Economic capital Economic capital naar risicocategorie Economie capital naar groepsonderdelen plaats aan de hand van het door de Nederlandse toezichthouder goedgekeurde interne model dat gebaseerd is op de Advanced Measurement Approach. Wat betreft marktrisico heeft de Rabobank toestemming van DNB om het algemene en specifieke positierisico te berekenen op basis van haar interne value-at-riskofVaR-modellen, gebaseerd op de regels van CAD II (Capital Adequacy Directive). RAROC Economic capital De RAROC is berekend door de netto winst te relateren aan het gemid delde economie capital in het jaar. in miljarden euro's 2012 2011 31-dec-12 31-dec-11 Binnenlands retailbankbedrijf 16,3% 24,0% 9,1 7,2 Wholesalebankbedrijf en internationaal retailbankbedrijf 8,4% 10,3% 7,9 8,8 Vermogensbeheer en beleggen 68,9% 7,4% 0,3 0,3 Leasing 27,6% 25,4% 1,3 1,3 Vastgoed -12,8% 2,4% 1,8 1,7 Rabobank Groep 9,0% 11,8% 24,3 22,8 Naast het regulatory capital hanteert de Rabobank Groep een interne vermogenseis op basis van een raamwerk van het economie capital. Het belangrijkste verschil met het regulatory capital is dat rekening gehouden wordt met alle materiële risico's en wordt uitgegaan van een hoger betrouwbaarheidsniveau (99,99%) dan bij het regulatory capital (99,90%). Op consis tente wijze wordt een breed palet aan risico's gemeten om inzicht te krijgen in die risico's en om risico en rendement rationeel tegen elkaar te kunnen afwegen. Er is een serie modellen ontwikkeld om risico's van de Rabobank Groep in te schatten. Dit betreft krediet-, transfer-, operationeel, rente- en marktrisico. Het marktrisico is onderverdeeld in handelsboekrisico, private-equityrisico, valuta-, vastgoed- en restwaarderisico. Een apart risicomodel bestaat voor de participatie in Achmea. Het economie capital is gestegen ten opzichte van 2011 naar 24,3 (22,8) miljard euro. Deze stijging houdt voornamelijk verband met de wijziging in de modellering van het rente risico. Het economie capital voor kredietrisico is per saldo gedaald, waarbij een stijging als gevolg van de consolidatie van Friesland Bank meer dan volledig werd gecompenseerd door portefeuillebewegingen en aanpassingen in de gehanteerde risicoveronderstellingen bij andere bedrijfsonderdelen. Het aanwezige toetsingsvermogen van 42,4 (39,1) miljard euro, dat aangehouden wordt om eventuele verliezen op te vangen, ligt ruimschoots boven het totale economie capital. Deze omvangrijke buffer onderstreept de soliditeit van de Rabobank Groep. ultimo 2012, in c ultimo 2012, in 9 Krediet- en transferrisico Rente- en marktrisico Operationeel en bedrijfsrisico Overige risico's Binnenlands retailbankbedrijf Wholesale bankbedrijf en internationaal retailbankbedrijf Vastgoed Leasing Vermogensbeheer Overige 9 Financiële ontwikkelingen

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 10