de algemene gang van zaken in de coöperatie en haar bedrijf. Belangrijke besluiten van de directie vereisen de goedkeuring van de lokale raad van commissarissen. Daarnaast houdt de lokale raad van commissarissen toezicht op de naleving van de interne en externe regelgeving. De lokale raad van commissarissen benoemt, beoordeelt, schorst en ontslaat de directieleden. Tot slot vertegenwoordigt de lokale raad van commissarissen samen met de directie de lokale Rabobank, als lid van Rabobank Nederland, in de kringvergaderingen. De raden worden samengesteld uit personen met gevarieerde ervaring, competenties en achtergronden. Dit resulteert in een goede werking van de 'checks and balances' en zorgt voor een gewenst evenwicht tussen bankprofessionals en maatschappelijke professionals. Rabobank Nederland biedt de lokale commissarissen een programma van permanente educatie om de kennis van de organisatie te verhogen, de professionaliteit op peil te houden en onderlinge uitwisseling van ervaringen mogelijk te maken. Verantwoording voor het gehouden toezicht door de lokale raad van commissarissen geschiedt in een vergadering van de ledenraad en door het opnemen van een verslag in het jaarverslag. Ledenraad Klanten kunnen hun betrokkenheid bij een lokale Rabobank vormgeven door lid te worden van 'hun' Rabobank. Zij verwerven hierdoor invloed en zeggenschap over de koers van de lokale Rabobank. De leden vormen de vertegenwoordigers van de klanten. Zij kennen immers als geen ander de wensen en opvattingen van leden en klanten, het werkgebied en de (lokale) maatschappelijke opvattingen. De lokale Rabobank heeft een ledenraad om de ledenzeggenschap en ledeninvloed stevig en structureel te verankeren. Een ledenraad bestaat uit 30 tot 50 leden en is een afvaardiging van het totale ledenbestand, die door en uit de leden wordt gekozen en daarmee een afspiegeling is van het werkgebied. De statutaire directie schakelt de ledenraad in om haar beleid te toetsen en zo haar dienstverlening zo passend mogelijk te maken. De ledenraad beïnvloedt en bewaakt de koers van de lokale Rabobank en vormt de verbinding met de brede ledenbasis van de bank. De ledenraad stelt onder meer de jaarrekening vast en benoemt de leden van de lokale raad van commissarissen. Ook is de ledenraad dikwijls betrokken bij de selectie van lokale projecten die in aanmerking komen voor het coöperatief dividend. Coöperatief dividend omvat alle investeringen en bestedingen die worden gedaan ter verbetering van de economische, sociale en culturele omgeving, inclusief initiatieven op het terrein van duurzaamheid. Algemene vergadering De algemene vergadering van een lokale Rabobank beslist over majeure kwesties die het voortbestaan van de betreffende bank raken. Hiermee wordt de ontbinding van de coöperatie of opzegging van het lidmaatschap van Rabobank Nederland bedoeld. Alle overige bevoegd heden worden uitgeoefend door de ledenraad. Ondernemingsraad Iedere lokale Rabobank heeft een eigen ondernemingsraad om te overleggen over de mede- zeggenschapszaken die de betreffende bank aangaan. Het is de taak van de directie om de lokale ondernemingsraad in brede zin (formeel en informeel) adequaat en tijdig te betrekken bij de gang van zaken en ontwikkelingen binnen de bank. Rechten die de lokale ondernemings raad onder meer toekomen, zijn het informatierecht, het overlegrecht, het adviesrecht, het instemmingsrecht en het initiatiefrecht. Om de medezeggenschapstaak zo goed mogelijk te kunnen uitvoeren, overlegt de lokale ondernemingsraad met de directievoorzitter tijdens Overlegvergaderingen. Ten minste tweemaal per jaar moet er in een overlegvergadering gesproken worden over de algemene gang van zaken. De lokale raad van commissarissen of een afvaardiging hiervan is bij deze vergadering aanwezig. De lokale raad van commissarissen is ook bij overleg vergaderingen aanwezig indien belangrijke advieskwesties, een voorgenomen benoeming of ontslag van een directievoorzitter aan de orde komen. Corporate governance

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 90