Permanente educatie De raad van bestuur volgt een programma voor permanente educatie van enkele dagdelen per jaar. Onderdelen van dit programma zijn onder andere relevante ontwikkelingen binnen de Rabobank en de financiële sector, corporate governance in het algemeen en die van de financiële sector in het bijzonder, de zorgplicht jegens de klant, integriteit, het risicomanage ment, financiële verslaggeving en audit. Aan de permanente-educatiesessies wordt, afhankelijk van het onderwerp, een bijdrage geleverd door zowel interne als externe deskundigen. In 2011 heeft de raad van bestuur zich onder meer laten informeren over de ontwikkelingen inzake Basel III, mededingingsrecht en de ontwikkeling van de wereldvoedselprijzen. Naast het programma voor permanente educatie wordt voor nieuw benoemde bestuursleden een introductieprogramma op maat opgesteld waarbinnen zij diverse interne en externe deskundigen spreken en werkbezoeken afleggen. Raad van commissarissen De raad van commissarissen van Rabobank Nederland is divers samengesteld. Nieuwe com missarissen volgen een introductieprogramma dat hen op hun rol voorbereidt. Voorts wordt jaarlijks een opleidingsprogramma opgesteld. De gekozen onderwerpen houden rekening met de actualiteit en met de kennisbehoefte binnen de raad van commissarissen. In 2011 zijn er onder meer bijeenkomsten georganiseerd met betrekking tot de ontwikkelingen inzake Basel III, mededingingsrecht en de ontwikkeling van de wereldvoedselprijzen. Als onderdeel van het programma permanente educatie leggen de commissarissen ook bedrijfsbezoeken af. In het voorjaar van 2011 heeft de raad van commissarissen een werkbezoek gebracht aan een aantal vestigingen van de Rabobank in de Verenigde Staten met als doel de bedrijfsactiviteiten en actuele gang van zaken te beoordelen. Voor elke vacature in de raad van commissarissen, inclusief die van de voorzitter, wordt een individuele profielschets opgesteld. De profielschets geeft de gewenste integriteit, deskundig heid en beschikbaarheid van de commissaris weer. Verder voert de raad van commissarissen jaarlijks een evaluatie uit met betrekking tot het functioneren van individuele commissarissen en van de raad van commissarissen als geheel. In dit jaarverslag is het verslag van de raad van commissarissen opgenomen waarin meer informatie staat over de activiteiten van de raad van commissarissen in 2011 Risicomanagement Ook risicomanagement is een centraal thema in de Code Banken. Het behoudende risicoprofiel van de Rabobank Groep vloeit voort uit de degelijke doelstellingen inzake stabiliteit en soliditeit die de Rabobank sinds jaar en dag hanteert. Ook in de recente jaren van economische en financiële turbulentie is gebleken dat de Rabobank de risico's effectief heeft beheerst en binnen de sector als een positief voorbeeld wordt beschouwd. Bij het verder versterken van het risicomanagement is in 2011 onder meer een top-down risicoanalyse uitgevoerd waarbij meer integraal naar de verschillende risicocategorieën is gekeken.Tevens hebben de verschillende groepsonderdelen de eigen risicobereidheid verder geëxpliciteerd. In dit jaarverslag is een apart hoofdstuk over risicomanagement opgenomen. Risicobereidheid Het risicomanagement vindt plaats binnen de begrenzing van de risico's die de Rabobank bereid is te accepteren. Dit is de risicobereidheid, ook wel risk appetite genoemd, waarvoor op groepsniveau expliciet beleid is geformuleerd. Al in 2010 is de zogeheten risicobereidheid opgesteld die voldoet aan de Code Banken. Dit document is vastgesteld door de raad van bestuur en goedgekeurd door de raad van commissarissen. Bij het opstellen van de risico bereidheid is uitgegaan van de strategie van de Rabobank. De risicobereidheid sluit ook aan bij de door de Rabobank gehanteerde kernwaarden. De risicobereidheid wordt jaarlijks - en bij materiële wijzigingen tussentijds - ter goedkeuring aan de raad van commissarissen voorgelegd. In 2011 is in het verlengde van de risicobereidheid op groepsniveau voor alle materiële groepsactiviteiten een eigen risicobereidheid opgesteld. 96 Jaarverslag 2011 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 97