venture. Deze werkwijze onderstreept het streven van De Lage Landen naar duurzame klant relaties. Food en agri maakt een substantieel deel uit van de vendor-financeportefeuille. De Lage Landen heeft al 22 jaar een joint venture, AGCO Finance, met 's werelds grootste producent van landbouwmachines, AGCO. AGCO Finance is aanwezig in 18 landen en daarmee op vrijwel alle continenten actief. Het bedrijf financiert ongeveer 50% van alle verkopen van AGCO in deze markten. Finance Mobility Solutions Hoewel de Nederlandse leasemarkt in 2011 in het algemeen werd gekenmerkt door een lage volumegroei, heeft De Lage Landen haar marktaandeel weten te vergroten. In onder andere de bouwsector was de stagnatie van de economische groei merkbaar. De leasemarkt voor de gezondheidszorg kende nog wel groei. De Lage Landen ervaart dat factoring in de Nederlandse markt steeds vaker wordt gebruikt om het werkkapitaal beter te managen. In 2011 werd de productportefeuille binnen factoring verder uitgebreid. In de Nederlandse markt voor consumptieve kredieten is De Lage Landen onder meer actief met het label Freo. Freo is specialist in het online verstrekken van consumptieve kredieten. Door gestroomlijnde processen kunnen de klanttarieven laag worden gehouden. In 2011 heeft Freo de portefeuille met consumentenkredieten van verschillende Achmea-labels overgenomen, die verdergaan onder de naam Fideaal. Hiermee heeft De Lage Landen haar marktaandeel verder verstevigd. De shirtsponsoring van de Eindhovense voetbalclub PSV heeft de naams bekendheid van de online kredietverstrekker Freo verder vergroot. De omvang van de totale consumptiefkredietportefeuille steeg in 2011 met 0,3 miljard euro tot 1,3 miljard euro. Athlon Car Lease is onderdeel van De Lage Landen Groep en heeft in Europa een leaseporte feuille van ongeveer 214.000 (206.000) contracten. In Nederland is Athlon met 115.000 auto's marktleider op het gebied van autoleasing. Daarnaast komt Athlon tegemoet aan de nieuwe, veranderende vraag naar mobiliteit van haar klanten. Athlon ontwikkelt zich hierdoor steeds meer van autoleverancier naar aanbieder van mobiliteitsdiensten, zodat klanten flexibele en milieuvriendelijke oplossingen hebben om hun werknemers van A naar B te brengen. Maatschappelijk verantwoord ondernemen in leasing De Lage Landen organiseert haar activiteiten op het vlak van duurzaamheid in vier strategische aandachtsgebieden: Duurzame en innovatieve oplossingen De businessunit Clean Tech blijft zich uitbreiden, zowel wat volume betreft als door toetreding tot nieuwe markten. De focus ligt op zonne- en windenergie, verlichting en ESCO's (Energy Service Companies). De Lage Landen heeft een specifiek leasefonds opgericht voor lease financiering aan veelbelovende, beginnende, cleantech en duurzame voedingsmiddelen en landbouwbedrijven. Dit fonds vormt een aanvulling op de bestaande cleantech- en eco-innovatieactiviteiten. De Lage Landen onderzoekt de mogelijkheden op het gebied van Life Cycle Asset Manage ment. LCAM stelt de organisatie in staat om een meer strategische rol te spelen in het beheer van de levenscyclus van apparatuur. De organisatie heeft medewerkers getraind op het gebied van duurzaamheid. Er zijn gedetailleerde analyses ontwikkeld van de duurzaamheidsactiviteiten van belangrijke vendor partners en industriële sectoren, waarbij de nadruk wordt gelegd op trends, risico's en best practices in een sector. Athlon Car Lease heeft het ontwikkelingsprogramma 'CHARGED' opgezet om voor klanten met elektrische voertuigen een one-stop-shop te creëren. Momenteel heeft Athlon meer dan driehonderd elektrische auto's in haar wagenpark, en nog eens ruim honderd in bestelling. Daarnaast heeft Athlon onlangs een overeenkomst gesloten met Tesla voor de ontwikkeling van een Europees leaseprogramma voor hun toekomstige Model S. Ook werd in 2011 verder invulling gegeven aan het Sustainable Mobility Plan. Met dit plan geeft Athlon vorm aan haar ambitie om in plaats van traditionele leaseauto's meer mobiliteitsdiensten te leveren. 71 Onze gespecialiseerde dochters

Jaarverslagen Rabobank | 2011 | | pagina 72