Bedrijfslasten stijgen met 7% Waardeveranderingen bedragen 52 basispunten Nettowinst bedraagt 2.112 miljoen euro RAROC neemt met 2,8 procentpunt af Vooruitblik Rabobank Groep In 2012 namen de bedrijfslasten van de Rabobank Groep met 7% toe tot 8.831 (8.252) miljoen euro. Onder invloed van een toename van de pensioenlasten - zowel in Nederland en het Verenigd Koninkrijk als de Verenigde Staten - en een hogere tijdelijke inzet van externen namen de personeelskosten met 10% toe tot 5.325 (4.862) miljoen euro. Daarnaast stegen deze kosten onder invloed van reguliere salarisstijgingen. Het aantal personeelsleden op groepsniveau kwam uit op 59.628 (59.670) fte. Enerzijds nam het aantal medewerkers toe door de overname van Friesland Bank en een groei van het personeelsbestand bij de lokale Rabobanken. Anderzijds resulteerde de afronding van de verkoop van Sarasin in een afname van het aantal medewerkers. De overname van Friesland Bank en een toename van de advies- kosten bij Rabobank International resulteerden in een toename van de andere beheerskosten, terwijl de afronding van de verkoop van Sarasin juist leidde tot een afname. Mede door deze ontwikkelingen kwamen de andere beheerskosten uit op 2.979 (2.850) miljoen euro. De verkoop van Sarasin was bepalend voor de daling van de afschrijvingen met 2% tot 527 (540) miljoen euro. Door de economische situatie in Nederland en in de vastgoedmarkt kwamen relatief veel klanten in het midden- en kleinbedrijf en in de vastgoedsector in financiële problemen. Deze omstandigheden noopten de Rabobank Groep ertoe om meer voorzieningen te treffen, met name bij lokale Rabobanken en FGH Bank. Per saldo stegen de waardeveranderingen op groepsniveau met 46% tot 2.350 (1.606) miljoen euro. Gerelateerd aan de gemiddelde krediet portefeuille kwamen de waardeveranderingen uit op 52 (37) basispunten. Dit ligt fors boven het langjarige gemiddelde van 25 basispunten. Doordat er meer gedoteerd moest worden aan de voorziening voor kredietverliezen en doordat er in 2012 in Nederland een bankenbelasting is geïntroduceerd, daalde de nettowinst met 20% tot 2.112 (2.627) miljoen euro. De bankenbelasting resulteerde voor de Rabobank Groep in een extra last van 196 miljoen euro. Dit betreft circa een derde van het totale bedrag dat de Nederlandse banken aan bankenbelasting is opgelegd. De vennootschapsbelasting kwam uit op 160 (355) miljoen euro; dit komt overeen met een effectieve belastingdruk van 7,7% (12,5%). Na aftrek van belang derden en de betalingen op Rabobank Ledencertificaten en hybride vermogensinstrumenten resteerde een reserveringscapaciteit van 897 (1.549) miljoen euro. Dit bedrag is aangewend om het vermogen van de Rabobank Groep verder te versterken. Het gebruik van de Risk Adjusted Return On Capital (RAROC), het naar risico gewogen rende ment op kapitaal, zorgt ervoor dat opbrengsten en risico's consequent tegen elkaar worden afgewogen. Ook wordt de RAROC gebruikt voor de prijsstelling op transactieniveau en in het kredietfiatteringsproces. Als gevolg van een lagere nettowinst ten opzichte van 2011 en een stijging van het economie capital realiseerde de Rabobank Groep in 2012 een RAROC na belastingen van 9,0% (11,8%), een daling van 2,8 procentpunt ten opzichte van 2011. Gegeven de economische vooruitzichten zal er in 2013 naar verwachting slechts sprake zijn van een zeer bescheiden groei van de kredietverlening. Gezien de voortdurende onzekerheid op de woningmarkt, de verplichte aflossing op in 2013 verstrekte leningen en de inperking van de hypotheekrenteaftrek verwacht de Rabobank Groep in Nederland een relatief geringe vraag naar woninghypotheken. Verder wordt voorzien dat de concurrentie op de Nederlandse spaarmarkt aanhoudt. De Rabobank streeft naar een verdere groei van de International Direct Banking-activiteiten. In de komende jaren gaat de Rabobank extra investeren in ICT om de gewenste rentabiliteitsverbetering in 2016 te kunnen realiseren. In 2012 werd de Rabobank Groep voor het eerst geconfronteerd met de bankenbelasting en in 2013 of 2014 komt hier een eenmalige last bij uit hoofde van de nieuwe resolutieheffing. Gezien bovengenoemde ontwik kelingen zal er in 2013 binnen de gehele organisatie scherp gestuurd worden op marges en kosten, maar dit kan niet voorkomen dat het resultaat in 2013 onder druk komt te staan. 11 Financiële ontwikkelingen

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 12