- Actief zijn met duurzaam vastgoed. Alle bedrijfsonderdelen van Rabo Vastgoedgroep leveren een bijdrage aan duurzame vastgoed- en gebiedsontwikkeling. Hierbij spelen niet alleen energieaspecten een belangrijke rol, maar ook onderwerpen als multifunctionaliteit, transformatie, mobiliteit en cultuurhistorie. Om consumenten te ondersteunen bij hun oriëntatie op de koop van een nieuwbouwwoning introduceerde Bouwfonds Ontwikkeling de zogenaamde Groene Kopers Keuzelijst waarin een groot scala aan opties op het gebied van milieu en klimaat wordt gepresenteerd. Daarnaast ging het platform www.groenpluswonen.nl online, waar woonconsumenten adviezen kunnen vinden over duurzaamheid in en om de woning. De ontwikkeling van het multifunctionele gebouw De Rotterdam op de Kop van Zuid is een voorbeeld van een duurzame ontwikkeling door MAB Development. In zowel de voorbereiding, de bouw als in het uiteindelijke gebruik wordt op vele fronten bijgedragen aan de duurzaamheid van zowel het project als de omgeving. FGH Bank startte in 2011 een pilot om op objectieve wijze na te gaan of de objecten in portefeuille van een duurzaamheidslabel kunnen worden voorzien. Daarnaast is duurzaamheid verder geïntegreerd in het taxatieproces. Bouwfonds REIM heeft in 2011 het door haar in 2010 ontwikkelde Locatie Object Gebruiker (LOG)-model in gebruik genomen. Met dit model kan de fondsmanager de portefeuille toetsen op duurzaamheidscriteria. Het model maakt gebruik van input van GPR Gebouw en in de VS van Green Globes. Fondsenbeheer Nederland heeft als strategisch motto'investeren in ruimtelijke kwaliteit'. Via de door haar beheerde fondsen wordt dit dagelijks gerealiseerd op het gebied van monumenten, natuurbeheer, stadsvernieuwing en duurzaamheid en herbestemming van industrieel, agrarisch en religieus erfgoed. - Integer ondernemen. Rabo Vastgoedgroep heeft een eigen gedragscode voor medewerkers op het gebied van integriteit en gedrag, dat aansluit bij die van de Rabobank Groep. In 2011 vond verdere inbedding van de gedragscode in de bedrijven plaats. - Verantwoorde bedrijfsvoering. Rabo Vastgoedgroep houdt in haar bedrijfsvoering rekening met milieuaspecten. Zo wordt bij investeringen in apparatuur nadrukkelijk gekeken naar besparingen op het gebied van energieverbruik. - Maatschappelijke betrokkenheid. Rabo Vastgoedgroep vindt het van groot belang dat monumentale bouwwerken uit het verleden behouden blijven zodat men zich bewust blijft van het cultureel erfgoed. Daarom is Rabo Vastgoedgroep al 25 jaar hoofdsponsor van de Open Monumentendag. De vijfentwintigste Open Monumentendag trok ongeveer 950.000 bezoekers bij ruim 4.000 monumenten. Via Bouwfonds Cultuurfonds werden ruimtelijke en culturele initiatieven ondersteund, variërend van het NAi in Rotterdam, Museum De Fundatie in Zwolle tot de restauratie van de Drommedaris in Enkhuizen. Verdeling aantal verkochte woningen in 2011 per land Nederland Frankrijk Duitsland Overig 49% 40% Marktomstandigheden drukken woningverkoop Bouwfonds Property Development is in Nederland marktleider op het gebied van ontwikkeling van woongebieden en klein schalige multifunctionele projecten. De regiokantoren zorgen er in combinatie met de lokale Rabobanken voor dat Bouwfonds Property Development kan inspelen op specifieke marktom standigheden in een bepaalde regio. In de moeilijke omstandig heden op de Nederlandse woningmarkt richtte Bouwfonds Property Development zich op het beperken van de voorraad onverkochte woningen. De woningverkopen daalden tot 8.112 (8.982). In 2011 heeft Bouwfonds Property Development als gevolg van de veranderde marktomstandigheden in Nederland een tweede reorganisatie ingezet. Deze reorganisatie gaat begin 2012 gepaard met een forse personeelsreductie. In Nederland daalden de woningverkopen tot 3.922 (4.791). De marktomstandigheden in Frankrijken Duitsland, waar Bouwfonds Property Development eveneens een sterke positie heeft opgebouwd, waren in het algemeen gunstiger dan in Nederland. In het buitenland was sprake van het hoogste resultaat ooit en bovendien van een stijging van het aantal woning transacties; dit is in lijn met de strategie. In Frankrijk en Duitsland wordt gestreefd naar verdere groei in economisch sterke regio's. 77 Onze gespecialiseerde dochters

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 78