Onderwerpen die in 2012 bijzondere aandacht van de raad van commissarissen kregen Jaarrekening 2011, halfjaarverslag 2012 en begroting 2013 De raad van commissarissen heeft de jaarstukken 2011 van Rabobank Nederland en de Rabobank Groep uitvoerig besproken, inclusief het verslag van de raad van bestuur, het begeleidende accountantsrapport, de jaarrekening en het voorstel tot winstbestemming. Ook werd de managementletter, inclusief de managementresponse, in aanwezigheid van de interne en de externe accountant gedetailleerd besproken. De raad van commissarissen heeft tevens het halfjaarverslag 2012 van de Rabobank Groep uitvoerig behandeld. Daarnaast is de begroting voor 2013 door de raad van commissarissen besproken en goedgekeurd. Tevens is goedkeuring verleend aan het Jaarplan en het Budget Rabobank Nederland Ondersteuning Aangesloten Banken 2013. Voorts heeft de raad van commissarissen het fundingmandaat voor 2013 goedgekeurd. Bij de behandeling van de jaarrekening en de begroting heeft de raad van commissarissen stilgestaan bij de door het Basels Comité aangekondigde regelgeving inzake solvabiliteit en liquiditeit (Basel III). Specifiek kwam daarbij het belang van toevertrouwde middelen als bron van financiering ter sprake, evenals de wenselijkheid van een evenwichtige en diverse samenstelling van fundingbronnen. Ten behoeve van deze onderwerpen verrichtte het audit, compliance risk committee intensief voorwerk. Strategisch Kader 2013-2016 Begin 2012 sprak de raad van commissarissen tijdens een extra sessie met de raad van bestuur over het Strategisch Kader 2013-2016. Tijdens deze sessie liet de raad van commissarissen zich door de raad van bestuur informeren en adviseerde de raad van commissarissen de raad van bestuur over de wijze waarop de Rabobank op basis van haar eigen kracht een antwoord kan vinden op de strategische issues die zich aandienen door de veranderingen in de financiële wereld en de toegenomen eisen van de toezichthouders. In iedere daaropvolgende vergade ring van de raad van commissarissen is vervolgens over dit onderwerp gesproken. In de zomer van 2012 is opnieuw een uitgebreide separate sessie gewijd aan het Strategisch Kader 2013-2016. In september 2012 is het Strategisch Kader vastgesteld door de centrale kring vergadering. Friesland Bank Begin 2012 heeft de raad van commissarissen zijn goedkeuring gehecht aan het samengaan van Friesland Bank met de Rabobank in het voorjaar van 2012. Hierbij kwamen uitgebreid aan bod de financiële gevolgen, de potentiële risico's en de gevolgen van het integratieproces. Dit betreft het samengaan van de klanten, medewerkers, vestigingen en activiteiten van Friesland Bank met het netwerk van lokale Rabobanken in Nederland gedurende een over gangsperiode van ongeveer twee jaar. Europese schuldencrisis In 2012 heeft de raad van commissarissen veelvuldig met de raad van bestuur van gedachten gewisseld over de schuldencrisis in Europa en de gevolgen daarvan voor de Rabobank en haar klanten. De situatie op de financiële markten werd door de raad van commissarissen nauwgezet gevolgd. Met de raad van bestuur werd intensief gesproken over de door de Rabobank getroffen en te treffen maatregelen in dat verband. Zo is uitgebreid van gedachten gewisseld over de uitkomsten van de verschillende stresstests die door de Rabobank zijn uitgevoerd. De raad van commissarissen constateerde hierbij dat de core tier 1-ratio zich op een comfor tabel niveau bevindt. Ook is door de raad van commissarissen en de raad van bestuur uitvoerig gesproken over de gevolgen van maatregelen die door de respectievelijke toezicht houders en de regering zijn afgekondigd en de risico's die aan stapeling van deze maatregelen verbonden zijn. Nieuwe ratingmethodes Standard Poor's en Moody's Al in een vroegtijdig stadium is de raad van commissarissen door de raad van bestuur geïnformeerd over de aangekondigde methodologiewijziging van ratingbureaus Standard Poor's en Moody's en de gevolgen hiervan voor de ratings van de Rabobank. De raad van commissarissen ziet in de nieuwe ratings de betrouwbaarheid en kracht van de Rabobank herbevestigd. 103 Verslag raad van commissarissen Rabobank Nederland

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 104