Voedselzekerheid en verduurzaming landbouw Verantwoord Beleggen Circulaire economie en innovatie Partnership Wereld Natuur Fonds gerapporteerd onder de KPI 'samenwerking binnen gemeenschappen ondersteunen', stijgt van 60,2 miljoen euro naar 67,9 miljoen euro. De vierde KPI 'klimaatneutrale en energie- efficiënte uitvoering van de dienstverlening'is licht gestegen naar 146 duizend ton C02. In het verslagjaar werd een actualisering van het waardeketenbeleid uitgewerkt. Naast de uitwerking van het geactualiseerde mensenrechtenbeleid zijn de criteria geactualiseerd met betrekking tot milieu en biodiversiteit en het verantwoord omgaan met de rechten en belangen van gemeenschappen. Verder is conceptbeleid geformuleerd voor het goed omgaan met maatschappelijke conflicten die kunnen ontstaan in samenhang met veranderingen in zeggen schap over en het gebruik van land, bossen, visgronden en waterbronnen. Eind 2012 hebben de Rabobank en Robeco hun actieve bijdrage toegezegd aan het UN Global Compact- programma dat vrijwillige bedrijfsprincipes ontwikkelt ter verduurzaming van de landbouw. Hiermee onderstreept de Rabobank Groep haar ambitie om bij te dragen aan voedselzekerheid en verduurzaming van landbouwketens. Rabobank Groep heeft in oktober 2009 het programma Verantwoord Beleggen opgestart waarmee ze zich heeft voorgenomen om de beleggingsdienstverlening in lijn te brengen met de Principles for Responsible Investment van de Verenigde Naties (UN PRI) en verantwoord beleggen deel te laten uitmaken van de positionering van de Rabobank in de markt voor vermogensbeheer. Alle relevante groepsonderdelen hebben sinds 2009 binnen het programma Verantwoord Beleggen beleid geformuleerd en zijn begonnen met de implementatie daarvan. In 2012 hebben Rabobank Private Banking, Rabobank International Global Financial Markets en Robeco de algemene doelen van het programma geconcretiseerd in doelen voor 2012 en 2013. Er is een beleidsdocument ontwikkeld met betrekking tot beleggen in agrarische grondstoffenderivaten. In juni werd voor beleggers de eerste conferentie over Verantwoord Beleggen in food- en agribusiness voor beleggers georganiseerd. Het jaarlijkse interne seminar in oktober was voornamelijk gericht op de meest uitdagende beleggingscategorieën voor maatschappelijk verantwoord beleggen, zoals indexproducten en alternatives. Tenslotte werden bijeenkomsten georganiseerd om accountmanagers Private Banking en beleggings specialisten beter bekend te maken met de ontwikkelingen rondom maatschappelijk verant woord beleggen. Circulaire economie is een generieke term voor een economie waarin industriële productie processen zo zijn ingericht dat de reststromen die bij de productie vrijkomen en de eind producten na gebruik goed en veilig hergebruikt kunnen worden. De efficiëntie waarmee bedrijven met grondstoffen omgaan, is van belang in de risicobeoordeling van bedrijven en op de productieketen waarin zij opereren. De Rabobank vindt het belangrijk dat keten efficiency toeneemt en stimuleert klanten tot het nemen van maatregelen die de efficiency bevorderen en de bedrijfsvoetafdruk verkleinen. In het verslagjaar ondernam de Rabobank de volgende activiteiten op dit gebied. - De Rabobank ontwikkelde en deelde kennis via de publicatie 'Pathways to a Circular Economy'die ze samen met het Rotterdams Havenbedrijf heeft uitgebracht. De Rabobank ondersteunde 52 duurzame ondernemers bij het vinden van adequate financiering voor hun innovaties op het terrein van de circulaire economie en duurzame energie. Ook werd een innovatieloket ingesteld. - Met de Herman Wijffels Innovatieprijs stimuleert de Rabobank koplopers met duurzame en kansrijke innovaties die het verschil kunnen maken voor mens en milieu. In 2012 werd de prijs voor de elfde keer uitgereikt. Het evenement stond in het teken van de circulaire economie. Met hun idee om windenergie op gebouwen op te wekken, won Ibis Power de hoofdprijs. De tweede prijs was voor de flexibele zonnecellen van FlexSol, en het bedrijf ClearDetections won de derde prijs met een opsporingsmethode voor schadelijke microwormen. In totaal was 125.000 euro aan prijzengeld beschikbaar waarmee de winnaars hun innovatie versneld kunnen ontwikkelen. De Rabobank Groep werkt nationaal en internationaal samen met het Wereld Natuur Fonds. In 2012 werd in samenwerking met De Lage Landen tijdens de AWEA Wind Expo in Atlanta het rapport over de wereldwijde ontwikkeling van schone technologie gepresenteerd. Aan de samenwerking tussen het WNF en de Rabobank in Chili werd verder vorm gegeven door de 22 Jaarverslag 2012 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 23