Werkzaamheden van de raad van commissarissen in 2012 Vergaderfrequentie De raad van commissarissen vergaderde in 2012 dertien keer. Behoudens één commissaris in verband met gezondheidsproblemen, is in 2012 geen enkele commissaris herhaaldelijk bij deze vergaderingen afwezig geweest. De raad van commissarissen kent vijf commissies. Het audit, compliance risk committee kwam in het verslagjaar tienmaal bijeen, de commissie voor coöperatieve aangelegenheden vijfmaal, de benoemingscommissie vijfmaal en de remuneratiecommissie zesmaal. De beroepscommissie is in 2012 eenmaal bijeengekomen. Conform zijn wettelijke taak heeft de raad van commissarissen toezicht gehouden op het beleid van de raad van bestuur en de algemene gang van zaken bij Rabobank Nederland en de met haar verbonden ondernemingen. Daarnaast fungeerde de raad van commissarissen als klankbord voor de raad van bestuur. De raad van commissarissen nam in 2012 afscheid van de heerVan Schijndel als lid van de raad van bestuur en bedankt hem voor zijn jarenlange inzet voorde Rabobank Groep. Daarnaast benoemde de raad van commissarissen de heerVan der Linden als nieuwe bestuurder van de Rabobank. Als regulier terugkerende onderwerpen zijn de jaar- en halfjaarcijfers besproken en goedgekeurd, en ten minste op kwartaalbasis zijnde operationele en financiële doelstellingen, de strategie, de resultaten, het maatschappelijk verantwoord ondernemen en de aan de onderneming verbonden risico's intensief besproken. In het kader van de risico's zijn onder andere de uitkomsten besproken van de beoordeling door de raad van bestuur van de opzet en werking van de interne risicobeheersings- en controlesystemen en materiële wijzigingen daarin. Daarnaast werd het functioneren van de compliance-organisatie binnen de Rabobank Groep besproken, alsmede de inrichting en de werking van het opgedragen toezicht, de verhoogde aandacht voor het thema Klantbelang Centraal en de verhouding met de lokale Rabobanken. leder halfjaar sprak de raad van commissarissen uitgebreid over ICT-aangelegenheden. De raad van commissarissen heeft iedere vergadering met de raad van bestuur van gedachten gewisseld over onderwerpen die betrekking hebben op de naleving van wet- en regelgeving, zoals klantintegriteit. Tevens wisselde de raad van commissarissen met de raad van bestuur van gedachten over het communicatiebeleid en reputatiemanagement. De raad van commissarissen gaf op advies van het audit, compliance risk committee goedkeuring aan een update van het Risicobereidheidsdocument. Ook besprak de raad van bestuur zijn visie met de raad van commissarissen op het gebied van de geïdentificeerde toprisico's en de mitigerende maatregelen die dienaangaande zijn of zullen worden getroffen. De raad van commissarissen heeft in 2012 goedkeuring gehecht aan de benoeming van enkele directeuren binnen Rabobank Nederland en bekrachtigde enkele andere topbenoe mingen van medewerkers binnen de Rabobank Groep. Het Groepsbreed Beloningsbeleid (GBB) en de Visie op belonen zijn in 2012 marginaal aangepast en aangescherpt en na bespreking met de raad van bestuur en op advies van de remuneratiecommissie door de raad van commissarissen goedgekeurd. Als onderdeel van het Groepsbreed Beloningsbeleid heeft de raad van commissarissen diepgaand met de raad van bestuur gesproken en goedkeuring gehecht aan onderwerpen die samenhangen met de variabele beloning voor de identified staff en enkele uitzonderingen op het Groepsbreed Beloningsbeleid. De raad van commissarissen behandelde voorts in 2012 het Jaarverslag van de Klokkenluiderregeling over 2011 Met het oog op nieuwe regelgeving, waaronder de Beleidsregel Geschiktheid van De Nederlandsche Bank 2012 (eerder Beleidsregel Deskundigheid 2011en de EBA-richtlijnen on Suitability, is besloten de profielschets voor de leden van de raad van bestuur aan te passen. De raad van commissarissen stelde deze herziene profielschets vast. Iedere vergadering spreekt de raad van commissarissen met de raad van bestuur over de situatie op de financiële markten, de ontwikkeling van de rating van de Rabobank Groep en de financiële ontwikkelingen van de Rabobank. De raad van commissarissen, en in het bijzonder het Special Libor Committee uit de raad van commissarissen, heeft in 2012 regelmatig met de raad van bestuur van gedachten gewisseld over de voortgang van de onderzoeken van internationale toezichthouders bij een aantal banken, waaronder de Rabobank, naar de totstandkoming van Libor- en Euribor-tarieven. In 2012 liet de raad van commissarissen zich tevens regelmatig informeren over de voortgang van de implementatie van de nieuwe Europese betaalstandaard SEPA (Single Euro Payments Area) in de processen en systemen van de Rabobank. De raad van commissarissen heeft zich tevens in 2012 laten informeren over de droogte in de Verenigde Staten en de gevolgen daarvan voor klanten van de Rabobank. Ook heeft de raad van commissarissen in 2012 samen met de raad van bestuur de strategische opties verkend voor de activiteiten van de Rabobank in Indonesië. 102 Jaarverslag 2012 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2012 | | pagina 103