2012: VN Jaar van de Coöperatie Coöperatief dividend De Verenigde Naties hebben 2012 uitgeroepen tot het Jaar van de Coöperatie. Hiermee onder strepen de VN het belang van de coöperatie als organisatievorm voor de wereldeconomie. De Rabobank was partner van het VN Jaar van de Coöperatie. Coöperaties dragen bij aan de economische vitaliteit van lokale gemeenschappen. De Rabobank heeft het Internationale Jaar van de Coöperatie aangegrepen om deze toegevoegde waarde extra onder de aandacht te brengen. Daartoe organiseerde de Rabobank internationaal, nationaal, lokaal en intern een groot aantal uiteenlopende activiteiten: - Lancering van de Kamer van Coöperatie (www.kamervancooperatie.nl), een virtueel platform bedoeld als gids voor Nederlandse bedrijven die een coöperatie overwegen als businessmodel. De Rabobank was samen met PGGM en Achmea een van de initiatiefnemers. De Rabobank gaat nadrukkelijk de coöperatie als ondernemingsvorm bij zzp'ers onder de aandacht brengen. Deze rechtsvorm biedt zzp'ers een oplossing om hun positie te versterken. Coöperatieve samenwerking sluit aan bij de wens van vrijwel alle zzp'ers om zelfstandig te (blijven) opereren. De coöperatie is gebaseerd op het principe dat de zzp'er een zelfstandige ondernemer blijft die binnen een coöperatie zijn krachten kan bundelen om marktkansen te vergroten en risico's te beperken, en daarmee zijn concurrentiepositie te verbeteren. Naar verwachting zal het aandeel zzp'ers in de beroepsbevolking ook in de komende jaren blijven toenemen onder invloed van de economische crisis en een verder gaande flexibilisering van de arbeidsmarkt. De Rabobank ontwikkelde voor zzp'ers informatie en hulpmiddelen die zijn geïntroduceerd op de Dag van de Zelfstandige. - Rabobank publiceerde in het verslagjaar de studie 'Raamwerk voor een inclusieve voedsel- strategie'. Deze studie stelt dat het nagenoeg onmogelijk is de huidige en toekomstige onbalans in de voedselvoorziening te herstellen zonder gebruik te maken van het onderbenutte landbouwpotentieel van bestaande kleinschalige boerenbedrijven in ontwikkelingslanden en opkomende economieën. De kleinschalige boerenbedrijven in deze regio's hebben - anders dan grote landbouwondernemingen - vaak geen toegang tot betaalbare financiële diensten, kennis en onderwijs, marktinformatie, grond, water en meststoffen. Om de voedselproductie te laten stijgen is intensieve samenwerking nodig tussen betrokken partijen in de agrarische waardeketen, waaronder overheden, bedrijven, multilaterale instellingen en maatschappelijke organisaties. Coöperaties zijn de sleutel tot deze transformatie. - In juni 2012 vond de allereerste Rabobank Global Farmers Master Class plaats. Op uitnodiging van de Rabobank kwamen vijftig agrarische ondernemers uit zestien landen bijeen om te spreken over de gezamenlijke strategische uitdagingen waar de mondiale agrarische en voedselproducerende industrieën voor staan. - In het Jaar van de Coöperatie verscheen ook de publicatie 'Cooperatives and Rural Financial Development'en het Engelstalige boek'Raiffeisen's Footprint'. In de laatstgenoemde publicatie laten Europese coöperatiedeskundigen hun licht schijnen op de kracht van de coöperaties tijdens economische crises. - In september ging de World Food Game (WFG) van start. Met dit online spel wil de Rabobank jongeren (in de leeftijd van 16 tot en met 25 jaar) bewustmaken van de wereldwijde voedsel- problematiek. In het spel kunnen de deelnemers virtuele gewassen verbouwen en dieren houden. Het doel van de spelers: zoveel mogelijk mensen voeden. Hierbij moeten ze anticiperen op gevaren en slim samenwerken. Het spel won de internationale Co-Creation Award 2012 voor'profit marketing communication'. Een ander initiatief dat samen met WNF werd ontwikkeld is World=U, een uniek initiatief om jongeren te bereiken en ze te stimuleren om in actie te komen voor een duurzamere wereld. - Het congres 'Samenwerken aan internationale voedselstabiliteit', vormde de Nederlandse afsluiting van het VN Jaar. De Rabobank organiseerde in samenwerking met het ministerie van Buitenlandse Zaken een congres voor het Nederlandse bedrijfsleven in de Ridderzaal te Den Haag. Een van de gastsprekers was prinses Maxima. Ze hield een gloedvol betoog over microfinancieringen aan kleine boeren in ontwikkelingslanden. In de online versie van het jaarverslag wordt een viertal praktijkvoorbeelden uit het Jaar van Coöperatie nader toegelicht. De Rabobank wil, in aanvulling op haar financiële dienstverlening, investeren in lokale gemeenschappen en verduurzaming van de samenleving. Daarin worden jaar in jaar uit veel geld en energie gestoken. De Rabobank kan dit vooral doen omdat een coöperatie geen aan deelhouders kent die winstmaximalisatie en dividend claimen. Daarom is de Rabobank in staat een 'coöperatief dividend' uit te keren aan de samenleving. Dit gebeurt zowel lokaal als 17 Coöperatie en duurzaamheid

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 18