Ratingbureau Fitch Ratings kende de Rabobank de rating AA toe, waar voorheen de rating AA+ werd toegekend. De verslechterende omstandigheden in Europa waren aanleiding om de rating bij te stellen. De nieuwe rating weerspiegelt de uitdagende marktomstandigheden voor banken in Europa. Moody's en DBRS kenden de Rabobank onveranderd respectievelijk de rating Aaa en AAA toe. Alle vier de ratingbureaus geven de Rabobank de hoogste rating van alle private banken in de wereld. De Rabobank behoort volgens het Amerikaanse blad Global Finance Magazine tot de zes veiligste banken ter wereld. In de rating werd het vermogen van de banken meegenomen, evenals de meerjarenratings van bureaus als Moody's, Standard Poor's en Fitch Ratings. Gematigde groei kredietverlening Kredietportefeuille naar sector in miljarden euro's 500 Food en agri HID Particulieren 200 •llll 2007 2008 2009 2010 2011 Kredietportefeuille naar onderdelen ultimo 2011 Binnenlands retailbankbedrijf Wholesalebankbedrijf en internationaal retailbankbedrijf Leasing Vastgoed Het herstel van de economische groei werd halverwege 2011 in de kiem gesmoord door de onzekerheid of diverse Europese overheden konden blijven voldoen aan hun schuldverplich tingen. Het toch al niet hoge consumentenvertrouwen werd daardoor opnieuw geraakt en ook producenten werden somberder. In combinatie met de afvlakking van de wereldhandel en de achterblijvende overheidsbestedingen leidde dit tot lagere economische groei in Nederland in de tweedejaarhelft. Ook in de meeste andere landen waar de Rabobank actief is, was sprake van een groeivertraging en van verslechterde vooruitzichten. Onder deze moeilijke omstandig heden groeide de kredietportefeuille van de Rabobank Groep met slechts 3% tot 448,3 (436,3) miljard euro. Onderliggend nam de kredietportefeuille bij de lokale Rabobanken en Obvion met 3% toe en bij Rabobank International groeide de kredietportefeuille met 8%. Ook de kredietportefeuilles bij De Lage Landen en FGH Bank namen verder toe. Kredietportefeuille HID naar sector ultimo 2011 Kredietportefeuille food en agri naar sector ultimo 2011 Verhuur onroerend goed Financiële instellingen, niet banken Groothandel Activiteiten gerelateerd aan onroerend goed Bouw Industrie Transport en opslag Gezondheidszorg Zakelijke dienstverlening Detailhandel non food Overig 21% 14% 12% Graan en oliehoudende zaden 19% Zuivel 18% Vlees 18% Groente en fruit 11% Farm inputs 6% Detailhandel levensmiddelen 6% Bloemen 4% Dranken 4% Overig 14% De kredietportefeuille private cliënten bestaat voor 47% uit leningen aan particulieren, voor 33% uit leningen aan de handel, industrie en dienstverlening (HID) en voor 20% uit leningen aan de food- en agrisector. De kredietportefeuille aan particulieren steeg met 2% tot 212,3 (208,0) miljard euro. Deze portefeuille bestaat nagenoeg geheel uit woninghypotheken. In 2011 was er sprake van een beperkte krimp van de Nederlandse hypotheekproductie. De HID-portefeuille op groepsniveau bleef nagenoeg stabiel op 147,9 (147,7) miljard euro. De focus van Rabobank International en De Lage Landen op de food- en agrisector resulteerde in een groei van de kredietverlening aan deze sector met 9% tot 88,2 (80,6) miljard euro, hiervan werd 59,9 (55,6) miljard euro krediet verleend aan de primaire agrarische sector. 7 Financiële ontwikkelingen

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 8