Rabobank Nederland Groepsondernemingsraad Aangesloten Banken De Groepsondernemingsraad Aangesloten Banken fungeert als centraal medezeggenschaps orgaan van het collectief van de lokale Rabobanken en vertegenwoordigt zo alle medewerkers van de lokale Rabobanken. De Groepsondernemingsraad Aangesloten Banken wordt betrokken bij de ontwikkeling van beleid waarmee de lokale Rabobanken te maken krijgen. Als het gaat om advies- en instemmingsplichtige aangelegenheden die gelden voor de meerderheid van of voor alle aangesloten banken en waarover centraal wordt besloten, oefent de Groepsondernemingsraad Aangesloten Banken het advies- en instemmingsrecht uit. De Groepsondernemingsraad Aangesloten Banken ondersteunt daarnaast de lokale ondernemingsraden bij hun verdere ontwikkeling en professionalisering, en informeert en adviseert ze over actuele aangelegen heden en vraagstukken. De Groepsondernemingsraad Aangesloten Banken overlegt met de raad van bestuur van Rabobank Nederland voorafgaand aan de centrale kringvergadering. Rabobank Nederland is oorspronkelijk opgericht ter ondersteuning van het bankbedrijf van de lokale Rabobanken. Zij initieert en ontwikkelt beleid en producten op tal van terreinen. Te denken valt aan kredietverlening, betalingsverkeer, effectendienstverlening, klantbediening, marketing, distributie en personeelsbeleid. De ontwikkeling van dit beleid vindt plaats in nauwe samenspraak met vertegenwoordigers van lokale Rabobanken. Naast een ondersteunende rol voor de lokale Rabobanken heeft Rabobank Nederland ook andere rollen. Zo is Rabobank Nederland aandeelhouder van verschillende gespecialiseerde ondernemingen, zoals Robeco, De Lage Landen en Rabo Vastgoedgroep. Rabobank Nederland beschikt ook over een eigen bankbedrijf, Rabobank International. Rabobank Nederland is tevens actief op de internationale financiële markten en verzorgt de geld- en kapitaalmarkt transacties van de groep. Tot slot oefent Rabobank Nederland, uit hoofde van de Wet op het financieel toezicht, toezicht uit op de lokale Rabobanken. Zo oefent Rabobank Nederland krachtens haar statuten en de statuten van de lokale Rabobanken toezicht uit op lokale Rabobanken met betrekking tot een beheerste en integere bedrijfsvoering, uitbesteding, solvabiliteit en liquiditeit.Tevens is Rabobank Nederland krachtens de Wet op het financieel toezicht door het ministerie van Financiën in het gedragstoezicht aangewezen als houder van een collectieve vergunning. Dit houdt in dat het gedragstoezicht op de lokale Rabobanken door de Autoriteit Financiële Markten via Rabobank Nederland wordt uitgeoefend. Omdat de Rabobank een coöperatie is, heeft zij in tegenstelling tot (beurs)vennootschappen geen aandeelhouders maar leden. De lokale coöperatieve Rabobanken zijn lid van de coöperatie Rabobank Nederland en spelen daardoor een belangrijke rol bij het functioneren van de governance van Rabobank Nederland. Een belangrijk element daarbij is de open en transparante cultuur met een duidelijke verantwoording over het gevoerde bestuur, het gehouden toezicht en de beoordeling daarvan. De invloed en zeggenschap van de lokale Rabobanken manifesteren zich via vertegenwoordiging in twee organen: de centrale kring vergadering en de algemene vergadering. Raad van bestuur De raad van bestuur van Rabobank Nederland is belast met het besturen van Rabobank Nederland. Dit houdt onder meer in dat de raad van bestuur verantwoordelijk is voor het opstellen en realiseren van de doelstellingen van Rabobank Nederland, de strategie met het bijbehorende risicoprofiel, de resultatenontwikkeling en de voor de onderneming relevante maatschappelijke aspecten van ondernemen.Tevens is de raad van bestuur verantwoordelijk voor de naleving van alle relevante wet- en regelgeving, het beheersen van de risico's verbonden aan de ondernemingsactiviteiten en voor de financiering van de Rabobank Groep. 90 Jaarverslag 2011 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 91