Diversiteit op de eerste plaats. Het stimuleren van meer vrouwen aan de top blijft een belang rijk thema. Eén vrouw maakt deel uit van de raad van bestuur en de raad van commissarissen telt sinds 2009 twee vrouwen. In 2011 werd 12,8% van de senior managementposities door een vrouw ingevuld (ten opzichte van 12,2% in 2010). In de diverse talentenprogramma's, zoals de talentencoöperatie, is specifieke aandacht voor het percentage vrouwelijke deelnemers. Dit heeft ertoe geleid dat 33% van de deelnemers aan talentenprogramma's in 2011 vrouw was (ten opzichte van 24% in 2010). Goed werkgeverschap Ook in 2011 viel de Rabobank als werkgever diverse malen in de prijzen. In juni werd de bank door Intermediair uitgekozen tot favoriete werkgever in de categorieën Overall, Starters en Financiële instellingen. Ook wist de Rabobank haar nummer één-positie te handhaven op de Barometer van favoriete werkgever van de Intelligence Group, en scoorde zij een nummer één- ranking in de branche Financiële instellingen bij het zakenblad Incompany. Daarnaast zijn er verschillende campagnes gevoerd om Rabobank Nederland en Rabobank International te positioneren als aantrekkelijke werkgever in de ICT. Sinds de lancering van de vernieuwde site www.rabobank.nl/werken in september 2010 heeft zij in één jaar meer dan één miljoen bezoekers gehad. Een nieuwe cao In maart 2011 bereikten de Rabobank en vakorganisaties De Unie, FNV Bondgenoten en CNV Dienstenbond een akkoord over een nieuwe cao. De overeenkomst loopt van 1 mei 2011 tot 1 juli 2012 en heeft betrekking op circa 40.000 medewerkers van Rabobank Nederland, lokale Rabobanken en Obvion. In de cao zijn onder andere afspraken gemaakt over een verdere flexibilisering van werktijden. Verder zijn afspraken gemaakt over inzetbaarheid en is vaderschapsverlof geïntroduceerd. In aansluiting op de kernwaarde duurzaamheid is verder afgesproken dat reiskosten voor woon werkverkeer volledig worden vergoed wanneer met het openbaar vervoer wordt gereisd. Tot slot is een loonsverhoging afgesproken van 1,5% per 1 juli 2011 en is het persoonlijk budget verhoogd van 2,5% naar 2,9%. De Lage Landen sloot per 1 februari 2011 een eenjarige cao af. Over het beloningsbeleid is opgenomen dat per 1 april 2011 een eenmalige aanpassing van 1,75% plaatsvindt en dat bij uitdiensttreding geen pro-ratabonus meer van toepassing is (met uitzondering van bijzondere redenen van uitdiensttreding, zoals een Sociaal Statuut of overgang naar een andere entiteit binnen de Rabobank Groep). Daarnaast is op 1 februari 2011 een 38-urige werkweek geïntro duceerd, verder is de ploegendienstregeling komen te vervallen en geldt de check Erkenning van Verworven Competenties (EVC) ook voor hbo'ers. Op 1 april 2011 kwam Rabo Vastgoedgroep met de vakbonden een cao overeen met als motto 'werken vanuit mogelijkheden'. Hiermee wordt de ingezette koers op het gebied van duurzame inzetbaarheid voortgezet. Rabo Vastgoedgroep vindt het van belang om een aan trekkelijke werkgever te zijn en te blijven in de turbulente context waarin de organisatie zich bevindt/Werken vanuit mogelijkheden'vraagt van leidinggevenden en medewerkers een klantgerichte, ondernemende, betrokken en flexibele houding. In deze cao is een aantal arbeids voorwaardelijke instrumenten op het gebied van duurzame inzetbaarheid nader uitgewerkt, zoals de introductie van een nieuwe systematiek voor de variabele beloning, de uitbreiding van het keuzebudget met een deel van de bovenwettelijke verlof- en ATV-uren en de uitbreiding van de werkingssfeer van de seniorenregeling voor parttime medewerkers. RN2011: betere ondersteuning en noodzakelijke besparingen Het project RN 2011 richtte zich op het verbeteren van de ondersteuning van Rabobank Nederland aan lokale Rabobanken en tegelijkertijd op het reduceren van de kosten. De verbeter- voorstellen zijn in juli 2011 door de raad van bestuur goedgekeurd. Ze werden ook getoetst door een begeleidingscommissie van negen directeuren van lokale Rabobanken om zo de aansluiting op de praktijk van lokale Rabobanken te borgen. De ondernemingsraad van Rabobank Nederland is van meet af aan betrokken geweest bij de operatie. In oktober adviseerde de raad op hoofdlijnen positief over de verbetervoorstellen en de bijbehorende personele paragraaf. Datzelfde geldt voor de vervolgadviesaanvragen in november. Over het 83 Medewerkers

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 84