Samengevat blijkt dat er een goede voedingsbodem is bij leidinggevenden én medewerkers voor het verbeteren van inzetbaarheid. Men onderkent het nut, het belang én de eigen verant woordelijkheid daarin. Er is echter een discrepantie tussen verwachting en de invulling van de rol van de manager. Medewerkers hebben duidelijke verwachtingen over toekomstperspectief en hun mogelijkheden bij een organisatieverandering, maar deze worden slechts ten dele ingelost. Dit beeld is zichtbaar bij alle bedrijfsonderdelen. Daarnaast blijven de gesprekken over inzetbaarheid vaak bij gesprekken erover in plaats van doelgericht handelen. In 2012 worden gerichte acties uitgewerkt. Vakmanschap In het afgelopen jaar is gewerkt aan vereenvoudiging van het deskundigheidsbeleid. In de bancaire omgeving zijn wettelijke vereisten ten aanzien van de deskundigheid waarover medewerkers moeten beschikken. Het vernieuwde deskundigheidsbeleid creëert een helder onderscheid tussen hetgeen wettelijk moet worden geleerd (wet en algemene regels) en de lokale verantwoordelijkheid voor vakbekwame medewerkers (vakmanschap). Dit onderscheid zorgt ervoor dat lokale Rabobanken vanuit hun eigen verantwoordelijkheid voor de klant bediening maximaal de regie kunnen voeren over de ontwikkeling van de medewerkers. Tegelijkertijd hebben de medewerker én de bank de zekerheid dat ze aan de wettelijke eisen voldoen. In dit nieuwe beleid wordt de medewerker - meer dan voorheen - uitgedaagd om zelf de regie te voeren over de ontwikkeling van zijn eigen vakmanschap. De lokale Rabobank in 2011 Het jaar 2011 was voor de medewerkers van de lokale Rabobanken in verschillende opzichten een scherper vervolg op 2010. Medewerkers werden uitgedaagd om hun aandacht voor de klant te combineren met een scherpere aandacht voor risico's en soms een noodzakelijke interne focus. Het is mede daarom dat in 2011 de nieuwe HR-visie van de Rabobank'Mensen verbinden de bank' breed is verspreid, met de bedoeling om medewerkers en leidinggevenden te ondersteunen bij hun dagelijkse afwegingen. De bank verbindt zich elke dag weer met haar klanten, de samenleving, de medewerkers en de toekomst. Dit vraagt persoonlijk leiderschap en oprechte verbinding van medewerkers en leidinggevenden. Een goed gesprek tussen medewerker en leidinggevende is daarmee de basis voor verbinding. Het nieuwe werken Rabo Unplugged is inmiddels bij veel medewerkers van Rabobank Nederland de werkstijl geworden. Het geeft medewerkers de mogelijkheid zelf te bepalen hoe zij hun werk inrichten om de klant beter te bedienen. Met deze werkstijl is Rabobank Nederland een inspiratie voor vele lokale Rabobanken en dochters, maar ook voor externe organisaties. Begrippen als vrijheid, verantwoordelijkheid en vertrouwen worden in de praktijk door de medewerkers goed opgepakt. Op een aantal punten, zoals sociale cohesie binnen eenheden en leiderschap, valt de komende jaren nog winst te behalen. Sinds 2011 is het nieuwe gebouw van Rabobank Nederland in gebruik. Dit gebouw biedt de medewerkers een inspirerende werkomgeving die aansluit op het nieuwe werken. Robeco geeft met You! invulling aan het nieuwe werken. You! staat voor individuele mogelijk heden, persoonlijke ontwikkeling, maar ook voor samenwerken en het delen van kennis. Ook bij De Lage Landen staat het nieuwe werken op de agenda: er is hierover een studie afspraak gemaakt in de nieuwe cao. Diversiteit op de werkvloer De Rabobank heeft in 2011 activiteiten ontplooid om de diversiteit onder medewerkers te vergroten. Bij Rabobank Nederland resulteerde dit bij Groep ICT in meerdere corporate- managementtrainees en managementtrainees met een multiculturele achtergrond. In vervolg op de cao-afspraak over diversiteit heeft Rabo Vastgoedgroep in het verslagjaar de proef gecontinueerd waarin vacatures bij het Bestuurscentrum, die geschikt zijn voor starters, worden uitgezet bij een uitzendbureau voor Wajongers. Tot op heden heeft dit nog niet tot een match geleid. Ook zijn er op verschillende plekken binnen de organisatie initiatieven ont wikkeld om werkplekken te realiseren voor personen met een functionele arbeidsbeperking. De Rabobank eindigde in het werkgeversonderzoek van Management Team op het onderwerp 82 Jaarverslag 2011 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 83