verlies van circa 400 interne arbeidsplaatsen in 2012 en 2013 traden de Rabobank en de vak organisaties met elkaar in overleg. Uitgangspunt is dat boventallige medewerkers worden begeleid naar een nieuwe baan binnen of buiten de Rabobank. Er is daarnaast overeen stemming bereikt over een aanvulling op het Sociaal Statuut uit de Rabobank-cao. Deze aan vullende afspraken zijn van toepassing op reorganisaties met personele gevolgen binnen Rabobank Nederland (met uitzondering van Rabobank International) tot 1 januari 2014. Voor een professionele, eenduidige begeleiding en het borgen van maximale herplaatsing van boventallige medewerkers binnen of buiten de bank is een (tijdelijk) mobiliteitscentrum 'Nieuw Perspectief'ingericht. Pensioenfondsen De pensioenvoorziening voor medewerkers van de lokale Rabobanken, Rabobank Nederland, De Lage Landen, Obvion, Orbay en Rabo Vastgoedgroep is ondergebracht bij het Rabobank Pensioenfonds. De dekkingsgraad van het Rabobank Pensioenfonds is ultimo 2011 uitgekomen op 115,8% (119,9%). Bij een vereiste dekkingsgraad van 109,6% betekent dit dat het fonds een reserveoverschot had van 6,2%. Het fonds behoort met dit resultaat tot een selecte groep van pensioenfondsen dat geen dekkingstekort heeft, maar zelfs nog een reserveoverschot heeft. Toezichthouder DNB heeft pensioenfondsen opgedragen om ter bepaling van de verplichtingen eenmalig het gemiddelde van de rentes van het vierde kwartaal te nemen. Hierdoor is de dekkingsgraad van het Rabobank Pensioenfonds circa 4 procentpunten hoger uitgekomen dan anders het geval zou zijn geweest. Het pensioenakkoord en daarop aansluitende wet- en regelgeving alsmede aanpassingen in de jaarverslaggevingsregels voor de Rabobank Groep volgens IFRS vormen aanleiding tot herziening van de pensioenregeling. Voor dit project is een breed samengestelde projectorganisatie in het leven geroepen, bestaande uit werkgever, medezeggenschap, deelnemersraad en vakorganisaties. De Robeco-pensioenregeling is een 'getrapte'regeling.Tot en met schaal 10 is er sprake van een toegezegde aanspraak. Daarboven ontvangt de deelnemer een beschikbare premie die naar keuze ook aan het brutoloon kan worden toegevoegd. Met ingang van 2011 is voor een deel van de medewerkers het eindloonsysteem vervangen door een middelloonsysteem met voorwaardelijke indexatie. Gegeven de dekkingsgraad ultimo 2011 is per 1 januari 2012 geen toeslag verleend op de opgebouwde rechten dan wel de ingegane pensioenen. De dekkings graad van het Pensioenfonds Robeco bedraagt ultimo 2011 108%. Van ziek naar beter In januari zijn bij Rabobank Nederland de nieuwe doelstellingen voor het Arbobeleid 2011 /2012 definitief vastgesteld in overleg met medezeggenschap en de vakorganisaties. De verzuimdoelstelling in 2011 is hierbij aangescherpt van 4,0 naar 3,8%. Het verzuim is echter gestegen van 3,8% in 2010 naar 3,9% in 2011De stijging is vooral te wijten aan toename van de verzuimduur. Deze is in 2011 gemiddeld 15 dagen (2010:13,4 dagen). Het frequente verzuim (meer dan tweemaal ziek gemeld in 2011) is afgenomen tot 13,8%. Het aandeel van medewerkers die zich in 2011 helemaal niet ziek gemeld hebben, is gestegen van 36,5% in 2010 naar 39% in 2011. Nieuw in 2011 is de registratie van diagnosecodes van medewerkers die contact hebben gehad met een bedrijfsarts. Psychische klachten (50%) en klachten van het bewegingsapparaat (17%) zijn de meest voorkomende diagnosegroepen. Cliënten en leidinggevenden beoordelen de verzuimbegeleiding door de Arbodienst met een 7,7 respectievelijk een 7,5. Bij Robeco bedraagt het ziekteverzuimpercentage over 2011 2,8%. Managers bij Robeco zijn zich meer en meer bewust van het belang van een tijdige en juiste verzuimbegeleiding van hun medewerkers, waarbij aandacht voor de mogelijkheden tot re-integratie van de zieke medewerker centraal staat. Preventie: voorkomen is beter dan genezen In 2011 zijn de medewerkersonderzoeken geactualiseerd met nieuwe thema's als 'ondernemer schap' en 'inzetbaarheid'. Zo richt het onderzoek zich meer dan in voorgaande jaren op de houding van de medewerkers zelf. Naast werkdruk en/of werkstress worden vanaf 2011 ook 84 Jaarverslag 2011 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 85