Dupan in gesprek te gaan om tot samenwerking te komen. Hier is het WNF niet op ingegaan. Wereld Natuur Fonds, Banktrack, Financiering stroomopwekking uit kolen Zienswijzen toegelicht: Rabobanks financieringen in stroom Greenpeace centrales opwekking kwamen in de afgelopen drie jaar geheel ten goede van duurzame energie. TNI, FIAN Land grabbing Beleid, zienswijzen en praktijk m.b.t. landbouw toegelicht en onjuiste bronnen weersproken. TNI en FIAN trokken publicatie in en doen nader onderzoek. Rijksoverheid Misstanden sojateelt, land grabbing, Rabobank gaf aan niet actief noch betrokken te zijn in doorTweede schending rechten inheemse volken Kamerleden genoemde gebieden. Ze hanteert streng, boven Brazilië wettelijk beleid om betrokkenheid bij zulke misstanden te vermijden. Oxfam Novib Land grabbing Toelichting beleid en engagementaanpak. Vragen over betrok kenheid bij specifieke misstanden beantwoord. Intern onderzoek naar problematiek en beleidsaanscherping in voorbereiding. UN Global Compact, UN FAO Duurzame landbouw Zienswijzen toegelicht en input gegeven voor ontwikkeling Global Compact-principes voor duurzame landbouw. Business Human Rights Resource Investeren in agricommodity derivaten/ Zienswijzen toegelicht. Interne werkgroep studie laten verrichten. Centre, SOMO voedselspeculatie Position paper geformuleerd. Milieudefensie Groningen Klacht over product ledenaanbieding Ledenaanbieding ingetrokken. (brikettenpers) Dierenbescherming Financiering apparatuur voor pluimvee Zienswijzen toegelicht: financiering betrof nieuwste technologie die houderij en -slachtbedrijf in Oekraïne beter is qua dierenwelzijn en gezondheidsrisico's dan wat gangbaar is in de sector. Eerlijke Bankwijzer (Oxfam Novib, Duurzame elektriciteit, scheepsslopen, Gesprekken over deze onderwerpen. Beleid scheepsslopen wordt IKV Pax Christie, Dierenbescherming, duurzaamheidsbeleid, duurzaamheid aangepast. De Rabobank grootste financier in duurzame stroomop FNV Mondiaal, Amnesty International) beleggingsactiviteiten wekking. Greenpeace Energie- en klimaatbeleid Beleid en activiteiten met betrekking tot verminderen en verduur zamen energiegebruik toegelicht. Greenpeace Vroeg reactie op conceptrapport m.b.t. Beleid en praktijk toegelicht. Rabobank heeft streng beleid en bleek betrokkenheid van banken bij illegale niet betrokken. Rapport ingetrokken. ontbossing Brazilië IKV Pax Christi Clustermunitie Beleid en ontwikkelingen in het beleid toegelicht. Milieudefensie Nederland Biobrandstoffen Beleid en zienswijzen toegelicht. Tropenbos International Onderzoek bescherming tropisch bos Zienswijzen en kennis gedeeld. 23 Hoogwaardig duurzaamheidsbeleid

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 24