Herstel blijft uit voor vastgoed De aanhoudend ongunstige economische omstandigheden hadden een grote impact op de vastgoedmarkten. De markt leek zich begin 2011 te stabiliseren, maar viel later in 2011 juist sterk terug. Op de Nederlandse woningmarkt vertaalde dit zich in een waardedaling van bestaand vastgoed en een daling van het aantal transacties. Ook in de Nederlandse markt voor nieuwbouwwoningen was de negatieve stemming voelbaar en daalde het aantal transacties. De woningmarkt in Frankrijk ontwikkelde zich gunstiger dan in Nederland, maar ook daar waren de gevolgen van de Europese schuldencrisis zichtbaar. De woningmarkt in Duitsland is gezond. In de Nederlandse markt voor commercieel vastgoed bleef het aanbod van kantoorruimte hoog. Mede doordat er de afgelopen jaren minder nieuwbouw werd gerealiseerd, nam de leegstand minder snel toe dan in 2010. Op winkelgebied bleven de A1-locaties in trek, maar hadden vooral de secundaire locaties het moeilijk. Op de vastgoedbeleggingsmarkten was nog steeds sprake van terughoudendheid bij beleggers met investeringen in vastgoed. De economische omstandigheden leidden tot een laag beleggingsvolume in veel landen en vrijwel de gehele vastgoedsector. In deze markt omstandigheden besteedde FGH Bank extra aandacht aan actief beheer van de bestaande financieringsportefeuille. Met name de meer risicovolle projecten en posities werden intensief gevolgd en beheerst op alle niveaus binnen de organisatie. Intensieve samenwerking Rabo Vastgoedgroep en Rabobank De samenwerking tussen Rabo Vastgoedgroep en andere onderdelen van de Rabobank Groep werd in 2011 verder geïntensiveerd. De introductie van Bouwfonds Connect is een voorbeeld van samenwerking met duidelijke synergievoordelen voor de Rabobank Groep. Bouwfonds Connect is een digitaal leadmanagementsysteem ter ondersteuning van het verkoopproces van nieuwbouwwoningen van Bouwfonds Ontwikkeling. Met dit systeem krijgen de lokale Rabobanken inzicht in woonconsumenten die interesse hebben in een woning en mogelijk ook een hypotheek van de Rabobank. Bouwfonds Ontwikkeling heeft samen met Rabobank Nederland de woonlastencalculator geactualiseerd, waarbij niet alleen wordt uitgegaan van de kaders die het Nibud hanteert, maar waarbij ook rekening wordt gehouden met het soort woning en het energieverbruik van de woning. Door ook met deze aspecten rekening te houden, verbetert de financierbaarheid van energiezuinige (nieuwbouw)woningen. De raad van bestuur van Rabobank Nederland heeft in 2011 besloten om de samenwerking tussen FGFH Bank en de lokale Rabobanken hechter te maken. Als vastgoedfinancierings- specialist kan FGH Bank juist in tijden waarin de vastgoedmarkt het moeilijk heeft, haar meer waarde bewijzen. Verder ondersteunt FGH Bank de lokale Rabobanken met de analyse van vastgoedfinancieringsaanvragen, met taxaties via de FGH RaboTaxatieDesk en met revisies van financiële belangen. FGH Vastgoed Expertise adviseert de lokale Rabobanken op het gebied van markt- en locatieonderzoeken en portefeuille- en huisvestingsanalyses. Bouwfonds REIM intensiveerde de samenwerking met Robeco Duitsland voor de verkoop en distributie van het Bouwfonds European Residential Fund. Rabo Eigen Steen heeft inmiddels 91 panden in bezit. Rabo Eigen Steen, waarin ook Bouw fonds REIM, FGH Vastgoed Expertise en MAB Development hun expertise inbrengen, biedt de mogelijkheid om het beheer en de exploitatie van het door de Rabobanken gebruikte vastgoed te verzorgen. De lokale Rabobank verkoopt haar vastgoed aan Rabo Eigen Steen en huurt het vervolgens terug. Ook kunnen de banken Rabo Eigen Steen inschakelen voor nieuwbouw of de herontwikkeling van panden. Ten slotte is de continuering van het Rabo Vastgoedloket een goed voorbeeld van samen werking tussen Rabo Vastgoedgroep en andere onderdelen van de Rabobank Groep. Bij dit loket kunnen alle medewerkers van de Rabobank Groep terecht met hun vragen over vastgoed. Door dit initiatief verbeterde de toegang tot de bedrijfsonderdelen van Rabo Vastgoedgroep. Maatschappelijk verantwoord ondernemen bij Rabo Vastgoedgroep De overtuiging van Rabo Vastgoedgroep is dat vastgoed in dienst staat van de eindgebruiker en moet bijdragen aan de kwaliteit van de samenleving. Duurzaamheid is geïntegreerd in de strategie en de kernactiviteiten. Rabo Vastgoedgroep streeft naar een toppositie in de vast goedsector op het gebied van duurzaamheid. Binnen een financieel verantwoorde huishouding betekent duurzaamheid voor Rabo Vastgoedgroep: 76 Jaarverslag 2011 Rabobank Groep

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 77