Commissies uit de raad van commissarissen Leden: M. Minderhoud, voorzitter S.L.J. Graafsma RA, plaatsvervangend voorzitter prof. em. dr. L. Koopmans ir. B. Bijvoet (tot 14 juni 2012) L.N. Degle (vanaf 15 september 2012) ir. W. Dekker (vanaf 20 september 2012) drs. E.AJ. van de Merwe ing. AJ.A.M. Vermeer van commissarissen, de cultuur binnen de raad van commissarissen en de houding en het gedrag van de individuele leden van de raad van commissarissen, alsmede de relatie tussen de raad van commissarissen en de raad van bestuur maken deel uit van deze evaluatie. Tevens wordt periodiek in een bilateraal gesprek tussen de voorzitter en elke commissaris het functi oneren van de raad in zijn geheel en van de desbetreffende commissaris geëvalueerd. Voor zover noodzakelijk worden op basis van deze vormen van reflectie verbeteringen in het func tioneren van de raad en de afzonderlijke commissarissen aangebracht en individuele of col lectieve inspanningen op het gebied van kennisvergroting ondernomen. Belangrijke aandachtspunten bij de beoordeling van het functioneren zijn de mate waarin de raad van commissarissen, de commissies en de individuele commissarissen voldoen aan het gewenste profiel, de samenstelling en de aanwezigheid van de vereiste competenties in de raad van commissarissen en in de afzonderlijke commissies, en de aanwezigheid bij en de bijdragen van commissarissen aan de vergaderingen van de raad van commissarissen. Waar nodig, worden de vertegenwoordigde competenties aangevuld door nieuwe benoemingen. De commissies uit de raad van commissarissen hebben naar het oordeel van de raad van commissarissen gedurende het verslagjaar op zorgvuldige en alerte wijze uitvoering gegeven aan hun taakopdracht. Hiermee werd een belangrijke bijdrage geleverd aan de vervulling van de toezichthoudende taak van de raad van commissarissen. Geschiktheidstoetsing DNB In 2012 zijn de leden van de raad van commissarissen van Rabobank Nederland op grond van nieuwe wetgeving door De Nederlandsche Bank op geschiktheid getoetst. DNB is op basis van haar onderzoek en het advies van de Autoriteit Financiële Markten (AFM) voor alle getoetste leden van de raad van commissarissen van Rabobank Nederland tot een positief oordeel gekomen. Gevolgen economische omstandigheden goed opgevangen De raad van commissarissen is tevreden over de wijze waarop de van de uitdagende financiële en economische omstandigheden De raad van commissarissen bedankt de raad van bestuur en de getoonde inzet en geleverde prestaties. Audit, compliance risk committee Het audit, compliance risk committee (ACRC) bereidt de besluitvorming van de raad van commissarissen voor betreffende het toezicht op het bestuur in het kader van financiële aan gelegenheden, compliancegerelateerde onderwerpen en risicomanagement. In het verslag jaar heeft het ACRC de besluitvorming van de raad van commissarissen voorbereid inzake de jaarstukken 2011de halfjaarstukken 2012 en de begroting voor 2013. De aandacht ging daarbij met name uit naar onderwerpen als de resultaatontwikkeling van de Rabobank Groep, de solvabiliteits- en liquiditeitsontwikkeling van de Rabobank Groep, de boekhoudkundige verwerking van impairments, de voorziening voor kredietverliezen, de werking van de control- en beheersmechanismen, krediet-, markt- en operationeel risico, concentratierisico, systeemrisico, landenrisico, de nieuwe ratings en de gevolgen daarvan voor de Rabobank, het tarievenbeleid en de mogelijkheden tot het aantrekken van funding. In het bijzonder stond het ACRC in 2012 frequent stil bij de Europese schuldencrisis en de gevolgen daarvan voor de Rabobank Groep, de verdere invulling van de door het Basels Comité aangekondigde regelgeving inzake solvabiliteit en liquiditeit (Basel III) en het effect hiervan op de strategie van de Rabobank Groep. Het ACRC heeft zich voortdurend diepgaand laten informeren over de ontwikkelingen op de financiële markten en in de eurozone, de economische gevolgen daarvan en de vooruitzichten voor de economie. Het ACRC heeft zich bovendien indringend beziggehouden met het versterken van de risicomanagementcyclus en de stresstestingcapabilities. In het kader van het voornemen van de raad van commissarissen om te komen tot een voordracht voor de benoeming van de externe accountant, heeft het ACRC samen met de raad van bestuur het functioneren van de huidige externe accountant geëvalueerd. Het ACRC adviseerde de raad van commissarissen om Ernst Young te herbenoemen tot externe accountant van Rabobank Nederland voor een periode van drie jaar (controlejaren 2013, 2014 en 2015). Ook stond het ACRC stil bij enkele ontwikkelingen die verband houden met de situatie op de financiële markten, zoals de veranderingen in de financiële sector en het toezicht daarop. Daarnaast heeft het ACRC zich uitgebreid laten informeren over de inrichting en werking van Rabobank Groep de gevolgen heeft weten op te vangen, medewerkers voor hun 106 Jaarverslag 2012 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 107